Pestises juhok érkeztek Romániából Magyarországra

2025. február 4., kedd, Gazdakör

A kiskérődzők pestisének vírusát mutatta ki a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Zala vármegyében. Az állatokat – számszerűleg 317 egyedet – egy Arad megyei gyűjtőállomásról szállították Magyarországra január 15-én.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

A Zala vármegyei Szentgyörgyvölgy településen lévő állattartó telepen vett mintákból mutatta ki a vírust a Nébih laboratóriuma. A magyar hatóság közlése szerint az érintett állomány felszámolása folyamatban van, és további intézkedésig nem érkezhetnek Romániából kiskérődző-szállítmányok.

A kiskérődzők pestise (peste des petits ruminants, PPR) a juhok és a kecskék vírusos megbetegedése, Magyarországon ezt az esetet megelőzően még nem fordult elő. A zalai gazdaság körül az állategészségügyi hatóság 3 kilométer sugarú védőkörzetet és a 10 kilométer sugarú felügyeleti (megfigyelési) körzetet jelölt ki, mely átnyúlik Szlovénia területére is. Az érintett körzetekben megkezdődött a juhok és a kecskék szűrővizsgálata.

A kellemetlen hír a hazai mezőgazdasági sajtóban is megjelent, a G4Food híreire alapozva. A hazai állat­egészségügyi hatóság körlevélben értesítette a megyei állatorvosi hatóságokat az esetről, és időlegesen, a fertőzéstani kivizsgálás befejezéséig megtiltja a juhok és kecskék exportját az unió tagállamai felé. A román sajtóban megjelent hatósági körlevél szerint ugyanaznap és ugyanabból a gyűjtőközpontból még 200 juhot exportáltak Magyarországra, de ezeknél a vizsgálati teszt nem mutatott ki fertőzést.

Itthon ebben az évben az állategészségügyi hatóság még nem jelentette a betegség előfordulását, azonban tavaly Tulcea, Konstanca, Temes és Ialomița megyében közel 60 fertőzési gócot találtak, és a betegség közel 240 ezer állatot érintett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 337
szavazógép
2025-02-04: Gazdakör - Incze Péter:

Kovászna megye tartja magát (Burgonyatermesztés)

A statisztikai hivatal adatai szerint egyre kevesebb burgonyát termesztenek Romániában, csökkenőben mind a beültetett területek nagysága, mind a hektáronkénti átlagtermés. Eközben a burgonyaszükséglet folyamatosan nő, így az ország egyre nagyobb behozatalra szorul.
2025-02-04: Gazdakör - Incze Péter:

Termőföldárak az unióban

Az Eurostat, az unió statisztikai hivatala nemrég kimutatást közölt a szántóföldek áráról. A 2023-ra vonatkozó adatok csak 22 tagország bejelentésein alapulnak. Az említett évben az uniós átlagos eladási ár hektáronként 11 791 euró, Romániában pedig 8414 euró volt.