Határozott és koncentrált fellépésre van szükség a kábítószer-kereskedelem felszámolása érdekében – mondta Horváth László budapesti kormánybiztos tegnap Tusványoson. Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat főigazgatója kijelentette, látszik a szakadék, amely az anyaország és Erdély, Románia között van e téren.
A kábítószer-kereskedelem felszámolásáért felelős kormánybiztos A kábítószer kérdése a Kárpát-medencében címmel rendezett panelbeszélgetésen kifejtette: kábítószerügyben átlépték a vörös vonalat. Olyan szinten árasztották el Magyarországot és a régiót káros szerekkel, ami az eddigieknél határozottabb és koncentráltabb fellépést igényel – szögezte le. A kábítószer-kereskedelem az embereket, a különböző közösségeket és ezek környezetében is mindent tönkretesz – húzta alá. Kiemelte: nemcsak addiktológiai, egészségügyi problémáról van szó, hanem egy, a társadalmat lebontó kihívásról.
A cél nem lehet kevesebb, mint a kábítószer-kereskedelem felszámolása. Van, aki szerint ez illúzió, de ennél kevesebbet nem szabad kitűzni, nem lehet semmilyen alkupozíció. Nincs megállás, még ha nehéz és hosszú küzdelemről is van szó – fejtette ki, aláhúzva: ez egy nemzetközi ipar, amely nem ismer határokat sem földrajzilag, sem az eszközeit tekintve. Ahol kábítószer van, ott erőszak, félelem és bűnözés van – tette hozzá. Az a legnagyobb cél, hogy ne legyenek új belépők, ezért a kábítószer fizikai elérhetőségét a rendőrség Delta programjával drasztikusan visszavágták – közölte. Kijelentette: nincs megengedés, a zéró tolerancia a társadalom jogos önvédelme, mindannyiunk védelmét szolgálja. Kitért arra is: Magyarországon 40 millió szerhasználatról tudnak a szakemberek éves szinten, de ennél több lehet, mert nagyon sokan nem jelentkeznek, ezért társadalmi összefogásra is szükség van.
Mile Ferenc, a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió elnöke elmondta: ezeknek az embereknek szükségük van új esélyre, ezért hozták létre az új esély központokat is, amelyekből 35 működik Magyarországon. Ezekben a központokban foglalkoznak kábítószer-fogyasztókkal is – jelezte. A gyerekek már sokszor az óvodában eljátsszák, amit otthon látnak, tehát a beavatkozást egész korán el kell kezdeni, és drogprevencióval az óvodástól az egyetemista korosztályig mindenkit el kell érni – hangsúlyozta, jelezve: dolgoznak egy kortárs segítő képzés akkreditációján. Tervezik rehabilitációs intézmény létrehozását is, a részükről van nyitottság, de kormányzati segítségre is szükség van – tette hozzá.
Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat főigazgatója közölte: olyan megelőző előadásokat szeretnének szervezni az elkövetkező időszakban, ahová a tanárokat, a gyerekeket és a szülőket is meghívnák. Kiemelte: látszik a szakadék, amely az anyaország és Erdély, Románia között van e téren. Romániában gyerekcipőben sincs a prevenció, az utánkövetés lényegében zéró, nem is beszélve a rehabilitációról – mondta.