Hétvégén zajlott több erdélyi városban, közöttük Sepsiszentgyörgyön is a 24. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle, ahol a versenybe nevezett alkotások mellett játék- és dokumentumfilmek, gyermekeknek szóló produkciók és közönségtalálkozók is várták az érdeklődőket. Az esemény alkalmat teremtett arra is, hogy Lázár-Prezsmer Endre szervező, a Művész mozi programfelelőse rendezőként is bemutatkozhasson Utolsó esély című, helyi alkotók közreműködésével készült rövidfilmjével.
A versenyprogramon kívül négy erdélyi rövidfilmet vetítettek le vasárnap délután, melyek különböző témákat dolgoztak fel: egy hajdan dúsgazdag család tagjainak kilátástalan anyagi helyzetét, a homoszexualitás felvállalásának nehézségeit, a magyar társadalom végletes megosztottságát a második világháború küszöbén, a menekülés feszült élethelyzetét, melyben a viszonyok kiéleződnek, a döntések felerősödnek. Utóbbit az Utolsó esély című rövidfilm dolgozta fel, amelynek megtekintése után közönségtalálkozóra került sor Lázár-Prezsmer Endrével, a film forgatókönyvírójával és rendezőjével, valamint Daczó Zádorral, az egyik szereplővel, akiket Bandi Irén esztéta faggatott.
Mint elhangzott, a fesztivál programjának összeállítása nem a sepsiszentgyörgyi szervezők feladatkörébe tartozott, ugyanezeket a filmeket vetítették az idei Filmtettfeszt több helyszínén, aminek nagyon örültek az Utolsó esély alkotói, ugyanis a versenykategóriába, a Filmgaloppba nem lehetett benevezni a filmet a meghatározott rendezői korhatár miatt. A rövidség nem egyszerűséget jelent, hisz mind a látvány, mind a tematika szempontjából komplex problémákat vetett fel valamennyi alkotás, mégis elég mostoha sorsuk van manapság a rövidfilmeknek, még hézagpótlóként sem szokták betenni ezeket a televíziók műsorába – hangzott el a továbbiakban, majd a rendező elmesélte a film elkészítésének történetét.
Lázár-Prezsmer Endre részt vett egy Hajdú Szabolcs rendező, Hegedűs Bálint forgatókönyvíró és Bántó Csaba operatőr által vezetett, többnyire online zajló öt hónapos rendezői képzésen, és ottani feladatként készítette el a rövidfilmet, amely többszöri átdolgozás után kapta meg mostani formáját. A beszélgetés során valójában azt a kérdést járták körül, hogy mennyire hosszú és bonyolult az út az ötlet megszületésétől vagy akár a forgatókönyv megírásától a film elkészüléséig egy tízperces rövidfilm esetében is. Az alkotótársakról, közöttük a komoly tapasztalattal rendelkező Dobondi Lehel operatőrről, a szereplők – Daczó Zádor színházi rendező és Bordás Attila koreográfus – továbbá a forgatási helyszínek kiválasztásáról, a forgatókönyv megírásáról és folyamatos alakulásáról, a filmezésekhez megfelelő napszakra és a kedvező időjárásra való várakozásról, a szövegmondásról és improvizációkról, a nézőpontokról és forgatási napokról, az utólag kivágható zöld háttérrel való kísérletezésükről és a vágási folyamatról is szó esett.
Daczó Zádor a kis stábban zajló kísérleti munka előnyeiről és örömeiről mesélt, melybe természetesen kudarcélmények is vegyültek, de ezekkel együtt jó élmény volt számára kipróbálni a filmezést. Mint mondta, vidám és tartalmas volt az együtt töltött idő, sokat tanult az operatőr és hangtechnikus kollégáktól, és várja az esetleges folytatást, melyre Lázár-Prezsmer Endre szerint a forgatókönyvíró is ösztönözte őket.
A jó hangulatú beszélgetésbe a nézők közül is többen bekapcsolódtak, kérdéseket fogalmazva meg, vagy kifejezve gondolataikat, benyomásaikat a film egyes jeleneteivel kapcsolatosan. A rendező végül elmondta: számára ez a film a testvérkapcsolatról szól, arról, ahogy két külön világ vonzódni tud egymáshoz, és arról is, hogy általában örülünk az új esélyeknek, nem szoktunk arra gondolni, hogy ez az utolsó lehetőségünk is lehet rendezni dolgainkat.
A nyertesek
Vasárnap este a kolozsvári Győzelem moziban adták át a 24. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle díjait. A Filmgalopp fődíját a Képzelt faágra száll egy madár című, Paniti Roland által rendezett rövidfilm nyerte, a zsűri különdíját pedig a Makkai Márk rendezésében készült Jackpot. A gyermek- és családvédelem témájában Eröss Henrietta Az én lányom című tízperces alkotása bizonyult a legjobbnak, továbbá Kerekes Barbara fiatal színésznőt is díjazták, aki a versenyszekció több filmjében is „kiválóan, éretten és sokszínűen játszott”. Az ünnepségen a sepsiszentgyörgyi Damokos Csaba látványtervező átvette a Sárga Csikó Díjat, Ritter György filmkritikus pedig Fám Erika-díjat kapott.