A romániai pénzügyi közösségek tudják már, mi a különbség a lobbi és a befolyással való üzérkedés, a nyílt tárgyalások és az alkudozás, a román érdekek uniós környezetben való világos meghatározása és az elvont válaszok között, melyekhez kezdtünk már hozzászokni, amikor a politikailag eléggé nem azonosított lobbi fogalma került szóba. A hozzáállás e meglepő módosulása azok részéről, akik minap még úgy tartották, nem feltétlenül szükséges a lobbitörvény, előtérbe hozza az átláthatóságot.
Modern politikai környezetben az átláthatóság szakmaiságot jelent: a törvényhozási tervek nyilvános megvitatása (ez a rendszer rendkívül jól működik Brüsszelben), egészséges konformizmus (a javaslattétel végén valamennyi félnek egyet kell értenie) és hajlandóság jelentős források befektetésére az érdekeknek megfelelően.
A Római Klub Romániai Szövetsége (ArCoR) és a Román Bankintézet a hazai lobbitevékenység szabályozásáról indított vitát a Nemzeti érdekek érvényesítése az Európai Unióban című értekezlet keretében. Az Európai Bizottság és az EPACA (európai lobbistaszövetség) képviselői a szakszervezetek és a tulajdonosok támogatásának, a lobbista mesterség hivatalos elismerésének szükségességét hangoztatták, a törvényes keret vagy még inkább a játékszabályok megértését (igen jól ismerik e játék fogalmát Bukarestben, ám a szabályok még elszállnak a fülek mellett).
,,A román kezdeményezésnek túl kell lépnie az elméleti szakaszon, s meg kell kezdeni a döntéshozatali szakaszt" — vélte Răzvan Buzatu európai ügyekért felelő tanácsos. Kérdés, hogy a hatóságok, a szakszervezetek és a szakmai társulások tudnak-e az európai törvényhozást befolyásoló három fontos lehetőségről. Vajon mennyire vagyunk Románia érdekeinek pontos felismerésétől és közérthető érvényesítésétől az EU-ban? A lobbifolyamatok rendezésével foglalkozóknak sok idejükbe telik majd visszaállítani az érdekcsoportok és a pénzügyi konstrukciók fogalmának helyes, modern és tudományos értelmezését a Băsescu—Becali-féle meghatározások után. (…)
Az EU fővárosában több mint tizenötezer lobbiszakértő dolgozik, a lobbitevékenység költségei pedig 60—90 millió dollárt tesznek ki évente.
Iolanda Bob (az Observatorul cultural nyomán — f. e.)