Az AUR-ral nem közösködnek

2024. november 4., hétfő, Belföld

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa csütörtök esti ülésén egyöntetűen elfogadta Marcel Ciolacu pártelnök javaslatát, amely szerint az államfő- és a parlamenti választások után az alakulat nem fog szövetségre lépni, sem politikai együttműködést folytatni a kormányban vagy a parlamentben a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR).

  • Fotó: Facebook / PSD
    Fotó: Facebook / PSD

A PSD Facebook-oldalán közzétett tájékoztatás szerint arról is döntés született a párt vezetőtestületében, hogy ha a szociáldemokrata jelölt megnyeri az elnökválasztást, nem ad kormányalakítási megbízást az AUR miniszterelnök-jelöltjének.

Ugyanakkor a PSD képviselői kerülni fognak minden olyan kezdeményezést, amely az AUR-ral való politikai partnerség vagy a párt támogatásának látszatát keltheti – szögezték le.

A bejegyzés szerint a döntéseket jelképesen már egy szerda esti választási műsorban jóváhagyta az alakulat vezetősége, csütörtökön pedig az alapszabályban rögzített eljárás szerint is elfogadták a javaslatokat.

Bejegyzésükben a PSD képviselői hangsúlyozták azt is, hogy az alakulat elkötelezett az európai célok és értékek védelme és előmozdítása, valamint a demokratikus értékeket, a társadalmi felelősségvállalást és a vélemények sokszínűségének tiszteletben tartását hirdető politikai pártokkal való együttműködés mellett. A párt vezetőtestületében elfogadott döntéseket az AUR vezetőségének „civilizálatlan magatartása” indokolta, és a PSD s az AUR közötti jelentős ideológiai és jövőképbeli különbségeken alapulnak. „A PSD tiszteletben tartja az AUR támogatóinak és szavazóinak politikai választását, de Romániának stabil politikai légkörre van szüksége, amelyben nem teng túl a radikális diskurzus. Romániának felelős politikai osztályra van szüksége, kiegyensúlyozott politikai diskurzussal, amely a fejlődést szolgáló konstruktív megoldásokra összpontosít” – fogalmaztak.

 

Hányan szavazhatnak?

Romániában 19 002 912 szavazati joggal rendelkező állampolgár szerepelt október 31-én a választási névjegyzékben – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) közleményéből. A korábbi, szeptember 30-án összesített adatokhoz képest 8622-vel több választópolgára van Romániának. Október folyamán a polgármesteri hivatalok 388 személyt töröltek a választópolgárok sorából elhalálozás miatt, további 323-at pedig azért, mert azok elveszítették szavazati jogukat. 70 személy ugyanakkor visszanyerte szavazati jogát. Múlt hónapban 19 338 személy került be az állandó választói névjegyzékbe, miután betöltötték 18. évüket. Az AEP tájékoztatása szerint a választói névjegyzékben szereplők közül 18 011 923 személynek Romániában van a lakhelye, 990 989-nek pedig külföldön.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 254
szavazógép
2024-11-04: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-11-04: Belföld - :

Megvan az utolsó szakasz kivitelezője (Észak-erdélyi autópálya)

A török Makyol vezette konzorcium a nyertese az észak-erdélyi autópálya Vaskapu–Szilágynagyfalu szakaszára kiírt pályázatnak – közölte a közúti infrastruktúráért felelős országos hatóság (CNAIR). Ezzel lezárult a húsz éve épülő autópálya tendereztetése, a Szilágy megyei Vaskapu és Szilágynagyfalu közti 41 kilométeres szakasz volt az utolsó, melynek nem volt kivitelezője.