Adj’ Isten egészségére címmel jelent meg egy, az óvodai egészségnevelés témakörét feldolgozó , hiánypótló szakmai kiadvány, melyet a napokban mutattak be a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Líceum dísztermében. A kezdeményezők szándéka az volt, hogy az oktatási segédanyag a fiatal, pályakezdő óvodapedagógusok munkáját segítse, ugyanakkor a már gyakorló pályatársak szintén ötleteket meríthetnek belőle a kisgyermekek egészséges életmódra való neveléséhez.
Kádár Enikő óvodapedagógus két évvel ezelőtt – akkor még a sepsiszentgyörgyi Benedek Elek Óvoda igazgatójaként – Egészségnevelés az óvodában címmel indított képzést gyakorló pedagógusoknak, miután a koronavírus okozta világjárvány idején fokozott igény mutatkozott erre. Mindenki a fertőző betegségekről, az egészségnevelés fontosságáról beszélt, azonban nem állt rendelkezésre olyan anyag, amelyből dolgozni lehetett volna, így merült fel egy szakmai segédanyag összeállításának lehetősége. A képzés sikeresnek bizonyult, a részt vevő óvodapedagógusok pedig nagyon jó projekteket dolgoztak ki, végül ezek kerültek be a most bemutatott kiadványba – vázolta érdeklődésünkre a jelenleg Illyefalván oktató óvónő.
A kiadvány öt tematikus projekt révén járja körül az óvodai egészségnevelést. Az első fejezet az egészséges táplálkozásra, az egészségtudatos táplálkozási szokások kialakítására összpontosít, illetve a táplálkozásalapú betegségekkel, a táplálkozás okozta másság elfogadásával is foglalkozik. A gyermekkori fertőző betegségek szintén témáját képezik, hangsúlyt fektetve a megelőzési módokra, a higiéniai szabályok betartására, valamint az érintett betegségekkel kapcsolatos félelem feloldására. Gyakran előfordul, hogy az egészséges gyermekek alkotta óvodai csoportokba bekerülnek fogyatékkal élők is, így a kiadványt egy, a „másság”, a sérültek elfogadására való nevelést célzó fejezet is gazdagítja. A mozgás kiemelt jelentőségű az egészségmegőrzésben, elengedhetetlen a növekedésben lévő szervezet számára – erre vonatkozó projekt is készült, illetve egy óvodai kiskert kialakítására, megművelésére, zöldségek, fűszernövények termesztésére sarkalló program. Kiegészítésként 36 kipróbált, egyszerűen beszerezhető alapanyagokat hasznosító kísérlet leírását mellékelték az oktatási segédanyag részeként.
A bemutatón meghívottként felszólaló Opriș Zsolt munkaorvos kiemelte, az óvodapedagógusokra fontos szerep hárul az egészségtudatos nevelés tekintetében. Úgy vélte, már óvodáskortól fontos arra nevelni a gyermekeket, hogy az egészséges étrendet, a mozgást válasszák, és ebben a felnőttek mutathatnak számukra jó példát. Ugyanakkor a gyermekekben és szüleikben is tudatosítani kell, hogy a fertőző betegségek gyógyíthatók, és törekedni kell az ezzel kapcsolatos félelmek, a pánik feloldására.
Szőcs Imola, a kora gyermekkori nevelésért felelős tanfelügyelő a kiadvány előszavában úgy fogalmazott, az óvodai egészségnevelés célja, hogy minden tevékenységével a gyermekek egészséges testi, lelki és szociális fejlődését szolgálja, aminek az élet további szakaszaira is kiható jelentősége van”.
A szakmai segédanyag összeállításában 22 háromszéki óvodapedagógus vett részt.