Európai ParlamentAggályos az átláthatósági törvénytervezet

2025. május 23., péntek, Világfigyelő

Az Európai Parlament kétnapos brüsszeli plenáris ülésének első munkanapján vitát tűzött napirendjére A magyar kormány sodródása az orosz típusú elnyomás irányába: a szólásszabadságot és a demokratikus részvételt fenyegető magyar jogalkotási kezdeményezések címmel a közélet átláthatóságáról szóló magyar törvényjavaslattal összefüggésben.

  • Dömötör Csaba az Európai Parlamentben. Fotó: Facebook / Dömötör Csaba
    Dömötör Csaba az Európai Parlamentben. Fotó: Facebook / Dömötör Csaba

Vannak a közélet átláthatóságáról szóló magyar törvénytervezetben bizonyos rendelkezések, amelyek aggályokra adnak okot, mivel korlátozást vezetnének be olyan szervezetekkel szemben, amelyek a jövőben támogatást kaphatnának – jelentette ki Michael McGrath jogállamiságért felelős uniós biztos. Hozzátette, az átláthatóság nagyon fontos érték a demokráciában. Az átláthatósággal és az elszámoltathatósággal azonban nem lehet visszaélni a civil társadalom terének szűkítésével, vagy azért, hogy korlátozzák az alapvető szabadságjogokat, a szólásszabadságot vagy a gyülekezési jogot. A civil társadalmi szervezetek, a független sajtó fontos szerepet játszik a demokratikus fékek és ellensúlyok rendszerében. Fontosak ahhoz, hogy el lehessen számoltatni azokat, akik hatalmon vannak – emelte ki.

Dömötör Csaba, a Fidesz európai parlamenti képviselője felszólalásában arra hívta fel a figyelmet: a magyar törvényjavaslat előzménye, hogy az elmúlt években az Egyesült Államok fejlesztési ügynökségének (USAID) mintájára pénzelosztási rendszert alakított ki az Európai Bizottság. Liberális, baloldali aktivista csoportokat pénzel, amelyek politikai tevékenységet végeznek, főleg választások idején – mondta. Szavai szerint olyan szervezetekről van szó, amelyek perlik a határaikat védő kormányokat, az uniós bizottság nevében lobbiznak a gazdák ellenében, vagy lejárató anyagokat készítenek Magyarországról, hogy aztán erre hivatkozással visszatartsák a neki járó uniós forrásokat. A „nagy kasszákból” tényellenőrnek mondott cenzorokat és médiumokat is pénzelnek, de csak baloldaliakat és liberálisokat – emelte ki a fideszes politikus, majd hozzátette: ezek a külső beavatkozás eszközei. A magyar törvényjavaslat célja, hogy átláthatóságot teremtsen. Átláthatóságot nemcsak Magyarországon, hanem Brüsszelben is – tette hozzá Dömötör Csaba.

László András, a Fidesz EP-képviselője emlékeztetett: Soros György köreitől nyolcmillió dollár érkezett a baloldali politikai szereplőkhöz. Egy svájci számláról további kétmillió dollár. A Biden-kormányzat 35 millió dolláros USAID-programot hirdetett 2022-ben, aminek kifejezetten a politikai befolyásolás volt a célja Közép-Európában.

Tarr Zoltán, a Tisza Párt EP-képviselője felszólalásában azt mondta, az átláthatósági törvény egy bukásra ítélt rezsim kapaszkodását jelenti a hatalomba.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője beszédében azt mondta: a „putyini cenzúratörvényhez” hasonlót akarnak elfogadtatni Magyarországon a sajtó, a civilek és az ellenzék elhallgattatására. A törvény szerint bárki ellen eljárás indulhat, aki vitatja a Fidesz öt pontból álló szélsőjobboldali populista ideológiáját.

Borvendég Zsuzsanna, a Mi Hazánk Mozgalom EP-képviselője tipikus kettős mércének nevezte az EP reakcióját arra, hogy egy tagállam meg kívánja valósítani a politikai területén működő közéleti szereplők és szervezetek átláthatóságát, vagyis megakadályozza a külföldi befolyást. A törvény indokoltságát bizonyítja a globalista erők felfokozott tiltakozása – emelte ki a képviselő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Szavazás
Ön szerint ki volt a legrosszabb miniszterelnöke Romániának az elmúlt években?
















eredmények
szavazatok száma 1417
szavazógép
2025-05-23: Belföld - :

Jóváhagytak egy címert és egy zászlót

Hivatalos a Bihar megyei Nagyszalonta város címere és a Maros megyei Sóvárad község zászlaja – jelentette be Cseke Attila RMDSZ-es fejlesztési miniszter. A települések és megyék címereinek és zászlóinak hivatalosítására a fejlesztési és közigazgatási minisztérium tesz javaslatot a kormánynak, miután a szükséges tudományos szűrőkön átment a jelkép. A kabinet tegnap hagyta jóvá a két magyarlakta település szimbólumait.
2025-05-23: Világfigyelő - :

Sulyok Tamás Japánban

A munkalátogatáson Japánban tartózkodó Sulyok Tamás magyar köztársasági elnököt személyesen fogadta Naruhito császár, Japán 126. uralkodója. Az államfő a találkozót követően úgy nyilatkozott: Naruhito császár személyében a magyar kultúra és a zene iránt érdeklődő, őszinte és érzékeny embert ismerhetett meg.