A feltámadás csodája - Bogdán László

2009. április 11., szombat, Máról holnapra
A három egymást kiegészítő és magyarázó szinoptikus evangélium több olyan eseményről is beszámol, amely Jézus kereszthalála után történt, s a feltámadás csodáját igyekszik… magyarázni.

Márk, Máté és Lukács utal arra, hogy arimathiai József Jézus holttestét a keresztről levéve egy sziklasírba helyezi el, melynek bejáratát egy odagördített kővel zárja le. A továbbiakban Márk is, Máté is, Lukács is beszámol arról, hogy a harmadik napon az asszonyok elmozdítva találják a követ, s belépve a sírboltba, egy fehér ruhás ifjút (Márk), két fehér ruhás férfiút (Lukács), talán egy angyalt (Máté) látnak, s Máté és Lukács szerint kellően meg is ijednek, hiszen nem találják a Megváltó tetemtét. A fehér ruhásoktól viszont megtudják, hogy Jézus úton van Galileába, ahol majd egy korábbi próféciáját beteljesítve megjelenik nekik. Márk, Máté és Lukács állításaival szemben a negyedik evangélium szerint Jézus holttestét idegen, nem a csoportjához tartozó személyek vitték el a barlangból. János szerint Mária Magdolna a kertészt Jé­zussal összetévesztve azt kérdezi: ,,Uram, ha te vitted el őt, mondd meg nekem, hova tetted őt, és én elhozom." Lehetne még bővíteni az események evangéliumok alapján történő rekonstrukcióját, a lényeg azonban az, amint Vermes Géza tárgyilagosan megállapítja, hogy ,,…valamennyi érv figyelmes vizsgálata és mérlegelése után a történész számára egyetlen elfogadható következtetés marad, nevezetesen az, hogy az ortodox hívő, a liberális szimpatizáns és a kritikus agnosztikus ― és alkalmasint a tanítványok ― álláspontja nem más, mint eltérő értelmezése egyetlen bizonytalan mozzanatnak, vagyis annak, hogy az asszonyok, akik Jézus holttestének a végtisztességet akarták megadni, legnagyobb megdöbbenésükre a test helyett csak egy üres sírbarlangot találtak". A tanítványok ― és erről is beszámolnak az evangéliumok ― nem találják az ésszerű, logikus, racionális magyarázatot (sok mindennel próbálkoznak, Máté még az állítólagos földrengést is felemlíti, melynek során eltűnhetett a holttest a sírboltból), de végül elfogadják a feltámadás csodáját, az igazi húsvéti csoda azonban véleményünk szerint maguknak a tanítványoknak az átváltozása, akik nem voltak felkészülve minderre, és az események során, fokozatosan alakult ki a meggyőződésük, hogy Jézus valóban feltámadott, csoda történt, s ebből következően korántsem véletlen, hogy Péteren és Jakabon kívül a tizenkét apostolnak és több mint ötszáz hívőnek is megjelent Jézus, biztosítva őket arról, hogy velünk marad…

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 547
szavazógép
2009-04-11: Magazin - x:

Al Pacino mint Napóleon

Napóleon szerepét fogja játszani az Oscar-díjas Al Pacino következő filmjében, amely egy gyermekkönyv filmadaptációja. A Betsy és a császár című film a britek által Szent Ilona szigetére száműzött császár életének utolsó napjaiban játszódik, és egy 14 éves kislánnyal való kapcsolatáról szól.
2009-04-11: Közélet - x:

Húsvéti fényben

Mindennapjaink embere azon igyekszik, hogy csupán értelme alapján, teljesen tapasztalataira hagyatkozva alakítsa ki világnézetét. A látható világ törvényeinek megértése közben dönti el, hogy mit hisz és mit nem. Ami véges elméje számára felfoghatatlan, nyomban kétely tárgyává lesz. Pedig a világ legnagyobb titkaira a tudomány még ma sem képes meggyőző válasszal szolgálni.