Több hete kitört botrány után tegnap benyújtotta lemondását Monica Iacob Ridzi ifjúsági és sportminiszter, akit sikkasztással és hivatali visszaéléssel vádolt meg egy parlamenti vizsgálóbizottság. Azt róják fel neki, hogy a minisztérium túl sok pénzt, 730 000 eurót költött el az ifjúság napja alkalmából szervezett szabadidős és sportrendezvényekre, illetve felmerült annak az alapos gyanúja, hogy a pénz jelentős része valójában nem a szervezési költségeket, hanem Băsescu államfő lányának választási kampányát fedezte. A leköszönő tárcavezető ártatlannak vallja magát, szerinte a kivizsgálás elhúzásával politikai célokat követ a kormány. A politikusok különféle megokolásokkal, de egyöntetűen helyeslik Monica Ridzi lemondását.
Luminiţa Plăcintă az új tárcavezető
A D-LP egyik szenátorát, a mezőgazdasági, erdőgazdálkodási és vidékfejlesztési bizottság alelnökét jelölte Emil Boc kormányfő a távozó ifjúsági és sportminiszter utódjaként. A 44 éves Sorina Luminiţa Plăcintă két egyetemet végzett, textilmérnöki és polgári jogi oklevele van. Kinevezését Traian Băsescu államfő rögtön aláírta, tegnap este az esküt is letette, ma hivatalba lép.
Együttélés Csíkszentkirályban
A ,,békés együttélésről" szóló megállapodást írtak alá Csíkszentkirály roma és magyar közösségei. A hatóságok által kezdeményezett békéltetés azt követően vált szükségessé, hogy a múlt héten a magyarok felgyújtották az egyik roma lakos csűrjét, miután az megkéselt egy magyart, és szabadlábon maradt. A megállapodás szerint a romák kötelesek törvényesen tisztázni, hogy közülük ki mekkora földet birtokol, és ezentúl megvonják a lótartási jogot azoktól, akiknek nincs a tulajdonában legalább fél hektár legelő. A vita egyik oka ugyanis az volt, hogy a romák állataikat a magyar gazdák földjén legeltették. A roma közösség írásban vállalta, hogy tisztán tartják gazdaságaikat, mellékhelyiséggel látják el házaikat, gyerekeiket iskolába küldik, és ,,civilizáltan viselkednek". A megállapodás egy másik pontja arra vonatkozik, hogy azonnal beszüntetik a lopásokat. A magyarok ugyanis azért haragszanak a romákra, mert lopnak a mezőgazdasági terményeikből. Közben nyilatkozatháború robbant ki Borboly Csaba, a Hargita megyei tanács elnöke és a helyi rendőr-főkapitányság között, miután az önkormányzati vezető kijelentette, hogy a romániai rendvédelmi szervek képtelenek szavatolni a közbiztonságot. Borboly a rendőrség decentralizációját követeli, vagyis azt, hogy a helyi rendőrök és csendőrök fölötti ellenőrzés jogosítványát a belügyminisztérium adja át az önkormányzatnak. ,,A román állam számára sajnos inkább az a fontos, hogy megváltoztassa a régió etnikai arányait, és nem az, hogy megfékezze a bűnözést" — olvasható a megyei önkormányzat elnökének közleményében. A Hargita megyei rendőrség és csendőrség vezetősége elutasította Borboly vádjait, szerintük a törvényszéki orvosi jelentés hiányában nem állt módjukban azonnal őrizetbe venni a roma nemzetiségű szentkirályi késelőt. A rendvédelmi szervek megengedhetetlennek tartják, hogy a lakosság a törvény megszegésével válaszoljon bűncselekmények elkövetésére.
A Nabucco ára
Románia 417 millió euróval finanszírozza a Nabucco gázvezetéket — közölte Emil Boc miniszterelnök tegnap. A Nabucco-projektben részt vevő államok hétfőn írták alá a kormányközi megállapodást a gázvezeték megépítéséről. Az ünnepségről hazaérkezett kormányfő közölte, hogy a 3296 kilométer hosszú vezetékből 460 kilométer Románia területén halad majd át. Románia a román gázvezetékek kezelésével megbízott Transgaz állami vállalat révén vesz részt a projektben. Boc szerint a 7,9 milliárd euró értékű beruházás finanszírozásának a 70 százalékát hitelekből biztosítják majd, a többi 30 százalékot pedig a Nabucco konzorcium saját erőforrásokból fedezi. A kormányfő emlékeztetett, hogy a kormányközi megállapodás, amelyet Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország írt alá, ötven évig érvényes. Hangsúlyozta: a dokumentum csak azt követően lép érvénybe, hogy minden aláíró állam ratifikálja. A vezeték a tervek szerint 2014-ig épül meg.