Az RMDSZ Winkler Gyulát és Sógor Csabát indítja a Magyar Összefogás Listájának második és harmadik befutó helyén — jelentette be Markó Béla szövetségi elnök tegnap Marosvásárhelyen, a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) ülését követően. Az RMDSZ döntéshozó testülete a választási kampányt érintő szervezési kérdések mellett rangsorolta az első helyeket az európai parlamenti választási listán. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal (EMNT) kötött megállapodás értelmében a Magyar Összefogás Listájának első helyén Tőkés László lesz, a negyedik helyre szintén az EMNT jelöl majd személyt, az ötödik Kovács Péter, az RMDSZ ügyvezető alelnöke, az ifjúsági mozgalom képviselője, a hatodik Horváth Anna volt államtitkár, jogász-közgazdász, a hetedik Csutak István integrációs és régiópolitikai szakértő, a nyolcadik hely ismét az EMNT-t illeti meg, a kilencediken pedig Szabó Károly volt szenátort indítják.
Verespatak engedély nélkül
Érvénytelenítette a Verespatakon aranykitermelő bányát tervező kanadai—román vegyesvállalat számára a helyi önkormányzat által kiadott, városrendezési tervre vonatkozó engedélyt a temesvári táblabíróság, megerősítve az alacsonyabb fokú korábbi ítéletet. A határozat jogerős, a Roşia Montana Gold Corporation (RMGC) nem fellebbezhet ellene. A beruházást ellenző civil szervezetek szerint ez a döntés is megerősíti, hogy a környezetvédelmi minisztérium 2007 szeptemberében helyesen és megalapozottan döntött a bányaterv engedélyeztetési eljárásának felfüggesztéséről. Akkor az RMDSZ-es Korodi Attila volt a miniszter és a szaktárca éppen arra hivatkozva állította le a tervezett beruházást, hogy a vállalat nem rendelkezett érvényes városrendezési engedéllyel. A világ legnagyobb külszíni aranybányáját megnyitni tervező RMGC abban reménykedik, hogy a tavalyi kormányváltás következtében kimozdulhat holtpontról az ügy. Nicolae Nemirschi környezetvédelmi miniszter várhatóan március végén látogat Verespatakra helyszíni tájékozódás céljából. A civil és zöld szervezetek attól tartanak, hogy a decemberben hatalomra került nagykoalíciós kormány újrakezdi a verespataki bányaépítés engedélyezését.
Nyugdíjemelés két részben
Április 1-jétől három százalékkal, októbertől pedig újabb két százalékkal emelkedik a nyugdíj, így a nyugdíjpont értéke ősszel 732 lej lesz — nyilatkozta Marian Sârbu munkaügyi miniszter. Nagyobb arányban nő az I-es és II-es besorolású nyugdíjak értéke, és — az előzetes híresztelések ellenére — nem csökkentik az állami alkalmazottak béreit.
Elnökválasztás a liberális pártban
Rendkívüli, kétnapos tisztújító kongresszust tart a Nemzeti Liberális Párt Bukarestben. A tegnap kezdődött munkálatokon meghallgatták a más pártok üdvözleteit, a liberálisok helyzetére vonatkozó eszmefuttatásokat, a két éve megválasztott, és immár harmadik elnökségére pályázó Călin Popescu Tăriceanu beszámolóját és programbeszédét a demokráciát fenyegető veszélyekről (Băsescu és a kormánykoalícióban újraalakult Nemzeti Megmentési Front). Ellenjelöltje, Crin Antonescu az erkölcsös politizálás szükségét hangoztatta. A titkos szavazás bő négy órán keresztül elhúzódott, a szavazatszámlálás pedig késő estig tartott. Lapzártánkig a leadott voksok negyedét összesítették, a részleges eredmények Crin Antonescu kényelmes győzelmét vetítették előre. A kongresszuson megjelent 1241 küldött alapszabály-módosítást is elfogadott, ennek értelmében létrehozták az első elnökhelyettesi tisztséget, amelyet négyen céloztak meg: Ludovic Orban alalenök, Theodor Atanasiu, az állami vagyonalap-kezelő ügynökség volt elnöke, Romeo Stavarache bákói polgármester és Marian Petrache Ilfov megyei elnök.
Kalózok kezében
Három román állampolgár is tagja annak a görög hajón szolgáló legénységnek, amelyet az Aden-öbölben túszul ejtettek szomáliai kalózok. A hajótulajdonos megerősítette az elrablás hírét, nyilatkozata szerint a legénységnek nem esett bántódása. A fedélzeten összesen tizennégy tengerész szolgál: három román, hét fülöp-szigeteki, három görög és egy ukrán nemzetiségű. A hajó a Fekete-tengeren át Korea felé tartott, amikor kalóztámadás érte.