Az állampolgársági törvény módosítását követeli a szlovák állampolgárságától megfosztott 99 éves helybeli nyugalmazott pedagógus, Tamás Aladárné támogatására szervezett tegnapi rimaszombati szimpátiatüntetésen elfogadott nyilatkozat.
A felvidéki Új Szó Online munkatársának becslése szerint körülbelül háromszáz résztvevővel zajlott tegnap délután a szlovák állampolgárságtól megfosztott, köztiszteletnek örvendő 99 éves Tamás Aladárné Szűcs Ilona melletti szimpátiatüntetés Rimaszombat Fő terén. A Rimaszombaton született, ott is élő pedagógus a történelem során kétszer már elvesztette magyar állampolgárságát, így vette fel újból idén áprilisban. Az idős asszonyt azután szólították fel, hogy adja le szlovákiai iratait, hogy ő maga jelezte: felvette a magyar állampolgárságot, de egyben meg szeretné tartani a szlovák állampolgárságot is. A rendezvényen hat civil szervezet képviselői szólaltak fel, többségük szlovákul és magyarul is elmondta beszédét. A résztvevők főként Rimaszombatból és környékéről, a Balog völgyéből, valamint Losonc és Tornalja térségéből érkeztek. A felszólalók a tüntetés végén meghallgattak egy nyilatkozatot is, ebben mindannyian elítélték a 2010/250-es számú, a szlovák állampolgárságot szabályozó törvényt és annak rendelkezéseit. Tamás Aladárné Szűcs Ilona a szimpátiatüntetés résztvevőit levélben üdvözölte, ezt a levelet is két nyelven olvasták fel. A megmozdulás ideje alatt rendbontás nem történt, az állami és városi rendőrség is a helyszínen tartózkodott.
Időközben Rudolf Chmel, a szlovák kormány kisebbségi miniszterelnök-helyettese is foglalkozni kezdett a szlovák állampolgárságuktól megfosztott személyek ügyével. Amint azt a Hirek.sk portál írja, a kisebbségi miniszterelnök-helyettes hivatala azt vizsgálja, milyen volt az érintettek és a hatóságok kommunikációja. Feltűnő ugyanis, hogy nem valamiféle bejáratott eljárásrend mentén folyik a kommunikáció az ország különböző részein élő, a magyar állampolgárságot megszerző személyekkel.
A 99 éves rimaszombati tanítónő és leánya már áprilisban felvette a magyar állampolgárságot, a hatóságok pedig decemberben kezdték őket zaklatni. Ugyanakkor a lévaiakat – Gubik László egyetemi hallgatót, Dolnyik Erzsébet nyugalmazott tanárnőt és Kassai Gyula református lelkészt – egy-két hónappal az eskü letétele után kereste a belügyminisztérium állampolgársági osztálya. Boldoghy Olivér révkomáromi színész-vállalkozóval november 18-án közölte a belügyminisztérium, hogy miután bejelentette a magyar állampolgárság felvételét, lakhely nélküli személyként tartják nyilván Szlovákiában. Ilyen tartalmú levelet a többiek nem kaptak, ellenben mind a hat érintettet felszólították a hatóságok, hogy adják le személyi okmányaikat. Ebből is látható, nem egységes a kommunikáció – mondta a Hirek.sk portálnak Sidó Árpád, Rudolf Chmel tanácsadója, és hozzátette, a kisebbségi miniszterelnök-helyettes összegzi a rendelkezésére álló információkat, és néhány napon belül állást foglal az ügyben.
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.