A világtalálkozó méltó záróakkordja

2007. augusztus 18., szombat, Közélet
Szent István királyra emlékeznek

Méltóbb befejezése nem lehetne a Háromszéki Magyarok Világtalálkozójának, mint a perkői ünnepi nagybúcsú, azon a helyen, ahol szabadon és tiltva, mindig államalkotó keresztény nagy királyunkra emlékezett nemcsak a felső-háromszéki Szentföld, hanem egész Háromszék népe.

Szent István nemcsak a perkői négykaréjos kápolnának a védőszentje. Az ő nem halványuló emlékére celebrálnak ünnepi szentmisét Háromszék más helyein is: Mikóújfaluban, a nevét viselő Sepsiszentkirály és Árkos katolikus kápolnáiban is. Itt s sok más háromszéki faluban misére, istentiszteletre hívják a hívő lelkeket a harangok.

Lexikon helyett

A magyar államalakulás folyamata Géza fejedelem (Kr. e. 972—997) és I. István (Kr. e. 997—Kr. u. 1038) nevéhez fűződik. I. István (aki 1000-től királyként uralkodott) teljes erejéből terjesztette a kereszténységet, nyugati papokat hozott országába, és az államszervezet kialakításával egyidejűleg megalkotta az egyházi szervezetet — hierarchiát — is. Az egyház papjai és püspökei ugyanakkor segítséget nyújtottak Istvánnak az új társadalmi-egyházi rend megszilárdításában. Szent István a nyugati kereszténységet juttatta diadalra. Nem volt könynyű, mert még hosszú ideig a keleti kereszténység is terjeszkedett. Szent István szerepe haladó volt, mert egy fejlettebb társadalmi berendezkedés megszilárdítását szolgálta, annak érdekében jött létre. Benne tisztelték a valódi államférfit, a jövőbe tekintő politikust, a királyság intézményét. Az István király által indított, mindent átfogó folyamatnak, egyházi egyeduralomnak csak jóval később, a XVI. században megjelenő reformáció vetett véget.

Fenn a Perkőn

,,A Perkőhöz fűződő egyházi ünnepség — írja Pozsony Ferenc egyetemi tanár 1997-ben — Háromszék leghíresebb búcsúja. Vonzásköre nagyobb területre terjed ki. A népi vallásosságnak a természetes megnyilatkozási formáit az utóbbi negyvenöt évben igyekeztek letörni. Ennek ellenére a leghíresebb erdélyi búcsújáróhelyek sorában Csíksomlyó és Máriaradna mellett a perkői István király-napi búcsú is megőrizte folyamatosságát, valamint embert-lelket-közösséget összetartó és megtartó erejét."

Augusztus 20. tehát a búcsú napja, s mint ilyen, szerves része a nagy találkozónak. Ettől az évtől ide is székely kapun át juthat fel a közönség, melynek építésében a helyi önkormányzat mellett a Pro Concordatia Populorum Lovagrend vállalt oroszlánrészt. László István kézdiszentléleki polgármestertől megtudtuk, a Perkő-hegyre vezető utat az ünnepre rendbe tették. 12 óra előtt szólalnak meg az ünnepi szentmisére hívogató harangok, szabadtéri oltáron hangzik fel a szent ige.

— Mélyen, lelkileg is készülünk, mint minden évben, a nagy búcsúra — tájékoztatott t. Csibi József, a kézdiszentléleki vendégfogadó egyház plébánosa. — Jelen lesz a kerület papságának zöme. A szentbeszédet ft. Oláh Zoltán, a gyulafehérvári Római Katolikus Hittudomá­nyi Főiskola rektora mondja. Az egyházi főhatóságot ft. Tamás József segédpüspök képviseli.

A szentmisét követő Erdélyi Gyermek- és Ifjúsági Néptánctalálkozó méltó folytatása lesz a Te Deumnak. A kézdiszentléleki, Perkő nevet viselő ifjúsági tánccsoport, valamint a kicsinyek Borsika együttese széki, szatmári, vajdaszentiváni, sóvidéki és sárpataki táncokat mutat be ― tudtuk meg Gergely Zoltán egyesületi elnöktől.

Közösségépítő egyház

T. Simó Jakab volt mikóújfalusi római katolikus plébános falumonográfiájából tudjuk, hogy nem voltak felhőtlenek azok az esztendők, amikor egyházi hívőközösséget kellett alakítani a mindenféle nációból összeverbuvált üveggyári munkásközösségből. 1818-ban itt még csak harminchat család élt. A ferences misszió működése során indult meg itt az egyházi élet a XVIII. századi katolikus restauráció korában. Akkor az esztelneki ferences atyák, majd a futásfalvi plébános járt át az alakuló Újfaluba misézni. Az 1815. év elejétől a falunak állandó papi szolgálata van, s a papságnak elsősorban az az érdeme, hogy székelymagyar katolikussá alakította a vegyes összetételű munkásságot. Nos, az idei Szent István-napi szentmisét abban a templomban celebrálják, melyet 1826-ban kezd építtetni a falu, és 1832-ben fejezik be a gróf Mikó György által cserébe adott telken. Nagy oltárának képén Szent Istvánt látjuk, amint a koronát felajánlja a Szűzanyának. Ünnepkor nem szokták meghúzni a lélekharangot, melyet 1750-ben öntettek a hívek ,,Üvegtsürben". Ez a harang bizonyítja, hogy ebben az évben már működött az üveggyár.

