Medve járt Gelence központjában

2026. május 18., hétfő, Közélet

A hangzatos kormánybejelentések ellenére nem látszik javulni a medvehelyzet Háromszéken. Bár a hírek arról szólnak, hogy megemelik a kilövési kvótát és egyszerűbbé válik a lakott területekre betévedt, veszélyt jelentő vadak kilövése is, mindebből mintha mit sem érzékelnének a települések lakói: a hétvégén Gelencén kaptak lencsevégre egy termetes példányt a községközponton átvezető megyei úton. 

  • Fotónk az említett Facebook-csoportba feltöltött videóból származó feljavított képernyőmentés
    Fotónk az említett Facebook-csoportba feltöltött videóból származó feljavított képernyőmentés

Szombat este kevéssel tíz óra előtt egy videófelvétel jelent meg a Kézdivásárhelyi Közlekedési Info Facebook-oldalon, amelyen jól látható, hogy egy jól megtermett medve a Jancsó Benedek iskola, illetve a szemközti üzletek előtt vágtázik a tekepálya, illetve a felszegi falurész irányába. A felvétel véget ér, még mielőtt látni lehetne, hogy a tekepálya utáni útkereszteződésnél merre veszi az irányt a nagyvad, de sejthető, hogy az erdő felé talpalt (ennek alapján viszont az egész falun át kellett haladjon – szerk.). Egy hozzászóló beírta, hogy „szegényke most fut fel a Hertánba (Gelence fölötti erdőrész – szerk.), habár kár, hogy nem az utolsó példány”. A bejegyzés keserűsége sejteti: az embereknek elegük van abból, hogy a túlszaporodott medveállomány miatt immár a településeken belül sincs biztonság, s erre erősít rá több sommás komment is a bejegyzés alatt.

Ilyés Botond gelencei polgármestertől megtudtuk: nem „visszatérő” vendégről van szó, ezt a medvét először látják a telelpülésen. „A mezőből keveredhetett be a faluba, biztos a kutyák megijesztették. Annyit tudunk, hogy Haraly irányából került Gelencére, az ún. egeri részről. Az is biztosan állítható, hogy nem futott végig a falun, mivel a főút mellett van egy hamburgerező, és ott már nem látták. A medve az első lehetséges helyen elhagyta a települést. Az eső esett, így emberek szerencsére nem voltak az utcán” – közölte az elöljáró.

Az idei télen a medvék jelenléte nem volt annyira hangsúlyos, mint a korábbi években, ez a jó makktermésnek is betudható, viszont most már egyre több településről érkezik jelentés, hogy a nagyvad – esetenként bocsokkal – falvakban kószál, így legutóbb Páván, de korábban Kézdivásárhelyen a szentkatolnai út közeléből is alig tudtak elűzni egy bocsos anyamedvét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.

Szavazás
Ön szerint hogyan szerepel majd a SuperLigában az egy év után visszatérő Sepsi OSK?










eredmények
szavazatok száma 615
szavazógép
2026-05-18: Közélet - Bartos Lóránt:

Felháborodás, kérdések és ígéretek az ivóvíz körül (Kézdivásárhely)

Ismét az ivóvíz volt a téma Kézdivásárhelyen. A pénteki tanácsülés egyik napirendi pontjaként a néhány héttel ezelőtti vízszennyezési eset, az ivóvíz jelenlegi minősége, valamint a tervezett díjemelések kerültek terítékre. A jelenlévők kemény kérdéseket intéztek a szolgáltató Hydrokov jelen lévő szakembereihez, akiknek több ponton is magyarázkodniuk kellett.
2026-05-18: Közélet - Iochom István:

Műemlékmentés vagy inkább aszfaltozás? (Szentkatolna)

Bizonytalanná vált az imecsfalvi Cserey-kúria megmentése, miután Szentkatolna község idei költségvetésébe nem foglalták bele a műemlék épület felújításáról szóló tanulmány elkészítéséhez szükséges pénzügyi fedezetet.