KIK AZ ELTITKOLT BANKSZÁMLÁK TULAJDONOSAI? Alexandru Macovei, a feddhetetlenségi ügynökség vezetője egy tévéműsorban azt mondta, hogy legalább két miniszternek van olyan külföldi bankszámlája, melyet vagyonnyilatkozatában eltitkolt. Azóta találgatja a sajtó, kik lehetnek azok. Úgy tippelnek, egyik Adriean Videanu, a másik Radu Berceanu, bár mindketten tagadják. (Evenimentul zilei)
LEHET, NEM FEDDHETETLENEK. A feddhetetlenségi ügynökség a vagyon- és érdekellentéteket tartalmazó nyilatkozatokban fellelhető ellentmondások miatt ügyészségi kivizsgálást kezdeményezett Mihai Stănişoară honvédelmi, Ilie Sârbu mezőgazdasági, Radu Berceanu közlekedési, Cătălin Predoiu igazságügyi, Vasile Blaga középítkezési, Adriean Videanu ipari és Dan Nica kis- és középvállalkozásokért felelős miniszter ellen. (Evenimentul zilei)
JÓSLATOK. Néhány, mifelénk mogulnak nevezett nagyvállalkozót kérdezett meg a Gândul a lej árfolyamának idei alakulásáról. Dinu Patriciu szerint év végéig egy euróért 4,7—4,8 lejt kell majd fizetni, Sorin Ovidiu Vântu optimistább, szerinte egy euró nem lesz 4,4 lejnél drágább, míg Ioan Niculae, az Interagro tulajdonosa igen pesszimista, szerinte az euró meg sem áll, míg el nem éri az 5 lejt.
ÖSSZEOMLÁS SZÉLÉN A VASÚT. A román állami vasútnak négymilliárd lejre van szüksége fenntartási és vágányjavítási költségeinek fedezésére. A CFR idén az állampénztárból ennek mindössze egynegyedéhez, 1,2 milliárd lejhez jutott, tehát a kormány által 2008—2011-re elkülönített összegek nem elegendőek a javításokra, amelyekre a menetidő csökkentése, illetve a veszélyes pontok felszámolása érdekében lenne szükség. Nyilvánvaló, a kormány az országúti forgalom malmára hajtja a vizet, s végül a kötöttpályás szállítást teljesen tönkreteszi. (ÚMSZ)
BAJBAN A VILÁG LEGNAGYOBB ,,DIPLOMAGYÁRA". Az oktatási minisztérium hétfőn felszólította a Spiru Haret magánegyetemet, hogy vesse alá magát a hivatalos minőségi ellenőrzésnek, mert csak így igazolhatja, hogy nem indokolatlanul vált a világ legnagyobb ,,diplomagyárává". A bukaresti Spiru Haret magánegyetemre évente 320 000 diák nyer felvételt. Az intézmény amiatt került a tárca látókörébe, mert felmerült a gyanú, hogy diplomák tízezreit bocsátja ki törvénytelenül. Az egyetem működése ettől függetlenül is szemet szúrt az oktatási illetékeseknek, mivel csupán ebből az intézményből annyi diplomázó diák kerül ki évente, mint az összes többi romániai egyetemről együttvéve. A Gândul napilap szerint a tanintézet úgy növelte 41 000-ről 320 000-re diákjainak számát, hogy minden engedélyezett szakon távoktatási képzést is indított. Ehhez azonban nem rendelkezett a szükséges engedélyekkel. Ecaterina Andronescu oktatási miniszter hétfőn ultimátumot adott a felsőoktatási intézmény vezetőségének: megszüntetik az egyetemet, ha nem engedélyezi, hogy a felsőoktatási minőségbiztosító hivatal elvégezze a szükséges ellenőrzéseket, melyeknek az egyetem éveken keresztül nem volt hajlandó alávetni magát.
LEVÁGJÁK VAGY MEGADÓZZÁK? Minisztériumi források szerint a kormány egységes és nem diszkriminatív nyugdíjrendszer létrehozása érdekében két lehetőséget vesz figyelembe a nyugdíjtörvény megalkotásakor: az első szerint a nyugdíj értékét szigorúan a társadalombiztosításhoz való hozzájárulás szabná meg, a második lehetőség szerint pedig megadóztatnák azokat a nyugdíjakat, amelyek különleges törvények alapján meghaladják a társadalombiztosításhoz való hozzájárulás értékét. Végső döntés még nem született a kérdésben, mivel egyelőre a megfelelő szakmai és jogi megoldásokat keresik, ugyanis a különleges törvények alapján folyósított nyugdíjak sok esetben tízszeresen is meghaladják a járulék értékét. (Szabadság)