Norvégia lehet az első olyan ország a világon, ahol teljesen kiszorulnak a piacról a benzinnel és dízelüzemanyaggal működő új autók. A statisztikák szerint minden tíz eladott autóból kilenc teljesen elektromos volt náluk tavaly.
A jelentős olaj- és gáztartalékok ellenére Norvégia régóta világelső a teljesen elektromos autókat és különböző hibrideket is magában foglaló alternatív hajtású személygépkocsi-kategória piaci részesedését tekintve az összes autóhoz képest. Az elektromos járművek részesedése a teljes újautó-eladáson belül Norvégiában a 2010. évi egy százalék alattiról 2024-re 88,9 százalékra nőtt. A norvég közútkezelő által közzétett friss adatokból kiderül, hogy az idei év első heteiben az országban eladott új személygépkocsik több mint 96 százaléka volt már elektromos.
Cecilia Kniebe Kroglund norvég közlekedésiminiszter-helyettes a friss adatokkal kapcsolatban megjegyezte, hogy míg sok más országban a belső égésű motorok használatának betiltását választották különböző határidőkkel, addig Norvégia az elektromos járművek elterjedésének támogatását választotta. Norvégiában az elektromos autók áfamentesek, út- és parkolási adókedvezményekben részesülnek, továbbá használhatják a kijelölt tömegközlekedési sávokat. Emellett az állam jelentős összegeket fordított az elektromos járművek töltési infrastruktúrájának a fejlesztésére. A norvég közlekedésiminiszter-helyettes emlékeztetett arra a kormánytervre, hogy az idén teljesen lecseréli a városi buszokat elektromosra.
Mindeközben a norvégok nem állítják, hogy a teljes elektromosítás mindenhol azonnali megoldás. A mobilitási kérdésekkel foglalkozó norvég testület munkatársa, Solberg Thorsen is azt mondja: maradnia kell mozgástérnek a hagyományos autók számára, az elektromos autók körülbelül 95 százalékos aránya egyelőre elég. Egyszerűen azért, mert az elektromos autók még nem képesek minden feladatot ellátni – mind a földrajzi és éghajlati viszonyok, mind az egyedi igények ezt mutatják.