TITKOS MARAD AZ IMF-SZÁNDÉKNYILATKOZAT. Nem hozza nyilvánosságra a kormány a Nemzetközi Valutaalappal aláírt szándéklevelet a készenléti hitelről, hogy „ne torzuljon a piac". Erről a Román Nemzeti Bank kormányzója beszélt, aki szerint Románia megítélése öt hónappal ezelőtt még kedvezőtlen volt, ám ma már pozitív példaként említik a válság ellen küzdő országok sorában. Mugur Isărescu nem tért ki arra, mit ért ,,a piac torzulásán". Annyit mondott: a válság elleni intézkedések csak akkor igazán hatékonyak, ha a valós problémákat leválasztjuk a média keltette zajtól. (Antena3)
BOC BEZÁRNÁ A KISKAPUKAT. A kormány keresi az adózási kiskapuk bezárásának lehetőségeit — jelentette be Emil Boc miniszterelnök. Elmondta, hogy intézkedéscsomag készül az adóelkerülés visszaszorítására, amely csökkenti majd az adózatlan jövedelmek arányát. (Mediafax)
KÖTELEZŐVÉ TENNÉ A KÖZÉPISKOLÁT. Ecaterina Andronescu, amikor ismertette az új tanügyi törvény legfőbb pontjait, ezt az elképzelését is kifejtette. A törvénytervezetben lényegesen megváltoztatták a címzetes tanári állások vizsgamenetét, emellett a tanügyi programokat és a tankönyveket is módosítanák. Az Országos Tanügyi Szövetség titkára szerint a törvénycsomagot csak akkor szavazhatja meg a parlament, ha előzőleg a módosító javaslatokat megvitatták, és a nyilvános vitát is lebonyolították. (Realitatea)
VELE NEM BABRÁLNAK KI! Corneliu Vadim Tudor kész könyveit eladni, hogy kifizesse a 300 000 eurós jelentkezési díjat az államelnök-választásokra. Igaz, közben szidja a jelenlegi hatalmat, mint a bokrot, s azt állítja, azért találták ki az egészet, hogy megakadályozzák az ő indulását. (Ziare.com)
SOKAT HOZOTT AZ ÁTALÁNYADÓ. Az elvárásokon felüli bevételeket hozott az átalányadó, tehát bevezetése hasznos — jelentette ki Emil Boc. A kormányfő rámutatott, hogy azokon a területeken, ahol nehéz ellenőrizni az adócsalást, továbbra is meg lehetne tartani, de erről csak átfogó elemzés után hoznak majd döntést. Constantin Niţă, a kis- és középvállalkozások minisztere úgy véli, hogy az átalányadó bevezetése valóban megnövelte az állami büdzsé bevételeit, de ugyanakkor a munkahelyek csökkenéséhez és a munkanélküli-segéllyel járó költségek emelkedéséhez vezetett. A cégeknek május elsejétől kell lépcsős átalányadót fizetniük, mely évente 2200 és 43 000 lej között mozog — írta a Mediafax.
A DIÁKOK MEGÚSSZÁK, A TANÁROK NEM. Érvényesek maradnak a Spiru Haret Egyetem diplomái, azok is, amelyeket nem akkreditált szakokon adtak ki — lehet következtetni az oktatási minisztérium jelentéséből. A jelentés meg sem említi a diplomák kérdését, noha alaposan foglalkozik a távoktatás és a professzorok helyzetével. A diplomák érvényességéről szóló döntés hiányát Ecaterina Andronescu miniszter asszony azzal magyarázta, hogy az egyetem adatbázisában nem tettek különbséget távoktatásos és nappali tagozatos diákok között, azokat nem sikerült külön csoportosítani, így nem tudták külön elbírálni a különböző szakokat. A professzorok jogállásáról azonban szigorú döntés született: az egyetem által kiosztott összes akadémiai titulust érvénytelenítették, így 57 előadó tanári és 35 professzori státust szüntetett meg a minisztérium. (Realitatea)