A 2006. október 23-i budapesti rendőri erőszakról szóló, Túlkapások című könyv angol nyelvű kiadását mutatták be tegnap Strasbourgban az Európai Parlamentben Gál Kinga fideszes EP-képviselő szervezésében. A bemutatón jelen volt a könyv szerzője, Bodoky Tamás, az Index hírportál újságírója, Balog Zoltán fideszes országgyűlési képviselő, valamint ott voltak a Kruchina fivérek, akik az akkori rendőri erőszak elszenvedői közé tartoznak.
A könyvbemutatóval együtt megnyitották az Index fotósainak fényképkiállítását a szóban forgó nap eseményeiről, Barakonyi Szabolcs szerkesztésében. Gál Kinga elmondta: az angol nyelven Trespasses című könyv bemutatójával azt a célt igyekezett szolgálni, hogy felhívja a figyelmet az emberi jogok és a jogállamiság tiszteletben tartásának fontosságára. Szerinte az a vád, hogy ő magyar belpolitikát ,,hoz ki" az unióba, azért nem állja meg a helyét, mert nem lehet belügynek tekinteni a jogállamiság helyzetét egyetlen EU-tagországban sem. Az EP-képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy a hatalmi szervek mindeddig nem ismerték el felelősségüket a történtekben.
Ezernél több beteg
Világszerte összesen 1124 ember betegedett meg bizonyítottan az új típusú influenzában, a halálos áldozatok száma változatlanul 26 — jelentette be tegnap a genfi székhelyű Egészségügyi Világszervezet (WHO) honlapján. A WHO előző napi mérlegében még 1085 megerősített fertőzés szerepelt, ez azt jelenti, hogy az új megbetegedések száma harminckilenc. A betegség továbbra is 21 országban van jelen, a halálos áldozatokat és a legtöbb bizonyított fertőzést Mexikóból és az Egyesült Államokból jelentették. Amerikai tisztségviselők azt mondták, korai még kijelenteni, hogy már visszaszorulóban a mexikói eredetű új influenza, noha egyes jelek arra utalnak, hogy a járvány nem olyan súlyos, mint amilyennek először gondolták.
Ujgur guantánamói foglyokat fogadna be Németország
Németország elvileg kész guantánamói foglyok befogadására, de összeurópai megoldásra törekszik — jelentette ki tegnapi nyilatkozatában a kormány szóvivője. Ulrich Wilhelm megerősítette azokat az értesüléseket, amelyek szerint az Egyesült Államok hivatalosan is kérte Németországot több guantánamói fogoly befogadására, ezek számát, illetve nemzetiségét azonban nem említette. A sajtó korábban arról számolt be, hogy mintegy tíz fogolyról van szó, mégpedig a kínai muzulmán kisebbséghez tartozó ujgurokról. A szóvivő hangsúlyozta: Németország abban az esetben tesz eleget az amerikai kérésnek, ha az Európai Unió más országai is hasonlóan cselekszenek. Ebből a célból konzultálni kívánnak az európai partnerekkel s az Egyesült Államokkal is — fűzte hozzá a szóvivő.
A Szolidaritás az első szabad választások évfordulójának megzavarásával fenyeget
A lengyel Szolidaritás szakszervezet azzal fenyegetőzik, hogy tüntetések szervezésével meghiúsítja az első szabad választások 20. évfordulójával kapcsolatos jövő havi ünnepségeket, mert felháborítják a Balti-tenger parti hajógyárak felszámolásával kapcsolatos tervek. A Tusk-kormány úgy határozott tavaly az EU nyomására, hogy kiárusítja a gdyniai és szczecini hajógyárak javait. Brüsszel követelte ugyanis, hogy e hajóépítő üzemek fizessék vissza azt a több mint kétmilliárd eurónak megfelelő állami támogatást, amelyet az EU szabályaival ellentétesen kaptak. A már privatizált gdanski hajógyár állami segélyei ügyében még nem döntött az Európai Bizottság. Lech Walesa volt államfő, a Szolidaritás egykori vezetője felszólította az EU-t, hogy segítsen megmenteni e hajógyárakat, mondván, hogy ezek Európa örökségének részét képezik. Ezek az hajóépítő üzemek döntő szerepet játszottak a demokráciáért vívott küzdelmekben az 1980-as években.