Átütő, látványos tavalyi sikerekről nem beszélhetünk Barátoson, de az elmúlt esztendő mindenképpen a felkészülés évének nevezhető. Most nőtte oda magát a község, hogy labdába rúgjon, összeszedte magát annyira, hogy legalább pályázni tudnak — reménykedik Kerestély Csaba polgármester.
Tavaly sikerült kijavítani az Erzsébet park kerítését, a faluba újra székely kaput állítottak. Nagy megvalósítás, hogy Teleken elkészült az orvosi rendelő, ahol civilizált körülmények között fogadhatják a betegeket. Szintén Teleken megkezdték az iskola felújítását. Az 1908-ban épült, most bővített szárnyat kívül levakolták, helyükre kerültek az új nyílászárók, kész a plafonozás, festés. Hátravan a villanyvezetékek felújítása, a belső átrendezés, mindez pénz kérdése — mondta az elöljáró.
Az árvizek sok kárt okoztak, de sikerült kijavítani több megrongált hidat, átereszt, sőt, az utakra is tudtak teríteni ötven teherautónyi kavicsot.
Ha minden jól megy, az idei év az elmúlt időszak legnagyobb változásait hozhatja Barátoson. Százmilliárd lejre számítanak a környezetvédelmi minisztériumtól csatornázásra. Az ülepítőnek már 2009-ben megvásárolták a területet, a vízszűrőknek úgyszintén. Elkészült a vízhálózat megvalósíthatósági tanulmánya és műszaki terve, most a pályázati kiírást várják. Ha sikerül, a két munkálatot egy időben, "egy felfordulással" szeretnék elvégezni. Egymillió eurót pályáztak a mezei utak kövezésére. Január végére újabb pályázat készül el, ebből az Erzsébet park újrarendezését, járdák építését, padok, villanyoszlopok felállítását finanszíroznák. Ide tartozik a parkbeli emlékmű restaurálása is.
A község régi vágya egy szociális központ kialakítása. 2009 óta dolgoznak ezen, eddig sikertelenül. Gyulafehérváron próbáltak pénzt szerezni, mindmáig hiába. Most úgy néz ki, a vidékfejlesztési minisztériumtól kaphatnak pénzt a sokévi terv megvalósítására. A volt szövetkezeti épületet kívánják átalakítani, ott kapna helyet az orvosi és fogászati rendelő, a gyógyszertár, a Diakónia járóbeteg-gondozó. Lenne hely a postának, orvosi szolgálati lakásnak, de még vendégszobának is. A mostani sörkert helyére parkot építenének. Ha ez megvalósul, teljesen megváltozik majd a községközpont arculata — mondta a polgármester.
Nem feledkeznek meg az ide tartozó falvakról sem. Pákéban a Kőrös-patakon keresztül kellene új hidat építeni. A mostani csak gyalog, legfeljebb szekérrel járható. Ha elszakad, elszigetelődik a világtól a túloldalon lévő kilenc bennvaló. Ugyancsak Pákéban a kultúrotthon felújítását, illemhelyekkel való bővítését is tervbe vették — szintén pályázati pénzből. A pályázat megírására megvan az anyagi fedezet — újságolta az elöljáró.
Focipálya van a községben, de ez kevés a sportmozgalom fenntartására. A pálya mellett megvásároltak egy közel fél hektáros telket, erre épülhetne a falu sportcsarnoka.
"Nem létezik, hogy pályázataink közül egy se legyen nyertes. Meg fog látszani a sokéves háttérmunka eredménye" — összegzett Kerestély Csaba.