A romániai magyar kisebbség történelme és hagyományai tantárgyverseny országos döntőjének nyilvános megnyitóját ma tartják a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Központban, ahol a versenyszervező Nagy Mózes Főgimnázium diákjai egy korábbi, történelmi témájú műsoruk szerkesztett változatát mutatják be – jelentette be Kiss Imre megyei főtanfelügyelő.
A beharangozó sepsiszentgyörgyi sajtótájékoztatón a főtanfelügyelő elmondta, az országos tantárgyverseny különösen fontos a hazai magyar oktatás tekintetében, mert kimondottan a miénk, a magyar nyelv és irodalom tantárgyverseny mellett az egyetlen, mely kizárólag a közösségünket érinti, és szerepel az oktatási minisztérium hivatalos, azaz támogatott versenynaptárában.
Hatodikosok és hetedikesek
A romániai magyar nemzeti kisebbség történelme és hagyományai néven első alkalommal 1999-ben jelent meg a magyar iskolákban általánosan használt tankönyv, most egy későbbi kiadványból tanítanak a pedagógusok, amelyet a diákok nagyon szívesen forgatnak, színes és felkelti az érdeklődésüket – hangsúlyozta Victor Sibianu történelem szakos megyei tanfelügyelő. Jelenleg tanévente 1000–1200 közötti a háromszéki magyar hatodikos diákok száma, és ugyanennyi a hetedikes, akik számára ez a tantárgy a törzsanyag részeként kötelező. Ebből a tantárgyból 2017-ben tartották az első országos versenyt Csíkszeredában, egy év múlva a sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceumban. Kezdetben minden olyan megyéből érkeztek versenyzők az országos döntőre, ahol működik magyar oktatás a gimnáziumban, idén hiányoznak a Hunyad, Fehér, Máramaros, Szeben, Bákó és Krassó-Szörény megyeiek, tizenegy megye hetvenkét megyei győztes diákja azonban itt lesz Kézdivásárhelyen.
Mutatvánnyal is fel kell lépni
A versenyszabályzat szerint mind a két korosztályban két-két fős csapatok versenyeznek, akiknek az írásbelin a korosztályonként külön megadott témakörben kell válaszolniuk a kérdésekre, a végső eredmény 30 százalékát kitevő jelenetben pedig történelmi témájú mutatvánnyal kell fellépniük. A vetélkedő utóbbi fordulója igen sok kreativitást igényel a diákok részéről, alkalmas arra, hogy saját településükhöz, érdeklődésükhöz közeli történelmi eseményt jelenítsenek meg, döntő történelmi pillanatokat, tényeket ábrázoljanak, és itt mutatkozik meg, hogy sikerül-e ennek a tantárgynak segítenie a diákok történelmi gondolkodása kialakításában – hangsúlyozta Beján András, a Nagy Mózes Főgimnázium igazgatója.
Elmondta, a szervezés jól működött, sok a támogató, a helyi iskolák étkeztetéssel, bentlakással és sok minden egyébbel segítenek, támogatja őket a megyei tanfelügyelőség, a helyi és a megyei önkormányzat, vállalkozók, és bízik abban, az idén májusban 345. évét ünneplő iskola méltóan helytáll a magyarságtörténelem-versenyen.