Külföldi hírek

2010. augusztus 27., péntek, Közélet

Elbúcsúzott Demszky

Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén elköszönt a testülettől, és megköszönte a képviselők munkáját.

Demszky négy dolgot javasol a következő városvezetésnek: az 1995-ben kidolgozott várospolitikai modell megtartását, a 4-es metró továbbépítését, a főváros kulturális autonómiájának, sokszínűségének megőrzését, valamint a legszegényebbekkel szembeni toleranciát, megértést. A főpolgármester húsz év városvezetés után köszönt el, az októberi önkormányzati választáson már nem indul. Mint mondta, a történelemben nincs happy end, csak euforikus, boldog kezdetek vannak. ,,Úgy gondolom, ez az általános bölcsesség a főváros két évtizedes működésére is maximálisan áll, de bízzuk az értékelést az utókorra!" — tette hozzá.

Kettős állampolgárságért kampányolnak

Állampolgári kezdeményezést indított el tegnap egy dél-tiroli párt az olaszországi német ajkúak kettős állampolgárságáért. Ha összegyűl a megfelelő számú aláírás, a Dél-tiroli Szabadság elnevezésű párt az osztrák parlament elé terjeszti a kezdeményezést. A párt azt szorgalmazza, hogy a törvényhozás teremtse meg az észak-olaszországi Dél-Tirolban élő német ajkúak számára az osztrák, mint második állampolgárság megszerzésének lehetőségét. Ausztria csak kivételesen, egyéni mérlegelés alapján engedélyezi állampolgárainak a kettős állampolgárságot. A párt három hónapig gyűjti az aláírásokat Ausztria egész területén, valamint az első világháború után elcsatolt Dél-Tirolban, s ezzel párhuzamosan tájékoztató akciót folytat. Bár a dél-tiroli aláírások jogi szempontból nem számítanak, ezeket is mellékelik majd, hogy alátámasszák a kezdeményezés megalapozottságát. A kezdeményezők szerint a kettős állampolgárság elősegítené a dél-tiroliak kulturális önazonosságának megőrzését, jobb munkavállalási lehetőségekkel járna, emellett nagyobb lehetőséget jelentene Ausztria számára arra, hogy a nemzetközi színtéren fellépjen jogaik védelmében. A párt éppen Olaszországot tartja a legjobb példának. 2006 óta minden, külföldön élő olasz — így az olasz kisebbségek tagjai is — második állampolgárságként megszerezheti az olaszt. Az osztrák törvények értelmében ötszáz osztrák választópolgár érvényes aláírása szükséges ahhoz, hogy állampolgári kezdeményezést be lehessen nyújtani a parlamenthez. A kezdeményezést a törvényhozás petíciós bizottsága tűzi napirendre, és dönt a további sorsáról.

Szerbiának el kellene fogadnia

Szerbiának szembe kellene néznie a valósággal, a valóság pedig az, hogy Koszovó független állam — jelentette ki a német külügyminiszter tegnap Belgrádban. Megbékélés csak akkor érhető el, ha szembenézünk a realitásokkal, Koszovó függetlensége pedig realitás — mondta, utalva rá, hogy Belgrádnak le kellene mondania a tervezett Koszovó-ügyi ENSZ-közgyűlési határozat beterjesztéséről, és ehelyett tárgyalnia kellene Pristinával. Rámutatott, Szerbiának kevés az esélye az EU-csatlakozásra, amíg nem tanúsít együttműködést Koszovó ügyében. Az EU-tagsághoz vezető út fáradságos és megerőltető, és a 27-ek nem engednek a csatlakozási feltételekből — figyelmeztetett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 764
szavazógép
2010-08-27: Belföld - Farcádi Botond:

Belföldi hírek

Minisztercserére van szükség
Ioan Oltean, a Demokrata Liberális Párt alelnöke az RFI-nek azt nyilatkozta, hogy új lendületre van szükség a kormányban, legalább 4—5 miniszter cseréjére lenne szükség.
2010-08-27: Közélet - Váry O. Péter:

Hasznos a helyi zöldszám

A közösségi rendőrség új helyre költözött, az Olt negyedbe, a Berde Áron Szakközépiskola szomszédságába, a volt hőcserélő központból átalakított székházba. Amennyiben a telefont idejében átkötik, hétfőtől már itt fogadják az ügyfeleket.
Múlt év végi indítása óta jószerivel nem akad olyan sepsiszentgyörgyi, aki ne ismerné a helyi zöldszámot: a 0800 800 767 éjjel-nappal ingyenesen hívható bármely hálózatból, a helyi rendőrség munkatársai mindig a lakosság rendelkezésére állnak olyan rendellenességek megoldásában, melyek a várost, polgárainak közvetlen környezetét érintik. A napi átlag két hívás pedig azt bizonyítja, a sepsiszentgyörgyiek igényelik is ezt a szolgáltatást.