AUR-os provokátorok SepsiszentgyörgyönAntal Árpád: A büntetés elmaradása bátorítja az elkövetőket

2025. július 3., csütörtök, Közélet

Kihallgatták a hatóságok a sepsiszentgyörgyi városháza azon alkalmazottait, akiket májusban a hivatalba csellel bejutó, majd ott randalírozó konstancai AUR-os provokátorok meg is fenyegettek. Antal Árpád polgármester hétfőn járt a rendőrségen, ahol – amint azt lapunknak kifejtette – megismételte és írásban is rögzítette a korábban szóban a hatóságokkal már közölt álláspontját, mely szerint egyértelmű provokáció történt, és a kiszálló rendőri szervek nem jártak el kellő szakmaisággal, továbbá, ha az ilyen tettek büntetlenül maradnak, az csak bátorítja az ilyen cselekedetek elkövetését.

  • A provokátorok májusban „keresték fel” a sepsiszentgyörgyi városházát. A szerző felvétele
    A provokátorok májusban „keresték fel” a sepsiszentgyörgyi városházát. A szerző felvétele

Antal Árpád megerősítette, hogy az önkormányzat már az incidens után büntetőfeljelentést tett a hatóságoknál, az érintett alkalmazottaikat be is idézték, meghallgatták a történtekkel kapcsolatban. Mivel ő az utóbbi hetekben nem tartózkodott a városban, hétfőn kereste fel a rendőrséget. Antal Árpád lapunknak korábban úgy fogalmazott: ha egy országban ilyesmi megtörténhet, az annak tudható be, hogy az állami szervek nem végzik a munkájukat. Az elöljáró akkor arról is tájékoztatott, hogy feltette a kérdést a rendőrség parancsnokának, hogy az ő irodájába bemehet-e valaki mobiltelefonnal felvételt készíteni az ő engedélye nélkül. A válasz nemleges volt, így felvetődik a kérdés, hogy közhivatalt ellátó személyként mi a különbség a polgármester és egy rend­őrfőnök irodája között, előbbibe miért ronthatnak be engedély nélkül.

Antal Árpád a hétfői rendőrségi látogatásán ragaszkodott hozzá, hogy a nyilatkozatba bekerüljön: teljesen egyértelműnek tartja, hogy a két férfi provokálni jött, a viselkedésük mindvégig agresszív és kihívó volt. Az elöljáró írásban rögzítette azt is, hogy szerinte a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal egy rendezett közintézmény, melynek világos szabályai vannak. Ha valaki a polgármesterrel találkozni akar, annak megvan a módja (előjegyzés, bejelentkezés, fogadóóra), semmiképp nem úgy működik, hogy az illető beront az irodájába. Antal Árpád a rendőrségi látogatáson ismételten hangsúlyozta, hogy nagyon nincs rendben, ha megtörténhet az, hogy valaki egyszerűen figyelmen kívül hagyja a szabályokat, besétál az intézménybe, hangoskodva, információkat követelve, fenyegetőzve, és beleegyezés nélkül bemegy irodákba, ráadásul végigfilmezi az egészet. A nyilatkozatban az is szerepel, hogy az incidenskor kiszállt rendőrök fellépése nem volt eléggé szakmai. Azzal kellett volna kezdeniük, hogy felszólítják a két egyént: ne filmezzenek engedély nélkül közintézményben. Továbbá: ahelyett, hogy a munkatársait kérik számon, rá kellett volna kérdezniük, hogy volt-e egyeztetve a polgármesterrel találkozó, és ha nem, akkor milyen alapon rontottak be az irodába. Antal Árpád ahhoz is ragaszkodott, hogy a nyilatkozatban az is szerepeljen: a rendőrség ily módon eljáró munkatársainak a hozzáállása, valamint a büntetőjogi értelemben vett felelősségre vonás esetleges elmaradása bátorítja az ilyen cselekmények elkövetését, a potenciális tetteseket. 

Ami a provokátorok látogatása után pár nappal történteket illeti, amikor az egyik női munkatársát egy ismeretlen férfi telefonon halálosan megfenyegette, az elöljáró lapunknak elmondta: őt már annyiszor fenyegették, hogy nem is éri el az ingerküszöbét, ami szintén nincs rendben, ám a kollégáin látta, hogy megviselték őket a történtek. Már csak ezért is elvárja a hatóságoktól, hogy tisztességesen járjanak el az ügyben, a provokátorok pedig ne maradjanak törvény szabta büntetés nélkül. Kérdésünkre, hogy Jakab István Barna városmenedzser megfelelően járt-e el, amikor megpróbálta az egyik provokátort, Marian Saiocot karjánál fogva kitessékelni a polgármesteri irodából, Antal Árpád kijelentette: próbáljuk a helyébe képzelni magunkat. Három kolléganője sír, miután sértegették, megfenyegették őket, ő férfiként próbált szembeszállni az illetőkkel. Antal Árpád szerint minden társadalomban, ahol a szabályokat nem tartják be, ott előbb vagy utóbb fellép az önbíráskodás, ennek megelőzéséért kell a törvényes eszközökkel fellépni, és nem szabad büntetlenül hagyni a elkövetőket.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 735
szavazógép
2025-07-03: Szabadidő - :

A nap fotója

2025-07-03: Jegyzet - László Zsuzsa:

Politika

Kérdezni fogok, jogom van hozzá. Gyermek voltam még, amikor brassói nagyapámtól (drága, békés ember, de erős igazságérzettel) nemegyszer hallottam fél füllel, hogy a politika a világ legnagyobb …ja. (Inkább nem írom ki.)