A világvége nem most lesz

2024. november 18., hétfő, Máról holnapra
Demeter J. Ildikó

Katasztrófától tart a román sajtó jelentős része az elnökválasztáson: attól, hogy megismétlődik a 2000-es évi forgatókönyv, amikor a „kommunista” (azóta már emberiesség elleni bűncselekményekkel is vádolt) Ion Iliescu és a szélsőséges Corneliu Vadim Tudor között kellett a második fordulóban választani.

A legutóbbi felmérések szerint ugyanis Marcel Ciolacu és George Simion juthat tovább az első fordulóból, mert a politikai „jobboldalon” mutatkozó túlkínálat megosztja majd a szavazatokat, ahogy erre több aggódó elemző is rámutat.

Nem lehet persze örvendeni egy ilyen alacsony színvonalú, piszkos üzelmektől sem mentes játszmának, de kétségbeesni sem kell. Mert mi történt 2000-ben és azután? A 24 éve kisebbik rosszként újraválasztott Iliescu alatt, 2000 és 2004 között Románia viszonylag nyugodt időszakot élt meg, jelentős gazdasági növekedéssel, csökkenő inflációval; 2004-ben pedig a NATO tagjává is vált. 1989 után ekkor volt másodszor (és mindeddig utoljára) olyan kormánya az országnak, amely végigvitte a mandátumát – igaz, hogy ugyanekkor burjánzott el teljesen a korrupció is, amiért főleg Adrian Năstase kormányfő okolható, ám ő később meg is fizetett érte, ha nem is nagyon busásan (500 napot ült börtönben és 2022-ig eltiltották a köztisztségektől). 2004-ben azonban még megpályázta ő is az államelnöki tisztséget, de alulmaradt Traian Băsescuval szemben; ekkor kezdődött a jobboldali kormányzás nyolc éve is. 2007-ben Románia EU-tag lett, és 2008-ig – Călin-Popescu Tăriceanu alatt – még volt haladás, de rengeteg konfliktus is az államfővel és pártjával (a szociáldemokrata pártból kivált Demokrata Párttal, amely később a Nemzeti Liberális Pártba olvadt be), ám amikor Emil Boc (és az általa vezetett PD) végül kormányra került, már a gazdasági válsággal kellett megküzdenie; meg is bukott idő előtt.

Utána valóságos vízözön következett: 2012-től mostanáig 12 év alatt 12 teljes jogkörű és 6 ügyvivő kormánya volt az országnak, amiből 7 és fél évig PSD-s, de ha a „független” (ám a parlamenti többséggel rendelkező PSD által korlátozott, bő egy évet működő) Cioloș-kormányt is ideszámoljuk, akkor 8 és fél évet írhatunk a szociáldemokratákra, zömét az eleinte kiseprésüket ígérő Klaus Iohannis államfői évtizedében. Ezek között voltak jobb és rosszabb évek a társadalomra és a romániai magyarságra nézve is; a legrosszabbat, a koronavírus-járványt megint csak a „jobboldali” (liberális) kormány fogta ki, amely azonban már három éve koalícióra lépett a korábbi ősellenséggel, és hamar kiderült, hogy alig van különbség a két párt között, elnökjelöltjük is ugyanolyan értékekkel kampányol, mint Ciolacu. És a többiek is majdnem mind; ilyen szempontból szinte egykutya, hogy ki költözik majd a Cotroceni-palotába.

Jóval nagyobb a tétje a parlamenti választásoknak, ahol szintén magasan áll az AUR zászlaja, de hát volt már „vörös négyes” kormányunk is két posztkommunista és két szélsőséges párttal (a Văcăroiu-kabinet 1992–1996 között), mégis itt vagyunk. Állhatnánk jobban, de biztosan rosszabbul fogunk, ha a magyarságnak nem lesz erős képviselete a parlamentben. Ez pedig tőlünk függ. December elsején.

 

Az elnökválasztás első fordulójának biztos befutója Marcel Ciolacu kormányfő, aki idegennyelvtudás nélkül akar államfő lenni. Fotó: Facebook / Guvernul României

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 105
szavazógép
2024-11-18: Közélet - Farkas Réka:

Kampány a józan ész hangján (Kelemen Hunor Sepsiszentgyörgyön)

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) által javasolt közigazgatási átszervezés veszélyeire és az RMDSZ erős parlamenti jelenlétének fontosságára hívta fel a figyelmet Kelemen Hunor, a szövetség elnöke és államfőjelöltje azon sepsiszentgyörgyi kampánybeszélgetésen, amelyen Antal Árpád és Tamás Sándor társaságában vett részt. A parlamentbe benyújtott törvénytervezet annyira rossz, hogy nincs amit tárgyalni róla, módosításokkal sem javítható, csak elutasítani lehet – szögezte le Kelemen Hunor.
2024-11-19: História - Bartos Lóránt:

Székelyföldi harcok román szemszögből

A második világháború székelyföldi harcainak nyolcvanadik évfordulóján emlékkonferenciát tartottak Kézdivásárhelyen, amelyen több érdekes előadás is elhangzott. Cikksorozatunkban eddig a Szovjet páncélosok az Úz völgyében és A 27. székely könnyű hadosztály és a Székely Határőrség katonáinak összehasonlítása a harci morál vonatkozásában címmel elhangzottakat jártuk végig, most pedig annak az előadásnak a főbb megállapításait ismertetjük, amely azt tárgyalta, hogy miként tükröződtek ezek az események a román szakirodalomban.