Csütörtök este Székelyudvarhelyen tartották az idei Székelyföld Napok rendezvénysorozat egyik fő eseményét, az Orbán Balázs-díjak átadását. Az elismerést évről évre Maros, Hargita és Kovászna megye olyan megbecsült személyiségeinek adományozzák, akik Székelyföld értékeinek megőrzéséért, továbbörökítéséért dolgoznak. Mint az ünnepségen elhangzott, Háromszék idei díjazottja, Roy Chowdhury Mikes Katalin grófnő „hazatérő ember, aki a szülőföld kötelékét sosem szakította el, bár kényszerűségből évtizedekig élt külföldön”.
Az Areo Hotel és Étterem rendezvénytermében tartott ünnepségen olyan jelölteket díjaztak, akik nemcsak őrzik Székelyföld kulturális örökségét, de aktívan építik a közösség jövőjét és inspirációval szolgálnak a fiatalabb nemzedékek számára.
Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke beszédében rámutatott, szülőföldünk, Székelyföld „ma is iránytű és értékrend”, egyszerre ad gyökeret és szárnyakat, megtartó ereje a múltból táplálkozik, az elődeink, nagyjaink által felhalmozott tudásból. Úgy vélte, a múlt inspirációs forrás a következő a generációknak, így tudnak építkezni és olyan székelyföldi jövőképet tervezni, amely hagyományainkon, értékeinken alapszik, miközben a megújulást képviseli. „Ahogy szülőföldünkhöz kapcsolódunk, ahogy Székelyföld erőforrás számunkra, úgy lesz elszakíthatatlan kötelék, amely identitásunk elvitathatatlan elemévé vált” – jelentette ki. Háromszék idei díjazottjáról, Roy Chowdhury Mikes Katalin grófnőről elmondta, soha nem szakította el a szülőföld kötelékét, a kényszerű, külföldön töltött évek után pedig azonnal hazatért, amint erre lehetőség adódott. A múltból építkezve alakított ki fenntartható jövőt, amely családjának és a helyi közösségnek egyaránt előnyére válik. „A háromszéki Mikes család ezer szállal kapcsolódik Orbán Balázshoz. Nemcsak szellemi hagyatékához, hanem konkrétan is, hiszen Orbán Balázs a ma kitüntetett Mikes Katalin grófnő dédapjának, Mikes Benedeknek ajánlotta főművét, A Székelyföld leírását” – hívta fel a figyelmet a megyei önkormányzat vezetője.
Oláh-Gál Elvira újságíró laudációjában egyebek mellett rámutatott, az 1990-es romániai fordulat után Mikes Katalin és családja „lépésről lépésre, pertől perig harcolt”, hogy visszaszerezze a jogtalanul elkobzott családi örökséget, majd a romokból új szemlélettel fejlesztették a zabolai birtokot. A parádés istálló ma fogadóterem, az új kastély vendégház, a századelőn megépített áramfejlesztő gépház panzióként működik, míg az egykori intézői lakás lakóházként, a többhektáros kastélypark pedig arborétummá, természetvédelmi területté lett – sorolta. Vállalkozásaik révén szintén a családi hagyományt követték, munkahelyeket teremtettek általuk a helybelieknek, korszerű mező- és erdőgazdálkodást folytatnak, őrzik az épített örökséget, miközben a közösség javára fordítják – hangzott el.
Maros megye idén a magyar népi hagyományok, a népművészet és a népi kultúra életben tartása mellett elkötelezett Világló Egyesületet tüntette ki az Orbán Balázs-díjjal, míg Hargita megye Lőrincz Zsuzsannának, az Artera Alapítvány vezetőjének adományozta ezúttal az elismerést.