SzemélyesBánásmód

2024. november 7., csütörtök, Család

A társadalmi érintkezés formáit tanuljuk/tanítják, amit vagy betartunk és követünk, vagy magunkra szabva alakítjuk. Ez sok tényező összessége, ami befolyásolja azt a módot, ahogyan társas kapcsolatainkban viselkedni szoktunk. Ilyen a szociális, kulturális környezet, de a családi minta, illetve a személyes értékrendünk is nagy mértékben döntő tényező.

  • Fotó: pixabay.com
    Fotó: pixabay.com

Gyerekkori tapasztalataink, élményeink hatással vannak a felnőttkori lelki működésünkre. Kötődési mintáink, érzelmi megnyilvánulásaink, kapcsolattartási formáink mind a gyerekként átéltek során, fizikai és érzelmi szükségletek kielégítésének milyensége mentén fejlődtek, alakultak olyanná, ahogyan felnőttként az emberi érintkezéseinkben működnek. A nem megfelelő fizikai és érzelmi biztonság következménye elfojtás, trauma, sérülés vagy szorongás lehet. Ebből adód(hat)nak a nem megfelelő kötődési szokásaink. Eszerint lehet elkerülő vagy szorongó kötődésű személy, így alakul ki az alá- és fölérendelődési viszony, a mártír- és áldozatszerepbe ragadó, a társfüggő, a zárkózott, az érzelmileg elérhetetlen stb. ember.

Saját belső világunkat vetítjük ki személyes kapcsolatainkra. Akkor tudunk adni, ha befogadni is képesek vagyunk. Ha tisztelettel, szeretettel és megértéssel tudunk lenni önmagunk iránt, akkor kapcsolatainkat is a bizalom, a szeretet és a megbecsülés jellemzi. A hatalmi játszmák a bizonytalan ember eszközei. Így a baráti viszonyokban is meglátszik bánásmódunk milyensége: hogyan viszonyulunk, ápoljuk-e vagy felületesen és távolságtartással kezeljük, illetve érdekkapcsolatok fenntartói vagyunk-e.

Szerelmi kapcsolatban is felismerhető az önmagunkhoz való viszony milyensége. Mennyire válhat az egyén kiszolgáltatottá vagy dominánssá, mennyire az elfogadás vagy megfelelés mentén kapcsolódnak, mennyire a közös értékek, közös jövő mentén halad a kapcsolat – hiszen a szerelemben az ember feladja magát, mert rózsaszín ködbe került, ahol a másik a fontosabb.

A szeretetkapcsolatban két egyenlő fél kapcsolódik. Mindkét fél önmagában is teljes életet élő személy – ami nem azt jelenti, hogy tökéletes –, akik tisztában vannak magukkal, értékeikkel éppúgy, mint gyengeségeikkel. És a társukat is éppen így látják: erősségeikkel és hiányosságaikkal együtt, de elfogadva, támogatva és törődve egymással. A kapcsolat ennek alapján, az adok/kapok egyensúlyára építve lesz békés és harmonikus – és a felek egymás társai.
Tehát a mindennemű jó kapcsolataink kulcsa mi magunk vagyunk.

Keresztes Erika

bizalmi tanácsadó

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 254
szavazógép
2024-11-07: Család - :

Gyermekeink

2024-11-07: Szabadidő - :

Mit készítsünk ma? (Szalonnás gezemüze)

Hozzávalók: 30 dkg füstölt szalonna, 2 főtt tojás, 1 nagy csokor szaporahagyma (snidling), 1 evőkanál mustár, bors.