A kormány nem készül tárgyalni a nyugdíjak megadóztatásáról — igyekezett megnyugtatni a kedélyeket Emil Boc miniszterelnök. A témát Sebastian Vlădescu pénzügyminiszter vetette fel egy korábban adott interjúban. Ebben a legfőbb pénzügyér úgy fogalmazott, hogy minden nyugdíjat meg kell adózni, tekintve, hogy olyan típusú megtakarítások, mint egy bankbetét. Időközben Vlădescu finomított, s most már csak a magas nyugdíjak megadóztatásáról beszél. „Szeretném egyértelműsíteni: csak a kiemelkedően nagy nyugdíjak esetében lehet szó pluszadóról, azok esetében, amelyek amúgy is adózás alá esnek" — mondta.
Odafigyelnének a gyermekek egészségére
Elképzelhető, hogy a következő tanévtől heti öt testnevelési óra szerepel majd az I—IV. osztályos tanulók órarendjében. A demokrata-liberális tervezet — amelyért az ismert sportkommentátor, Cristian Ţopescu is erőteljesen lobbizik — a szenátus asztalán. „Négy érvem is van a tervezet mellett: az egészség, a sport szociális eszközként való kezelése, nem pedig tananyagként, a mozgással kapcsolatos általános mentalitás megváltoztatása, valamint a minőségi sport utánpótlásának biztosítása" — mondta el az előterjesztő Mihaela Pop D-LP-s képviselő. Az elképzelés indoklásában szerepel az is, hogy Románia a sereghajtók közé tartozik a túlsúlyos gyerekek tekintetében. A tervezetet nem fogadta egyöntetű elismerés, némely kormánytagok szerint ez plusz költségvetési terhet jelentene. Az elképzelés szerint azonban kezdetben a tanítók vezetnék a testnevelési órákat, ami költségmegtakarítást jelentene. Az elképzelést erősíti amúgy az az uniós ajánlás is, amely heti három testnevelési órát tart célszerűnek az általános iskolákban.
Az unió legszegényebb régiói
Az Eurostat statisztikája alapján a nyolc romániai fejlesztési régió közül hat került fel az Európai Unió legszegényebb régióinak listájára. Ezek közül az északkeleti a legszegényebb, az uniós szegénységi lista utolsó előtti helyén áll. A statisztika szerint az Európai Unió legszegényebb térségei között szerepel Románia központi régiója, amelyhez Hargita, Kovászna és Maros megye is tartozik. A régiókon belül az jelent hátrányt a szegényebb megyéknek, hogy azonos feltételekkel pályázhatnak a régiónak kiosztott pénzekre, mint a gazdag megyék, viszont kevesebb eszközük és lehetőségük van arra, hogy valóban lehívják ezeket a pénzeket. Így a gazdag megyék több finanszírozáshoz jutnak.
Romák mint imidzsprobléma
Jelentős imidzsproblémát okoznak az országnak a romák — jelentette ki tegnap Traian Băsescu a romák helyzetének javítását célzó országos stratégia bemutatásáról szóló konferencián. Az államelnök szerint bármely európai nagyváros múzeuma előtt ott találhatók a romák, és nem azért, mert meg szeretnék nézni a múzeum gyűjteményét. „Be kell ismerni, a román állam és maga a kisebbség egyaránt felelős a helyzet jobbításáért. Hogyha ezt nem tesszük meg, minden európai és kormányprogram kudarcba fog fulladni" — mondta Băsescu. Felszólalása alatt több roma hangosan tiltakozott amiatt, hogy az állam valójában semmit nem tesz a romák helyzetének javítására. A tiltakozókat a kormányőrség tagjai távolították el a teremből. A tanácskozáson részt vevő Markó Béla szerint a romák helyzetének javítására irányuló tervek csak akkor lesznek hatékonyak, ha a romák is aktívan részt vesznek ezek kidolgozásában, gyakorlatba ültetésében és felügyeletében, akárcsak a döntéshozatali folyamatban.
Botrány az SZDP-ben
Több mint ötven személy jelentkezett tegnap az SZDP bukaresti szervezetének székháza előtt, és a pénzét kérte, amelyet állítólag Marian Vanghelie zajos ünnepléséért ígértek meg nekik. Mint ismeretes, Vangheliét a Szociáldemokrata Párt első alelnökének választottak a politikai alakulat hét végi rendkívüli kongresszusán. „Egy órára 25 lejt ígértek, aztán többet is kellett maradnunk, és a pénzt sem kaptuk meg helyben" — mondták az emberek, akik a székház udvaráig hatoltak be. Egyes információk szerint 116 személyt szerveztek be hivatásos tapsolónak.