Marad a tűzifa

2024. október 31., csütörtök, Család

Roncsprogramot indít a környezetvédelmi minisztérium a Környezetvédelmi Alapkezelőn (AFM) keresztül energiahatékony kályhák beszerzésének finanszírozására – közölte hétfőn Mir­cea Fechet környezetvédelmi miniszter, aki arról biztosította a lakosságot, hogy Románia nem mond le a tűzifáról mint fűtőanyagról.

  • Fotó: Pixabay.com
    Fotó: Pixabay.com

A minszter elmondta, a roncs­program keretében a régi, alacsony energiahatékonyságú kályhák lecserélésének költségeit 70 százalékban, 10 000 lejes felső határig finanszírozza a kormány.

Fechet közlése szerint a romániai falvakban használt fatüzelésű kályhák energiahatékonysága mindössze 20–25 százalékos. Ezért a minisztérium kísérleti programot indít, amelynek keretében az ország 27 megyéjében, ahol hegyvidéki települések is találhatók, 500 millió lejjel finanszírozza az Eco Design európai szabványnak megfelelő kályhák beszerzését. Ezek hatékonysága legalább 80 százalék, ami azt jelenti, hogy a program kedvezményezettjei a jelenleg használt famennyiség felével vagy egyharmadával ki tudják majd fűteni ugyanazt a lakást.

A miniszter azt is kijelentette, hogy Románia nem fog lemondani a tűzifáról mint fűtőanyagról. Az országban 3,5 millió háztartásban fával fűtenek, és a kormánynak az országos erdőgazdálkodási hivatal, a Romsilva révén biztosítania kell, hogy a lakosság elérhető áron jusson hozzá a tűzifához – tette hozzá. (Agerpres)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 254
szavazógép
2024-10-31: Történelmünk - :

Aki nélkül szegényebb lenne a magyar nyelv és a református egyház

A reformáció emléknapja alkalmából Történelmünk rovatunkban a 450 éve született Szenczi Molnár Albertet (Szenc, 1574. augusztus 30. – Kolozsvár, 1634. január 17.) idézzük meg. A magyar református lelkész, nyelvtudós, filozófus, zsoltárköltő, egyházi író, műfordító életét nem száraz adatokkal mutatjuk be, hanem egy képzelt interjúval, mely Dicsőség az élő Istennek! címmel jelent meg a Székelyföldi Magyar Újságírók Egyesülete által kiadott Kárpátországi téridő – Nagyjaink Szent Istvántól Kányádi Sándorig című kötetben (Illyefalva, 2022, ötletgazda Galbács Pál, szerkesztette Szekeres Attila). Szerzője Neszméri Tünde felvidéki újságíró, aki a szenci Szenczi Molnár Albert Alapiskola diákja volt. Azt írja az interjúról: „Talán ezzel egy kicsit közelebb hozom mindenkihez Szenczi Molnár Albertet, akit szülővárosában és annak környékén tisztelnek a magyarok, de szegényen halt meg, úgy sok helyütt méltatlanul el is felejtették őt, pedig nélküle ma sokkal szegényebb lenne a magyar nyelv, és a református egyház, de az egész magyarság is szegényebb lenne zsoltárai nélkül.”
2024-10-31: Család - :

Októberi őzlábak (A város gombái 28.)

Október a városi gombák világában sem telik el észrevétlenül. Ez az egyik leggazdagabb időszak, ami a fajok számát illeti, e hónapban az elmúlt tíz év alatt több mint 170 fajt figyeltem meg Sepsiszentgyörgyön.