Ismét tüntetnek az uniós gazdák

2024. november 19., kedd, Gazdakör

A belga agrártermelők múlt szerdán traktorokkal vonultak az EU brüsszeli épülete elé, a francia gazdák erre a hétre jelentettek be tiltakozó akciókat, és a lengyel gazdák sem értenek egyet az unió által tervezett Mercosur-egyezmény megkötésével.

  • Fotó: Facebook / FNSEA
    Fotó: Facebook / FNSEA

A belga agrártermelők múlt szerdán a vallon növénytermesztőket és állattenyésztőket tömörítő szövetség, a FUGEA felhívására vonultak az EU brüsszeli épülete elé, miután az érdekképviseleti szövetség felszólította a vallon és a szövetségi mezőgazdasági minisztert, hogy nyilvánosan álljanak ki a Mercosur-egyezmény ellen. A tervezett szabadkereskedelmi egyezményt a Dél-amerikai Közös Piaccal (Mercado Común del Sur – Mercosur,  alapító tagja Argentína, Brazília, Paraguay, Uruguay és Venezuela) szeretné megkötni az unió, a gazdák szerint az egyezmény által lehetővé tett olcsó dél-amerikai agrárimport veszélyezteti a megélhetésüket. Az egyezmény szerint ugyanis eltörölnék a behozatali vámokat a Dél-Amerikából behozott mezőgazdasági termékek legnagyobb részére.

Az uniós bizottság sikerként könyveli el az egyezményt, amely szerinte gazdasági növekedést hoz, új munkahelyeket teremt és növeli a környezet fenntarthatóságát. Az elégedetlen gazdák azonban  kifogásolják, hogy a vámmentes árut nem az uniós szinten alkalmazott szigorú szabályok szerint termelik meg. Ennek következtében a hús előállítási ára jóval alacsonyabb, és dömpinget hoz létre az unió piacán, miközben a helyi termelők – mivel nem tudják olcsóbban adni termékeiket – rendre csődbe jutnak majd. Ugyanakkor az egyezmény azzal, hogy új piacokat nyit meg, a brazíliai hústermelés iparszintű felfutását indítja el, ezzel pedig – a termőterület és a legelők növelése révén – az esőerdők eddig is aggasztó mértékű irtását fokozza csak.

Az uniós tanács bejelentette, hogy kezdeményezi egy pénzalap létrehozását, amelyből a gazdák támogatást kapnának abban az esetben, ha az egyezmény következtében károsulnának. Viszont a gazdák ezt elfogadhatatlannak tartják. „Egyes politikusok az egyezmény érdekében egy új, bolond ötletet szajkóznak: az uniós gazdák kártérítését, de nem hagyjuk magunkat becsapni ezzel az úgynevezett kompenzálással” – nyilatkozták a FUGEA vezetői.

 

Nem csak francia ügy

A francia gazdák erre a hétre jelentettek be tiltakozó akciókat. Drámai következményekkel járhat a mezőgazdaságra ez a kereskedelmi megállapodás – figyelmeztetett a France Inter rádiónak nyilatkozva Arnaud Rousseau, a húszezer helyi agrárszakszervezetet tömörítő FNSEA (Fédération Nationale des Syndicats D’exploitants Agricoles) igazgatója. „Ezért hétfőtől kezdve ott leszünk minden régióban, hogy hallassuk Franciaország hangját, abban a reményben, hogy minden európai ország csatlakozik hozzánk, mert ez nem egyetlen ország ügye, nem francia ügy, hanem európai” – idézte az igazgató szavait a Reuters hírügynökség.

A tavalyi, illetve az idén tavaszi tüntetésektől eltérően a gazdák most nem tervezik utak és autópályák lezárását; akkor is az olcsó, többek között az olcsó ukrán import, valamint a túlságosan szigorú uniós szabályozások ellen tiltakoztak, nem csupán Franciaországban, hanem több más tagállamban is. „Nem az a célunk, hogy megzavarjuk a francia emberek életét, hanem az, hogy elmondjuk nekik: büszkék vagyunk rá, hogy etetjük őket, és továbbra is termelni akarunk” – hangsúlyozta Rousseau.

A francia kormány a gazdák mellett áll. A megállapodást eddig is nagyrészt Párizs blokkolta, és Annie Genevard agrárminiszter néhány napja megismételte, hogy rossznak tartja az egyezményt, amelyet Brüsszel még idén tető alá akar hozni. A Radio France Internationale értesülése szerint az Európai Bizottság köti az ebet a karóhoz, a francia és a termelői ellenkezés ellenére le akarja zárni a negyed százada tartó tárgyalásokat, és ebben támogatja két nagy tagállam, Németország és Spanyolország. Eredetileg arról volt szó, hogy az egyezményt a G20-as csoport november 18–19-én Brazíliában tartandó csúcstalálkozóján aláírhatják, azonban Párizs nem mondott le róla, hogy megtorpedózza a tervet, a mezőgazdasági miniszter azon dolgozik, hogy meggyőzze Belgiumot, Bulgáriát, Ausztriát, Írországot, talán Olaszországot, hogy vétózzák meg a megállapodást. Kaja Kallas, az EU külügyi főképviseletének jelöltje azonban keddi meghallgatásán támogatta az egyezményt, és azt mondta, ha a 27-ek nem lépnek, „akkor az űrt Kína tölti majd be”. A figyelmeztetés nem légből kapott, mert Peking folyamatosan növeli jelenlétét Latin-Amerikában.

A lengyel gazdák sem tétlenkednek, ők is tiltakozó akciókat jelentettek be. A Szolidaritás nevű érdekképviseletük országos elnöke, Tomasz Obszański varsói sajtótájékoztatóján azt mondta, mindenáron meg kell akadályozni az egyezmény aláírását, mert az a lengyel és az uniós mezőgazdaságot is megsemmisíti. A lengyel agrárminisztérium sem támogatja az egyezményt, hiszen hátrányba szorítaná az unió mezőgazdasági ágazatait, főleg a hústermelést (a szarvasmarhánál és a szárnyasoknál) és a cukoripart.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 106
szavazógép
2024-11-19: Szabadidő - :

A nap fotója

2024-11-19: Gazdakör - Incze Péter:

Lehet jobb a Közös Agrár Politika?

Anyaországbeli szakembert, dr. Wagenhoffer Zsombor agrármérnököt kérdeztük a 2027 utáni agrárpolitika lehetőségeiről, várható előírásairól és a gazdák elvárásairól.