Sepsiszentgyörgy Pro Urbe díjasainak laudációjaVinczeffy László

2025. május 21., szerda, Közélet

Vinczeffy László 1946-ban született a Székelyudvarhely környéki Atyhán. (…) 1961-től a marosvásárhelyi Zene- és Képzőművészeti Líceumban tanult, majd a Kolozsvári Pedagógiai Főiskola rajz és festészet szakán diplomázott 1970-ben. Tanárként, rajzpedagógusként a zágoni iskolában tűnt ki, amikor tanítványai sorra nyerték az országos és nemzetközi rajzversenyeket.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A „lázas hetvenes években”, az erdélyi magyar irodalmi, színházi és képzőművészeti életben nagyszerű tehetségek indultak el alkotói pályájukon, közöttük Vinczeffy László mint festőművész sajátos, csak reá jellemző, radikális életszemlélettel hívta fel magára és a közös vagy egyéni kiállításokon bemutatott műveire a szakma és a közvélemény figyelmét.

1979-ben a sepsiszentgyörgyi megyei múzeumba került, s mint ennek munkatársa szakosodott képrestaurátorként a bukaresti Művészeti Múzeumban. 1983-ban hazatérve Sepsiszentgyörgyre a múzeum képtárának igen jelentős 19. századi anyagából számos festményt, köztük Barabás Miklós és Gyárfás Jenő alkotásait konzerválta és restaurálta, rendkívüli szakmai igényességgel és alázattal. Vinczeffy László harmincévi munkássága eredményeként klasszikus magyar festők életművének jelentős darabjai váltak szakszerűen új életre keltve a város és a vidék művészetkedvelő közönségének örömévé. A Székely Nemzeti Múzeum festő-restaurátor munkatársaként több száz képzőművészeti és dokumentációs kiállítás szervezésében működött közre, alkotói személyiségével, tiszteletet érdemlő munkabírásával nagyban meghatározva az intézmény jelentőségét.

Mindeközben a festőművész pályája is felfelé ívelt, figyelemkeltő alkotásaival több mint ötven egyéni és számos csoportos kiállításon szerepelt. Kiváló műveit romániai, magyarországi múzeumok és külföldi magángyűjteményekben őrzik.

A művész pályája során aktívan kivette részét a képzőművészeti szakmai életből, tagja a Romániai Képzőművészek Szövetségének, az 1994-ben újjászerveződött Barabás Miklós Céhnek, a Magyar Képzőművészeti és Iparművészeti Társaságok Szövetségének, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének, illetve a Magyar Festők Társaságának.

Sepsiszentgyörgy, a város, ahol élünk, az erdélyi nagyvárosok, egyetemi központok, művészeti múzeumok és más hasonló intézmények szellemi-kulturális színvonalán áll, ez pedig az itt élő és alkotó képzőművészek folyamatos és nagyszerű munkájának is köszönhető. Vinczeffy László hatalmas és felbecsülhetetlen értékű festőművészi életműve, annak megismerése mély hatással lehet a környezete, a város lakóinak esztétikai és képzőművészeti műveltségére.

A Munkácsy Mihály-díjas, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett, Magyar Művészeti Akadémia-tag Vinczeffy László festőművészt a legnagyobb elismeréssel javasolom a megérdemelt Pro Urbe díjra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 941
szavazógép
2025-05-21: Közélet - :

Demeter Lajos (Sepsiszentgyörgy Pro Urbe díjasainak laudációja)

Demeter Lajos vidékünk elismert helytörténésze, az 1848–49-es szabadságharc székelyföldi eseményeinek egyik legkiválóbb ismerője, városunk történelmének elhivatott kutatója és a helyi személyiségek életművének dokumentálója. Az ő fáradhatatlan munkája révén számos fehér folt tisztázódott városunk és Háromszék múltjában, hozzájárulva közös örökségünk jobb megértéséhez és megőrzéséhez.
2025-05-21: Közélet - :

Csáky Ernő (Sepsiszentgyörgy Pro Urbe díjasainak laudációja)

A Székelyudvarhely melletti Bögöz faluban született 1944. július 22-én. Baróton érettségizett, innen az útja a nagyszebeni Távközlési Katonai Főiskolára vezetett, majd a Brassói Egyetem villamosgépészet-mérnöki tagozatán diplomázott, Bukarestben egyetem utáni szakképzésen vett részt.