A múlt hibáiból tanulni kell, hogy sohase ismétlődhessenek meg a korábbi szörnyűségek – ez volt a szónokok fő üzenete azon a hétfői megemlékezésen, melyet a sepsiszentgyörgyi Holokauszt Emlékparkban tartottak mintegy kétszáz diák részvételével.
Herman Rosner, a sepsiszentgyörgyi zsidó közösség vezetÅ‘je elmondta, nyolcvanegy éve, 1944. május 3–5-e között gyűjtötték össze a háromszéki zsidókat a sepsiszentgyörgyi gettóba, majd vitték Szászrégenbe, onnan Kassára, végül az auschwitzi koncentrációs táborba, ahol 611-et közülük kivégeztek, köztük 52 gyermeket. A temetÅ‘bÅ‘l kialakÃtott emlékpark kápolnájában tábla Å‘rzi az elhunytak nevét, a parkban 52 emlékkÅ‘ a gyermekek nevét. A kövek mellé egy-egy tuját, majd egy-egy nyÃrfacsemetét ültettek, utóbbiak kiszáradtak, ám a városháza újakat ültetett helyükbe. A szónok arra kérte a jelen lévÅ‘ fiatalokat, fogadjanak örökbe egy-egy fát, és gondozzák azt. Herman Rosner hangsúlyozta, az emlékezésnek nevelÅ‘ jellege van, tanuljunk a történelem borzalmaiból, hogy sohase ismétlÅ‘dhessen meg az a sötét politika, ami emberek kivégzéséhez vezetett. A rendezvény üzenete, hogy a kölcsönös tisztelet szellemében békésen éljünk egymás mellett, tette hozzá.
Tóth-Birtan Csaba, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere kiemelte, minden egyes szenvedéstörténet emlékeztet minket arra, hogy meg kell védenünk az emberiesÂséget, függetlenül attól, hogy miben különbözünk egymástól. A holokauszt nemcsak a zsidók számára volt tragédia, hanem az egész világ számára. Itt, Székelyföldön, ahol együtt élünk és dolgozunk, fontos, hogy megértsük ennek a tragédiának a tanulságait. Nemcsak emlékeznünk kell a múltra, hanem a jelent és a jövÅ‘t is meg kell védenünk. Harcolnunk kell mindenféle intolerancia, gyűlölet és diszkrimináció ellen. Gondoskodnunk kell arról, hogy soha senkit ne rekesszenek ki, hogy egyetlen közösséget se érhessen igazságtalan bánásmód csak azért, mert más identitású. Kötelességünk életben tartani a holokauszt áldozatainak emlékét, tanulni a múlt hibáiból, és egy olyan világot épÃteni, amelynek alapja az emberi méltóság és a sokszÃnűség iránti tisztelet, mondotta az alpolgármester.
A megemlékezés kezdeményezője, Victor Sibianu történelem szakos tanfelügyelő hangsúlyozta, a történelem helyes értelmezése arra ösztönöz bennünket, hogy a jó, a béke, az igazság, a szabadság és az élet szépsége oldalán álljunk.
Az IzraelbÅ‘l tÃz éve Sepsiszentgyörgyre hazaköltözött Tabac Ervin héberül mondott imát az elhunytaÂkért. A Schindler listája cÃmű film betétdalával közreműködött LÅ‘fi Gellért és Ruzsa Mónika Vivien, a Plugor Sándor Művészeti LÃceum tanára, illetve tizenkettedikes diákja.
Végül minden emlékkÅ‘ mellé odaállt egy-egy diákcsoport, felmondták az elhunytak nevét, és az elÅ‘készÃtett tartályból megöntözték a csemetéket.