Hírsaláta

2011. március 10., csütörtök, Belföld

PÉNZBE KERÜL A KÁRTYA. Készülnek az egészségügyi kártyák, de áruk kissé borsosabb lesz, mint amennyit korábban az egészségügyi miniszter mondott: azaz két euró. A money.ro gazdasági napilap szerint az előállításon kívül más költségek is várhatóak, s azokat a kártyatulajdonosoknak kell fizetniük, például a vércsoport megállapításához szükséges laboratóriumi vizsgálatot. De a kártyára felkerül az is, hogy tulajdonosa jóváhagyja vagy sem szerveinek halála utáni felhasználását, erről pedig közjegyző előtt kell nyilatkoznia, ami körülbelül 40 lejes kiadást jelent. Akinek nem lesz egészségügyi kártyája, minden egészségügyi szolgáltatásért fizetnie kell. Az Országos Nyomdavállalat nyomtatni kezdte a kártyákat, havonta egymilliót, de egyelőre nem osztják ki, mert körülbelül 15 millióra lesz szükség.

JOGTALAN SEGÉLYEK. A minimális garantált jövedelemig terjedő szociális segélyek 25 százalékát jogtalanul kérvényezték — állapította meg a munkaügyi minisztérium alárendeltségében működő Szociális Felügyeleti Igazgatóság. Az igazgatóság szerint a polgármesteri hivatalok és a munkanélküliségi-igazgatóságok okolhatóak a csalásokért, ugyanis nem ellenőrzik, hogy a kérelmezők valóban munkaképtelenek-e vagy sem, esetleg külföldön vagy illegálisan vállalnak mun­kát. A legtöbb jogtalan kérelmet Vaslui, Bákó, Iaşi, Dolj és Te­leorman megyében, míg a legkevesebbet Bukarestben nyújtották be. (Realitatea)
NEM FŰLIK A FOGUK A HÁZASSÁGHOZ. Tavaly kötötték a legkevesebb házasságot Romániában. A felmérések szerint a fiatalok egyre gyakrabban választják az együttélést, másrészt a lakodalmi mulatság mind többe kerül. Tavaly ezer személy közül csak öt vállalta, hogy az anyakönyvvezető előtt mondja ki a boldogító igent. (România liberă)
PÉNZÉRT A DIKTÁTOR MELLETT. Román zsoldosok szolgálják Moammar Kadhafit Líbiában — állítja az Asark al-Avszat című, Londonban megjelenő arab napilap. Az újság szerint román, szerb, ukrán és szír zsoldosok is harcolnak az ellenzékiekkel a Kadhafit támogató erők kötelékében. A líbiai kormányerők ezenkívül fekete-afrikai országokból — Maliból, Nigerből, Nigériából, Csádból, Szudánból, Etiópiából és Szomáliából — származó zsoldosokat is bevetnek az ellenzéki csapatokkal folyó harcban. Ali Zaiden, a Líbiai Emberi Jogi Liga illetékese szerint Líbiában mintegy 25 000 zsoldos harcol a Kadhafi-erők oldalán. (Krónika)
MARADUNK A MIG-EKKEL. Az Egyesült Államok azt szeretné, ha Románia használt F16-osokat vásárolna tőle. Emil Boc szerint azonban nincs rá pénz. 2010 márciusában a védelmi minisztérium jóváhagyta huszonnégy F16-os katonai repülőgép beszerzését, noha rengetegbe kerül: a ,,csomag" értéke körülbelül 1,3 milliárd dollár. Augusztusban kellett volna átutalni az összeg első részletét, ám ez nem történt meg. Az Egyesült Államok most újabb árajánlatot készül tenni, ám Emil Boc miniszterelnök szerint Romániának nincs pénze F16-osokra. Ehelyett a már meglevő MIG-eket fogják felújítani. (Mediafax)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki volt a legrosszabb miniszterelnöke Romániának az elmúlt években?
















eredmények
szavazatok száma 735
szavazógép
2011-03-10: Közélet - :

Szabad március 15-ét!

A háromszéki vállalkozókhoz, intézményvezetőkhöz fordult felhívással az MPP megyei elnöke, Kulcsár-Terza József arra kéri őket, adjanak szabadnapot alkalmazottjaiknak március 15-én, ha már törvényesen nem sikerült elérni, így teremtsék meg a szabad ünneplés lehetőségét.
2011-03-10: Belföld - Farcádi Botond:

Belföldi hírek

Tovább gyűrűzik a vámbotrány
Vasile Lincu, a vámosok és rendőrök érdekeit védő Pro Lex szakszervezet elnöke szerint a vámokban tapasztalható korrupció fő haszonélvezője a kormánykoalíció vezető erejét képező Demokrata Liberális Párt. Lincu tegnap tartott sajtótájékoztatót, amit nagy várakozás előzött meg, mert a szakszervezeti vezető az előző napokban kijelentette: napvilágra hozza a "királynő", azaz annak a politikusnak a nevét, aki eddig is tudott a vámoknál nemrég leleplezett korrupciós cselekményekről, sőt, annak legfőbb haszonélvezője volt. A hatóságok februárban számos rajtaütésszerű ellenőrzést szerveztek a romániai vámoknál, ezek nyomán több mint száz vámost és határrendészt tartóztattak le korrupció gyanújával. A szakszervezeti vezető többek között Vasile Blaga volt belügyminiszter nevét is említette, aki a kilencvenes évek elején vámosként is dolgozott. A politikus cáfolta, hogy köze lenne a vámnál felderített korrupciógyanús ügyekhez.