Nincs más út, ki kell egyezni!

2007. szeptember 8., szombat, Máról holnapra
Végül is semmi tragédia nincs abban, hogy az RMDSZ, Markó Béla és Tőkés László tárgyalócsoportja nem jutott egyezségre a közös európai parlamenti lista ügyében. A fontos az, hogy nem csapták a másik orrára az ajtót, hogy nem fogják egymást támadni a választási kampányban, és hogy ígéretük szerint tető alá hozzák az egyeztető kerekasztalt, mely mint a pohár tiszta víz a szomjas embernek, oly fontos az erdélyi magyarság és az őt képviselő vagy nem képviselő szervezetek jövője szempontjából.

A kudarc dacára, mely várható volt, hisz a polgári oldal az RMDSZ-monopólium megtörésére készült, ami bizony kemény dió, van remény és mód is arra, hogy a helyhatósági és az általános választások előtt a román belpolitikai nyomás hatására, meg annak érdekében, hogy a magyarságot mégse tudják kiszorítani a hazai politikai élet parlamenti szegmenséből sem, bármi áron, de létre kell jönnie az egységnek. Az EP-képviselet sem elhanyagolható tét, de súlya szempontjából összevethetetlen a soron következő választásokkal. Szemmel látható, a román pártok, a liberálisoktól a nagyromániásokig szinte tapsikolnak örömükben, hogy a magyarság érdek- és közképviseletét ugyanaz a sors, a szakadás veszélye fenyegeti, mint a román pártok zömét. Számunkra ellenben sorsdöntően fontos, hogy ne essünk ki a parlamentből, hogy továbbra is erős önkormányzataink legyenek, hogy a politikai-gazdasági döntésekhez közel helyezkedhessünk el, hogy ne nélkülünk, hanem jelenlétünkben történjenek meg a dolgok. Ráadásul igen világos mindannyiunk számára, hogy a román pártok örülnek az RMDSZ kudarcának, de igen nagy fenntartással viszonyulnak a Tőkés László nevével fémjelzett polgári oldal térhódításához, félnek újszerű politizálásuktól, viszonylagos radikalizmusuktól, a tények és jelenségek néven nevezésétől, s azért szurkolnak, hogy a két magyar csoportosulás egymást üsse ki, ne érhesse őket az a vád, hogy elbántak a magyarsággal. Ez ugyanis rosszul venné ki magát abban az Európában, mely a sokszínűséget, a másságot ikonként imádja.

Tehát egyelőre semmi drámai nem történt. Az, hogy ígérték, a kampányban nem támadják egymást, és folytatják a tárgyalásokat, akár biztató is lehet. Sem az RMDSZ, sem a Tőkés vezette civil szervezetek nem lehetnek annyira őrültek, hogy szántszándékkal kiírják magukat s a romániai magyarságot a hazai politikai életből. Egy jó alkalmat elszalasztottak, de higgyük, a következőket nem fogják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 916
szavazógép
2007-09-07: Élő múlt - Iochom István:

Juliska néni, a ,,kém"

Dr. Borcsa János Szentkatolnán tanító irodalomkritikus hívta fel a figyelmünket arra, hogy él a faluban egy idős asszony, Barti Juliska néni, aki teljesen ártatlanul, kémkedés gyanújával több mint öt évig volt börtönben. Őt kerestük fel a minap szentkatolnai otthonában, és arra kértük, meséljen az életéről.
2007-09-08: Közélet - Farkas Réka:

Frunda és Sógor vezető helyen (Új jelöltlistát készített az RMDSZ)

Frunda György szenátor vezeti az RMDSZ EP-jelöltlistáját, a második, még szintén befutó helyre Sógor Csaba Hargita megyei szenátort jelöli a szövetség — erről döntött tegnap az RMDSZ legfelsőbb vezető fóruma, az Állandó Tanács (ÁT).