Robert Prevost amerikai bíboros az új egyházfő

2025. május 9., péntek, Világfigyelő

Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven kezdi el szolgálatát. A 69 éves Prevost az első amerikai pápa a katolikus egyház történetében. Az Ágoston-rendi szerzetesből lett bíboros teológiai és jogi végzettséggel rendelkezik, pályafutása alatt szoros kapcsolatot alakított ki Latin-Amerikával.

  • Az újonnan megválasztott XIV. Leó pápa, Robert Francis Prevost amerikai bíboros áldja meg a híveket a Szent Péter-bazilika erkélyéről. Fotó: Agerpres / EPA / Vatican Media
    Az újonnan megválasztott XIV. Leó pápa, Robert Francis Prevost amerikai bíboros áldja meg a híveket a Szent Péter-bazilika erkélyéről. Fotó: Agerpres / EPA / Vatican Media

Fehér füst szállt fel csütörtökön este néhány perccel hét óra után a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelentette, hogy már a második napon sikerült megválasztani a katolikus egyház új, 267. vezetőjét. A pápaválasztó konklávén 133, nyolcvanévesnél fiatalabb bíboros vett részt, az eredményes választáshoz kétharmados többségre volt szükség.

Az új pápa külön-külön üdvözölte a bíborosokat, megölelte őket, és később velük vacsorázik – közölte a Vatikán. Az egyház egységét jelzi, hogy a bíborosoknak csak négy szavazási fordulóra volt szükségük az új pápa megválasztásához – vélte Giuseppe Versaldi olasz bíboros újságíróknak nyilatkozva a Vatikán sajtóhivatalában.

Az Ágoston-rendi szerzetesből lett püspök, majd bíboros gazdag nemzetközi tapasztalattal rendelkezik, olvasható az index.hu összeállításában. 1955. szeptember 14-én született Chicagóban (Illinois, Egyesült Államok). Szolgálata alatt mély kapcsolatot alakított ki Latin-Amerikával, különösen Peruval, ahol hosszú évekig élt és dolgozott. Prevostot püspökként a sokszínűség jellemezte: teológiai és jogi képzettséggel is rendelkezik, ami ritka és értékes kombinációt jelent az egyházi szolgálatban. Vezetői képességei különösen megmutatkoztak, amikor az Ágoston-rend legfőbb elöljárójává választották, így világszerte irányította a rend tevékenységét.

Ferenc pápa különös bizalmat szavazott neki, amikor 2023-ban kinevezte a Püspöki Dikasztérium élére, ami az egyik legfontosabb vatikáni hivatal. Ebben a szerepkörben globális hatáskörrel bír a püspökök kinevezésének folyamatában, ami kulcsfontosságú az egyház jövője szempontjából. 2024. február 6-án Ferenc pápa bíboros-püspökké léptette elő Prevostot, és a római tartománybeli Albano szuburbikárius egyházmegyét adta neki.

Prevost ismert pasztorális érzékenységéről, intellektuális alaposságáról és gyakorlatias megközelítéséről. Többnyelvűsége és kulturális nyitottsága különösen alkalmassá teszi a jelenkori globális egyház kihívásainak kezelésére – áll az index.hu összeállításában.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 242
szavazógép
2025-05-09: Belföld - :

Vészhelyzet a sóbánya miatt

A parajdi vészhelyzeti bizottság (CLSU) tegnap 15 napra helyi szintű veszélyhelyzetet hirdetett a parajdi sóbányában történt vízszivárgások miatt.
2025-05-09: Világfigyelő - :

Gulyás Gergely a romániai elnökválasztásról

A román elnökválasztás várható eredményéről szólva Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter Budapesten a Kormányinfón tegnap elmondta: „elég egyértelmű, hogy Romániában mi fog történni”. Kiemelte: „egy embernek nemcsak jelene, hanem múltja is van”, Magyarország érdekében az áll, hogy megvárjuk, a román választók miként döntenek az elnökről, és utána meglátjuk, hogy vele hogyan tudunk együttműködni.