A múlt hétÖsszegyűlünk néha? - Kuti János

2009. szeptember 1., kedd, Közélet
Van két pártunk, de ha pártatlanok akarunk maradni, akkor mégsem tudjuk, melyiket válasszuk. Van Magyar Nemzeti Tanácsunk és Székely Nemzeti Tanácsunk, s most mégis tanácstalanok vagyunk. Nagygyűlést is szerveznek kettőt, és azt sem tudjuk, melyikre kellene elmenni.

Nem azért gyűlünk-e össze, hogy ne legyünk szerteszéjjel? Az egyik összegyűlés Csíkszeredában, a másik Székelyudvarhelyen lészen. Mindenki tudja, hogy szereti egymást a két vár. Az udvarhelyiek azt íratják fejfájukra, hogy ,,még itt is jobb, mint Csíkban". Pedig mindkettőre el kellene menni, mert fontos dokumentumok születését ígérik. Mást nemigen. Ha ez így megy, autonómiánk is lesz vagy kettő, sőt, több is.

Ha valami csoda folytán mégis ideadnák nekünk az autonómiát, akkor viszont abból nagyon sok kellene. Ahány szék, annyi autonómia Alsó-Háromszéktől Aranyosszékig. Mert ezeknek a székeknek az autonómiája újabb és újabb székeket jelentene. És olyanok kapnák a székeket, akik közelebb kerültek a tűzhöz, akarom mondani, a székhez. Valószínű, sok könyöklő meg tülekedő azt hiszi, hogy nem csak egy miniparlamentje lesz a székelyeknek, hanem sok, sőt, mikroparlamentek is lehetnek. Ez mini- meg mikroparlamenti választásokat jelent, és sok-sok mandátumot, jó fizetéssel, minden egyéb előnnyel. Aztán minden széken külön pártok, tanácsok és tanácsocskák alakulnának. Megannyi pártvezérrel, tanácsossal és főtanácsossal. Tenni nem is kellene sokat, csak tanácskozni, dokumentumokat gyártani, s főleg sokat beszélni arról, hogy mit meg nem tesznek azért, hogy valamit megtegyenek. De semmi nem akar összejönni. Hanem inkább szétmegy. Vagy a körülmények, a világválság, a pénzhiány miatt. De valahogy a saját tehetetlenségük soha nem derül ki.

Nemsokára államelnököt választunk. Jelenlegi elnökünk, Băsescu még nem tudja, hogy jelölteti-e magát. Mi már tudjuk, hogy van egy jelöltünk. Egyelőre. Nem tudom, hogyan építi fel a magyar megegyezés magas Déva várát a mi Kőműves Kelemen Hunyorunk, aki most még egymaga hunyorog a rivaldafényben. De Szász Jenő már jelezte, ő is jelölne valakit az MPP nevében. Hogy messze ne menjünk, önjelölhetné magát. Esélyünk nem sok arra, hogy magyar államelnökünk legyen, de a második fordulóban eladhatnánk szavazatainkat. Abból csinál pénzt az ember, amiből lehet. Bár nekünk lenne nagyobb esélyünk, ha például egy magyar romát javasolnánk államelnöknek. Donna Madonna is megmondta, hogy Kelet-Európában diszkriminálják őket. No, ha mi egy romát javasolnánk, akkor azt a Romana Cris szervezet is támogatná, mint a csíkszeredai tüntetésen a csíki cigányokat, akik ott sem voltak. És a becslések szerint Romániában 2,2—2,5 millió románk van. Még a végén Obama tetszését is elnyernénk, mert neki is sötétebb a bőre. Bár az államelnökségért folyó harcban kétségtelenül Băsescu elnök a legesélyesebb. Mert neki a küzdelemhez a muníciót öccse, Mircea biztosítja, akinek öt hajórakománnyi van belőle, és ezt felhasználhatják az elnökségért folytatott nagy csatákban. Most ezt az arzenált még csak ellenségei használják... az elnök ellen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 885
szavazógép
2009-09-01: Közélet - x:

Bizonytalan uniós biztos

Valószínűleg nem lesz fontos területen uniós biztosa Romániának, mert a kormánykoalícióban nincs egyetértés ezen a téren — jelentette ki Borbély László, aki szerint a két párt közötti konfliktus miatt nem döntöttek még arról, hogy kit delegál Románia az Európai Bizottságba.
2009-09-01: Belföld - x:

Hírsaláta

HATVANKILENC ÉVVEL EZELŐTT MAGYAR TERÜLET LETT ÉSZAK-ERDÉLY. 1940. augusztus 30-án délután 3 órakor hirdették ki a tengelyhatalmak — Né­metország és Olaszország külügyminiszterei, Joachim von Ribbentrop és Gian Galeazzo Ciano — a bécsi Belvedere-palotában a második bécsi döntést, amely 43 000 négyzetkilométernyi észak-erdélyi területet juttatott vissza Magyarországnak 2,5 millió lakossal. Visszakerült Nagykároly, Nagyvárad, Kolozsvár, Szatmárnémeti és Marosvásárhely, valamint az egész máramarosi terület és a Székelyföld. (Erdély Ma)