Az örvendetesen elszaporodott, Székelyföld-szerte egymásra torlódó falunapok programjában sok a hasonló és azonos elem. Az újságírók egy-egy falunap programjában a különleges és sajátos mozzanatokat, programelemeket keresik, azokat, amelyek maradandó élményt vagy nyomot hagynak maguk után, és értékteremtő emléket teremtenek. A Komollói Napoknak ― szubjektív vélemény szerint ― két ilyen eleme volt: a szombati halászléfőzés és a vasárnapi székelykapu-avatás.
A halászléfőzésről nem csak azért szólunk, mert a megye több helyiségében ismert mesterszakácsok ― Madaras Dániel és Jánosi Imre, Sepsiszentgyörgy ― 30 kiló halból főzték, passzírozták, filézték, fűszerezték egy 80 literes üstben, hanem elsősorban azért beszélünk róla, mert meglepetésünkre az idős komollói emberek szerint (Dombora Mihály, az egykori ,,mesterhalászok" egyike) a komollóiak, rétyiek halászlét nem főztek, pedig az egykori Feketeügyről és a Rétyi Nyír tavairól is el lehetett mondani, amit a Tiszáról jegyeztek fel Mátyás király idejében: fele víz és fele hal. Ez az információ sarkallott arra, hogy a halászléfőzés kezdő stádiumánál jelen legyünk, de amíg a magyaros mennyei eledel elkészült, dr. Nagy Lajossal a szó szoros értelmében is bejártuk a komollói halfogó holt árkok helyeit. A halászléfőzés kapcsán mint általánosítható jelenséget annyit említünk meg, hogy ez a szokás és ételnem a székelyföldi társas összejövetelek révén a híres magyar halász-horgász övezetek szokásait és módszereit átvéve úgy terjed és honosodik meg, amint a mi székely kapuink és kopjafás emlékjeleink meghódítják a Kárpád-medence belső övezeteit és ezek peremvidékeit.
Komollón az alapléfőzéshez szükséges előmunkálatok megtekintése után az ugyancsak félig kész székely kaput kerestük fel. A templomhoz vezető lépcsőzet bejárati kapuját Pethő Sándor torjai mesterfaragó és csapata készítette az egyéni stílusukra jellemző mély faragással, és méreteit tekintve is a helyi adottságokhoz igazítva.
A kaput, akárcsak a halászlevet, félkész állapotban szemléztük. A halászlé a kora délutáni órákra szemrevalóan piroslóvá vált, és étvágygerjesztő illatokat eregetve csalogatta magához a falunapozókat. A templombejárati alkotás tegnapra készült el, amelyet Balla Barna komollói református lelkész az ünnepi istentisztelet után avatott fel. A kapu felirata a 91. zsoltár kezdő verse: ,,Aki a Felségesnek rejtekében lakozik, a Mindenhatónak árnyékában nyugoszik az."
Az ünnepi ceremóniában közreműködött Kercsmár Zsolt magyarországi előadóművész és a Székely Mikó Kollégium vegyes kara.