SzemélyesNyaralás

2026. július 8., szerda, Család

Személyes kedvencem a nyári időszak, amikor a napsütés és meleg, illetve a gyermekeknek a tanítási szünet azt hozza előtérbe, hogyan és hol pihenjünk, töltődjünk és szórakozzunk a szabadság/vakáció ideje alatt. A többség ilyenkor nyaralni megy, igyekszik kikapcsolódni az egész éves munka rutinjából. A komfortzónából való kilépés ez, magával hozhat tehát olyasmit, ami kibillenthet egyensúlyunkból.

  • Fotó: Pixabay.com
    Fotó: Pixabay.com

Ilyenkor – közelebbi vagy távolabbi helyekre/országokba menve – az új hely varázsa az, ami elsősorban elkápráztat. Viszont az első benyomás után rögtön „vizsgálgatni” kezdjük a szálláshelyünket, a körülöttünk lévő embereket – legyen az személyzet vagy a többi nyaraló család –, aszerint, hogy jó vagy nem jó, illetve milyennek kellene lennie. Saját elvárásaink szerint minősítjük az új helyet, némelykor pedig túlzottan kritikusan „kiköveteljük”, hogy óhajunk szerinti bánásmódban legyen részünk. Természetesen bizonyos feltételeknek adottaknak kell lenni, azt, amit elvárunk, már a foglaláskor áttekinthettük, mindent viszont nem lehet előre látni – például azokat az embereket, akikkel nyaralásunk ideje alatt összehoz a véletlen. Lehetnek ezek saját igényeinknek megfelelő, kellemes találkozások, de kifoghatunk olyan személyeket is, akiknek megnyilvánulása nemtetszést vált ki belőlünk. Ebben az esetben a leggyakrabban előforduló reakciók a neheztelés, a bosszankodás, a harag vagy düh, ami szélsőséges esetben vitához, veszekedéshez vezet.

Talán ez a nyaralások egyik rejtett kihívása: hogy empátiát és elfogadást kíván meg. Bármerre utazunk is, belső világunkat nem hagyhatjuk otthon, bármi is kerüljön az utunkba, megnyilvánulásunkkal önmagunkat minősítjük. Tehát a vitába bocsátkozás helyett bölcsebb dolog, ha tudatosítjuk magunkban, hogy nyaralásunk célja a pihenés, a feltöltődés, és ebbe az irányba érdemes összpontosítani erőnket, energiánkat.

Ami még a kellemes nyaraláshoz elengedhetetlen, az az alkalmazkodás, a rugalmasság, a reziliencia. Ezek olyan (lelki) képességek, melyek birtokában váratlan helyzetekben megfelelő módon tudunk cselekedni, ahelyett, hogy azokat túlreagálva feszültséget generáljunk, vagy passzívan tűrjünk és panaszkodjunk, illetve másokat hibáztatva keressük az önigazolást. Így, ha mindezt szem előtt tartjuk, a nyári kalandokból nemcsak szép emlékeket, hanem személyes belső fejlődést is nyerünk, ami valódi értékként bennünket gazdagít.

Keresztes Erika
bizalmi tanácsadó

Egyéni konzultáció igényelhető felnőttek és diákok részére önismeret, személyes fejlődés és lelki egészségvédelem témakörben Facebookon a LelkizZen Erikával oldalon vagy a 0744 780 709-es telefonon.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket!

Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.

Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.

Szavazás
Mi a véleménye a Bolojan-kormány megbuktatásáról?







eredmények
szavazatok száma 1797
szavazógép
2026-07-08: Család - :

Tanévzáró statisztika

A 2025–2026-os tanévben 3,518 millió iskolás és egyetemi hallgató tanult a hazai oktatási rendszerben, 33 100 fővel több, mint az előző tanévben – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS) június 30-án.
2026-07-08: Család - :

Arany, piros és változékony csodák (A város gombái 108.)

A tinóruk a tudomány számára is különleges csoportot alkotnak. Régebben szinte minden tinórut a Boletus nemzetségbe soroltak. A mikológia fejlődésével azonban egyre több különbségre derült fény, a modern genetikai vizsgálatok pedig valóságos családfa-átrendezést hajtottak végre. Számos korábbi „Boletus” új nemzetségbe került, mai tudásunk szerint a tinóruk rokonsági viszonyai sokkal összetettebbek, mint azt néhány évtizede gondolták.