Idegenből hozott medvék garázdálkodnak

2011. augusztus 24., szerda, Közélet

Terepjáróval vitték a kénes fürdőhöz, az erdő közelében pedig szabadon engedték azt a két nyakörves medvét, mely immár második hete tartja félelemben Martonos népét – állítja egy szemtanú.

  • Kocsis Benedek alpolgármester és Sebestyén Árpád A szerző felvétele
    Kocsis Benedek alpolgármester és Sebestyén Árpád A szerző felvétele

Dimény Zoltán, Bereck polgármestere az egyre gyakoribb lakossági panasz miatt jelentette az ügyet a megyei környezetvédelmi hivatalnál, és a martonosi erdőt bérlő ozsdolai vadásztársaság vezetőjével, Kovács Gézával is kapcsolatba lépett. Utóbbitól azt az ígéretet kapta, hogy a napokban éjszakai lesen megnézik, milyen állatokról van szó, mielőtt ugyanis intézkednének, azonosítani kell a példányokat. Dimény is úgy véli, máshol befogott és ott szabadon engedett példányokról van szó, hiszen nem zavarja őket az emberek jelenléte. Igaz, hogy eddig nem támadtak emberre, de a háziállatokban kárt tettek, és a bajt meg kellene előzni. "Van nekünk elég medvénk. A jelenség más kézdiszéki településen is megismétlődhet, a más vidékeken befogott macikat nálunk engedik szabadon, ahol amúgy is túl nagy a medvepopuláció. Sajnos, kártérítésre nem lehet számítani, mindenki marad a kárával" – fejtette ki a község első embere. Szerinte két lehetőség közül lehet választani: vagy kilövik vagy befogják őket, hiszen nem tarthatják rettegésben a falu lakosságát. A polgármester szerint nem nézhetik tétlenül, hogy a két medve minden éjszaka háziállatokat pusztítson el, hiszen most már rendszeresen lejárnak a faluba. A polgármester emlékeztetett: három esztendővel ezelőtt Ojtozban történt hasonló eset, akkor három befogott kukás medvét engedtek szabadon, de azok idővel eltűntek a településről, nem kellett kilőni őket.
Kocsis Benedek alpolgármesterrel jártunk azokon a portákon, ahol a medvék garázdálkodtak,. Sebestyén Árpád egyike azon kevés martonosinak, aki néhány méterre állt a medvéktől. Elmondása szerint egy héttel ezelőtt a kénes fürdőnél tartózkodott a családjával, a három asszony a forráshoz ment vízért, ők látták meg először az egyik medvét, és kiabálni kezdtek. Az állat nyakörvet viselt. Amikor megpillantotta a medvét, Sebestyén Árpád szembement vele, tíz méterre közelítette meg, majd megállt, és beszökött a marton. Akkor már csak két méter választotta el az állattól. A martonosi nyugdíjas nem veszítette el lélekjelenetét: felkapott egy követ, és szembevágta a medvével. Erre az megállt, és beszökött a patakmederbe. Amikor megfordult, a háta mögött állt a második medve, de nem támadott, hanem mellette elhaladva társa után ment.
Ioan Secui gazdaságában augusztus 17-én éjszaka kilenc szárnyast, nagyobb csirkét pusztítottak el, a megrongált kerítésen és a virágoskertben még látható a két medve nyoma. A romák által lakott, Kozma falurészen is megfordultak, Deme Lajos portáján hat nyulat öltek meg. A vadak hétfő este ismét a romáknál jártak. Valerica Cutitaru mesélte: fél tíz körül a tőszomszédjánál az ólból a disznót akarták kivenni. A felriasztott szomszédságnak kiabálással sikerült elkergetnie a vadállatokat, de így sem aludtak reggelig, féltek, hogy ismét vissza­térnek. Cutitaru egy barna és egy szürke medvét látott. Azt nem látta, hogy a nyakukon viseltek-e örvet vagy sem, de minden bizonnyal ugyanarról a két medvéről lehet szó.
A Martonosban lakó Kocsis Benedek alpolgármester szerint az emberek rettegésben élnek, minden éjszaka valakihez bejár a két medve, gumikat gyújtanak meg, a rádiót bőgetik a legnagyobb hangerővel, de ettől nem félnek az állatok, a jelek szerint csakis kukás medvék lehetnek. A lakosság tőle várja a segítséget, holott ő vajmi keveset tehet, de reméli, hogy a környezetvédelmi hivatal és a vadásztársaság segítségével minél rövidebb időn belül konkrét megoldás születik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 787
szavazógép
2011-08-24: Belföld - Csinta Samu:

Belföldi hírek

Napidíjolló
Az állam megadózza az állami intézmények más településre szolgálati célból kiküldött alkalmazottjainak túlzott napidíj- költségeit, és teljesen levonhatóvá teszi ezeket a költségeket a független tevékenységet folytatók jövedelméből. Egy rendelettervezet szerint kormányhatározattal állapítják meg a közintézmények alkalmazottjainak törvényes költségszintjét, és kiterjesztik az adózást arra, ami meghaladja ezt a határértéket.
2011-08-24: Közélet - Iochom István:

Székely kapu Isztambulban (A hetedik Mikes-zarándoklat)

A Magyarok Székelyföldi Társasága hetedik alkalommal szervezte meg a Mikes-zarándoklatot, augusztus 22–29. között egy autóbusznyi érdeklődő vesz részt a Székelyföldről, valamint szórványvidékekről, és hét felvidéki magyar is társult hozzájuk. Háromszékről hárman indultak a Mikes-zarándoklatra.