PAPÍRON TÖBBEN VAGYUNK, MINT A VALÓSÁGBAN. 2023-ban valamivel több mint 20 millióan szerepeltek a háziorvosok jegyzékében, holott ennyi lakosa nincs is az országnak: hivatalosan, a legutóbbi népszámlálás szerint Románia lakossága 2021. december 31-én 19 053 815 fő volt.
Alig több, mint az a 19 002 912 fő, aki az Állandó Választási Hatóság (AEP) pénteken kiadott közleménye szerint 2024. október 31-én szavazati joggal rendelkező állampolgárként szerepelt a választási regiszterben. De vannak más adatok is: az országos statisztikai intézet (INS) júniusi kiadványa szerint 19 054 548-an vagyunk, a népesség-nyilvántartóban pedig 21 833 227 személy szerepel. Arról, hogy a számok miért nem találnak, Horváth István szociológus elmondta: például a népesség-nyilvántartóban mindenki benne van, akit nem írtak ki, a külföldön élők vagy ott elhunytak is. A háziorvosok listáiról Soós-Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke közölte, hogy ezt maguk a háziorvosok állították össze 25 éve, és az egészségbiztosító máig ezzel dolgozik, holott azóta sokan kivándoroltak vagy elhunytak; hozzátette, hogy a háziorvosokat nem a nyilvántartott, hanem az egészségbiztosítással rendelkezők alapján fizetik meg. Az országos egészségbiztosítási pénztár szerint amúgy a bő 20 milliós nyilvántartásból 16,4 millió személy biztosított, az egészségügyi ellátáshoz azonban ténylegesen csak 5,7 millió munkavállaló járult hozzá a járulék befizetésével. A választói névjegyzékek összeállítása a legkevésbé világos: miközben a lakosság egyre csökken, a választók száma idén szeptemberhez képest 8622-vel nőtt októberben, a helyi közigazgatási regiszterekben időközben végrehajtott módosításokból kifolyólag. (Maszol)
PNL–AUR SZÖVETSÉG. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Fehér megyében szövetségre lépett a Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR), hívta fel a figyelmet Kelemen Hunor hétfőn a Realitatea Plus televíziónak nyilatkozva. Az RMDSZ elnöke és államfőjelöltje kifejtette, helytelen központi szinten hangoztatni, hogy nem lépnek szövetségre az AUR-ral, ha helyi szinten mégis megteszik. Példaként a Fehér megyei Szépmező (Șona) községet említette, ahol a liberális alpolgármestert az AUR támogatásával választották meg. Ez amúgy nem az első ilyen együttműködése a két pártnak: a júniusi önkormányzati választásokon Szatmár megyében is szövetségre lépett az AUR és a PNL. Utóbbi második embere, Lucian Bode volt belügyminiszter pár napja vádolta azzal a Szociáldemokrata Pártot (PSD), hogy a közös kormányzásról paktál az AUR-ral. (Maszol/ProTv)
EGYMÁSNAK ESTEK A SZÉLSŐSÉGESEK. Feljelentést tett a korrupcióellenes ügyészségen (DNA) George Simion pártelnök és az alakulat más vezető tisztségviselői ellen a Románok Egyesüléséért Szövetségből (AUR) október 21-én kizárt Ringo Dămureanu craiovai képviselő a megválasztáshoz való jog gyakorlásának megakadályozása, zsarolás, vesztegetés elfogadása, megvesztegetés, befolyással üzérkedés, befolyás vásárlása, hivatali visszaélés, sikkasztás, valamint a pártvezetői tisztséggel való visszaélés miatt. Az ügy előzménye, hogy miután Dămureanu nem került fel az AUR Dolj megyei jelöltlistájára, a pártelnök lemondását követelte a képviselőházban. Azzal vádolta George Simiont, hogy 60 ezer eurót kért tőle egy befutó helyért cserébe, és azért nem került fel a Dolj megyei jelöltlistára, mert nem fizetett. Ringo Dămureanu szerint már az AUR könyvelője is felmondott a pártban történő szabálytalanságok miatt. (Agerpres)