— Nagy ünnepünk ez, mert Szent István templomunk titulusa — mondta t. Simó Gábor plébános. — Nálunk ezt hagyományosan mindig a napján tartjuk, és mindig 17 órai kezdettel. A szentbeszédet t. György Mihály Levente mondja, a kerület meghívott papsága celebrálja az ünnepi szentmisét, melyre nagy szeretettel várunk mindenkit.

Szent István nevét viselő falu

A valamikori sepsiszentkirályi Szent István-napi ünnepi misék nem a mai kisméretű, de nagy-nagy lelkesedéssel megvásárolt és kialakított kis kápolnában zajlottak, hanem a Templom-dombon álló régi templomban. ,,Ez ma a legrégibb, a még mindig álló restaurált templom. A Szent István idejében itt már meglévő plébániatemplomra épült rá" — tartja az egyháztörténeti irodalom. Nos, a freskótöredékekkel, kőből faragott építészeti emlékekkel dicsekedő templom a reformáció révén az unitáriusok birtokába került.

Sepsiszentkirályba ma érkeznek a vendégek, a helyiek rokonai, s csak a magyarorszá­gi Halásztelekről, a testvértelepülésről huszonnégy tagú katolikus és görög katolikus küldöttséget várnak — tudtuk meg Sándor Csabától, a Szentkirály Szövetség háromszéki képviselőjétől. Itt, az említett kis kápolnában mindig, mint ahogy most is, szombaton 11 órakor tartják a hagyományos Szent István-napi búcsút. Ott a kápolna falán a keresztény király képe, oltárán pedig egy miniatűr Szent István-szobor, melyet a Szentkirály Szövetség adományozott. A kápolna melletti haranglábon különleges, 1938-ban acélból készült harangocska szólal majd meg, melyet Brassóban öntöttek. Rajta ez a szöveg olvasható: ,,Szűz Mária, könyörögj érettünk!" A mise után a vendégek agapén vesznek részt. Az említett kisméretű szobor fog — valószínű, jövő évre — ,,nagyra nőni", felállítják ebben a faluban is a keresztény király rendes méretű mellszobrát.

Nálunk az a szokás — mondta Sándor Csaba —, hogy felváltva, egyik évben a református, másik évben az unitárius templomban tartanak ökumenikus istentiszteletet, melyen kicsiny falunk minden lakója részt vesz. Ebben az évben az unitárius templomban gyűlünk össze Szent István-napján.

Kápolna, amelyből templom lesz

Duka Antal, a 360 lelket számláló árkosi római katolikus filia gondnoka elmondta, hogy nem elég a jelenlegi kápolna a számban megnövekedett híveknek, s tervezetet készítettek, gyűjtik az anyagiakat arra, hogy az épület nyugati, homlokzati részét kibővítsék. A kápolnát tavaly megújították, az idéntől örökmécses mutatja a híveknek a lélek halhatatlanságát.

Árkoson annó dacumál győzött a reformáció, és a zömében unitárius községben a buzgó katolikus és hitéhez nagyon ragaszkodó Szentkereszty bárói család építtette 1424—25-ben a jelenlegi kápolnát. Haranggal is felszereltették, egyiket Szent György (Sepsiszentgyörgy, 1845), a másikat pedig Szent Imre herceg tiszteletére öntették 1911-ben Temesváron. Nos, ezek az áramra átszerelt harangok fognak megszólalni — miként azt t. Fekete József sepsikőröspataki plébános elmondta —, de nem hamarabb, mint augusztus 26-án délután 4 órakor, amikor is jelen lesz a kerület főesperese és a kerület alsó részének né­hány papja. Ekkor emlékeznek meg állam- és egyházalapító nagy királyunkról.

Az árkosi filiának nagy segítségére szolgálnak az átellenben lévő Irgalmasság Anyja anyaotthon ferences nővérei. Számukra mindig nyitva áll a kápolna, ott imádkoznak, s tart misét a sepsikőröspataki Fekete József.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 681
szavazógép
2007-08-17: Közélet - Iochom István:

Serénykedés Szentkatolnán

Az öt falut magában foglaló Szentkatolna községben zajlik az építkezés. A megyei útosztály foltoztatja a Szentkatolna és Márkosfalva közötti útszakaszt. A Bálint Gábor-iskolával szemben lévő utcában, a volt téesz felé is négyszáz négyzetméteres részen hamarosan hasonló munkához látnak.
2007-08-18: Kultúra - Borcsa János:

Fejezet a Rossz birodalmáról (Könyvespolc)

Bogdán László kiteljesedő írói munkásságában, mondhatni, azonos súllyal és jelentőséggel bírnak lírai és epikai alkotásai. Így hát nem is lehet véletlen, hogy esetenként elbeszélő műve is lírai ihletettségről tesz tanúságot, illetve a lírikus megszólalásában is érezni a regényírói indíttatást, sőt, ebben is, abban is feltűnnek ugyanazon töredékek, cserépdarabok… Mindazonáltal mégis önálló lírai univerzum tárul fel az olvasó előtt, aki Bogdán verseibe mélyül el, és nagyívű regényvilág körvonalazódik elbeszélő műveiben.