A király beszéde kapta vasárnap a legjobb filmért járó elismerést a 83. Oscar-díjkiosztó gálán a Los Angeles-i Kodak Színházban.
A film további három aranyszobrot kapott: a legjobb férfi főszerepért Colin Firth, a legjobb rendezésért Tom Hooper, a legjobb eredeti forgatókönyvért pedig David Seidler vehette át az Oscar-díjat. A legjobb női főszereplő Natalie Portman lett a Fekete hattyúban nyújtott alakításáért. A közösségi háló alkotógárdája három Oscart könyvelhetett el: a legjobb adaptált forgatókönyv szerzőjeként Aaron Sorkint ismerték el, a legjobb vágásért Angus Wallt és Kirk Baxtert jutalmazták, a legjobb filmzenéért járó díjat pedig Trent Reznor és Atticus Ross vehette át.
A legjobb női mellékszereplő Melissa Leo, a legjobb férfi pedig Chistian Bale lett. Mindketten A harcos szereplői voltak. A Toy Story 3 a legjobb animációs filmnek, valamint a legjobb betétdalért járó elismerést söpörhette be, az utóbbit a Randy Newman által komponált és Gwyneth Paltrow által előadott We Belong Togetherért. A legjobb operatőr Wally Pfister lett az Eredet fotografálásának elismeréseképpen. Ez a film kapta a legjobb hangmérnöki munkáért járó Oscarokat is, mind a legjobb hangeffektus, mind pedig a legjobb keverés kategóriában. A legjobb látványtervezésért és díszletért, valamint a legjobb jelmezekért járó elismerést az Aliz csodaországban kapta. A legjobb maszkért járó Oscart A farkasembernek ítélték oda. Az idegen nyelvű filmek közül az aranyszobrot a dán Egy jobb világ nyerte el.
A legjobb rövid dokumentumfilm a Strangers no more, a legjobb rövidfilm a God of Love, a legjobb animációs rövidfilm pedig a The Lost Thing lett. A dokumentumfilmek kategóriájában a globálissá terebélyesedett amerikai pénzügyi válság történetét feldolgozó Inside Job című alkotást jutalmazták.
A gálát megelőzően életműdíjat kapott Kevin Brownlow filmtörténész, Francis Ford Coppola producer-rendező, Jean-Luc Godard rendező és Eli Wallach színész. A show házigazdája Anne Hathaway és a díjra jelölt James Franco volt.
Az Oscar-gála nagy vesztesei
A Coen testvérek westernje, A félszemű lett az idei Oscar-gála legnagyobb vesztese: tíz jelölése ellenére egyetlen szobrot sem kapott az Amerikai Filmakadémiától a vasárnap esti díjkiosztó ceremónián. Utoljára 2003-ban A New York bandái című film szerepelt ilyen rosszul, amelynek alkotói szintén üres kézzel távoztak ugyancsak tíz jelölés ellenére. Ethan és Joel Coen western-felújítását Jeff Bridgesszel a főszerepben nagy sikerrel játszották a mozikban, de a hollywoodi díjszezonban háttérbe szorult. A film operatőre, Roger Deakins jelölései ellenére már kilencedszer nem jutott hozzá a nagy becsben álló trófeához. Ezúttal az Eredetet fényképező Wally Pfister ütötte ki a nyeregből.
A vesztesek listáján szerepel még a hat Oscarra jelölt 127 óra, valamint a négy-négy díjra esélyes The Kids Are All Right és a Winter’s Bone. A The Kids Are All Right című családi vígjátékban leszbikus szülőt alakító Annette Bening már negyedszer izgult a borítékbontáskor; idén Natalie Portman, a Fekete hattyú sztárja tetszett jobban a filmakadémia szavazóinak. A Christopher Nolan rendezésében készült Eredet című sci-fi nyolc jelöléséből négyet tudott szoborra váltani, ám ezek közül egy sem a főbb kategóriákban jutott a filmnek, a technikai mezőnyben aratta le a babérokat. A közösségi háló című Facebook-dráma Golden Globe-díjakkal megkoronázott diadalmenetének A király beszéde című brit történelmi dráma vetett véget vasárnap este: David Fincher aktuális történetét a legjobb adaptált forgatókönyv elismerésén túl csupán a vágásért és a filmzenéért jutalmazta az Amerikai Filmakadémia.
*
Az Oscar-díjak átadása előtt egy nappal, szombat este Los Angelesben adták át a független filmesek Spirit Awards elnevezésű díjait. A fekete hattyú című pszichothriller négy díjat is elnyert: a legjobb filmért járó Spirit Awards-díjat, rendezője, Darren Aronofsky lett a legjobb filmrendező, Natalie Portman a legjobb női főszereplőnek, Matthew Libatique pedig legjobb operatőrnek járó díjat nyerte el. A tavalyi Sundance független filmfesztivál fődíjasa, a Winter’s Bone című családi dráma — amely a legtöbb hét jelölést kapta az amerikai független filmeket díjazó Spirit Awardsra — csak két díjat hozott el. John Hawkes és Dale Dickey nyerte el a legjobb férfi és női mellékszereplőnek járó díjakat. A legjobb színésznek járó díjat James Francónak ítélték oda a 127 óra című hegymászódrámában nyújtott alakításáért. A The Kids Are All Right című leszbikus vígjáték — amely öt Spirit-jelölést kapott — kénytelen volt egyetlen díjjal beérni, Stuart Blumberg és Lisa Cholodenko kapta a legjobb forgatókönyvért járó díjat. A legjobb külföldi filmnek járó Spirit Awards-díjat A király beszéde című filmnek ítélték oda.
A Spirit Awards-díjjal a húszmillió dollár alatti költségvetésű produkciókat jutalmazzák. A jelölés feltétele, hogy a filmeknek legyen eredeti, provokatív mondanivalója, és finanszírozásuk bizonyos százaléka a hollywoodi stúdiórendszeren kívülről származzon.