Csúcsrestaurálás a Fenestela krízisterméke

2012. március 28., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által évente közzétett, a sikeres háromszéki cégeket felsorakoztató toplista éllovasai között évek óta ott találjuk a Fenestela 68 Kft.-t. A prémium kategóriás fa nyílászárókat gyártó cég idén jelentős beruházás után az uniós piacot veszi célba.

A gazdasági válság kellős közepén ritka megvalósítást mondhat magáénak a Sepsi­szentgyörgy illyefalvi kijáratánál létesített cég: 2011 januárja óta száz fővel, 115-ről 215-re növelte alkalmazottai számát. A létszámemelést közel kétmillió eurós, uniós pályázat révén lehetővé vált beruházás, egy gyakorlatilag bármilyen egyedi igény kielégítésére alkalmas gyártósor beszerzése indokolja. A gyár kapacitásának közel megnégyszereződését eredményező fejlesztés ugyanakkor további beruházásokat is maga után vont: csarnokbővítést, új villamossági rendszert, udvarrendezést. A minőségi és mennyiségi növekedés révén a Fenestela 68 új dimenzióba készül átminősíteni ön­magát.
Az 1998-ban termelni kezdő cég ma 3500 négyzetméternyi hasznos üzemcsarnok-felületen tevékenykedik, tavalyi üzleti forgalma kétmillió euró volt. "Az 5–6 millió eurós forgalmat is lehetővé tevő új kapacitás telepítését több dolog is indokolttá tette – állítja Miklós Ervin, a cég igazgatója. – Egyrészt folyamatosan növeltük a céget a piaci részesedés szélesítésével, és mivel nem mellékesen a tizennégy év alatt közel száz alkalmazottat láttunk el magas szintű szakmai tudással, úgy ítéltük meg, hogy most már eljött e tudástőke tényleges hasznosításának ideje a korszerű technológia biztosításával."
A cégvezető elmondása szerint a Fe­nestelát másképp érintette a gazdasági válság, mint az építőipar egyéb szegmenseinek szereplőit. Egyrészt a 2008 végén épülőfélben lévő ingatlanokat mindenképpen be kellett ablakozni-ajtózni, másrészt a vállalat termékeinek többsége a drágább, igényesebb prémium kategóriába tartozik, ennek a rétegnek az építkezései pedig nem álltak le oly mértékben, mint az alacsonyabb komfortszintű beruházások. "Az sem vált a hátrányunkra, hogy a körülmények miatt óhatatlanul beszűkülő piacon növekedett a fa nyílászárók részesedése. Ugyan­akkor a gazdasági nehézségek súlya alatt több cég is eltűnt a piacról, elsősorban azok, amelyek nem tartották fontosnak a marketingmunkát, míg dübörgött a gazdaság. Mi viszont úgy tartjuk, hogy ennek a tevékenységnek folyamatosnak kell lennie, ebből nem szabad kispórolni a pénzt. Mert aki ma kezd építkezésbe, két év múlva jut el a nyílászárók beszerzéséig, nekünk viszont mindvégig mellette kell lennünk, ismernie kell bennünket" – ecseteli a folyamatokat Miklós Ervin.
Az új termelővonal beszerzése amúgy a fenestelás kríziskezelés része. Úgy ítélték meg, hogy a korábban rendelkezésre álló eszközökkel és hatékonysággal képtelenek lesznek kitermelni az emberek fizetését, az utánuk fizetendő illetékeket, ezért határozták el magukat a jelentős lépésre. A mai körülmények között viszont már bármilyen rendelésmennyiség kielégítésére képesek, az új beruházás a termékskála szélesítését is lehetővé teszi, az extra kategóriájú nyílászárók mellett lehetővé válik újabb, alacsonyabb árkategóriájú, de változatlanul jó minőségű termékek piacra dobása is.
A Fenestela havi 150 köbméter deszka feldolgozásából 215 embernek biztosít munkát, ami 500–1000 termék előállítását teszi lehetővé: ablakok, ajtók, lépcsők, díszlécek. "Az úgynevezett krízistermékünk a restaurálás – hangzik a meglepő bejelentés. – A csíkszeredai Márton Áron Gimnázium­ban két éve dolgozunk, a munkálat valamennyi nyílászáró és keret minden centiméterére kiterjedt. A díszterem rozettáinak restaurálását a nyílászárógyártás csúcsának tartom, idegenforgalmi látványosságnak is alkalmas. Ezt a speciális szaktudást igénylő munkát annak a 35–40 fős – köztük tizenöt faipari mérnök –, magasan képzett szellemi központnak a léte tette lehetővé, amely cégünk talán legnagyobb ereje."
Az európai árakhoz képest 60–70 százalékos árszínvonal mellett az is biztatóan hangzik, hogy az új termelővonal révén immár a cég kapacitáshiányból adódó gondjai is megszűnnek. Eddig elsősorban a hazai piacokat részesítették előnyben – részben a fizetési biztonság szempontjából –, ennél a méretnél azonban már az uniós piac is reális célkitűzés. A cég azt az előnyét is igyekszik kihasználni, hogy míg a nyugati termelő- egységekben a szabványosítás a domináns, addig a Fenestela – az OBI üzlethálózatnak szállított termékeket leszámítva – képes az egyedi darabok gyártására, ami eddig is szinte a teljes termékskálát jellemezte.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 492
szavazógép
2012-03-28: Riport - Kisgyörgy Zoltán:

Páké szemben az árral?

Az ár ismét jelképesen mutatkozott – nem vonjuk kétségbe a hasonlat erejét, a kifejezéssel Pákéban, az orbaiszéki kis faluban találkoztunk. Nemcsak a közélet mai állapotára utaltak ezzel a helybeliek, hanem a "nincstelenségre", az érdektelenségre, az egykor nagyon összetartó falusi társadalom megváltozására, a politikai megosztottság okozta dilemmákra is.
2012-03-28: Pénz, piac, vállalkozás - Csinta Samu:

Biztonságkeresés mozgó aranyárak mellett

Az utóbbi hónapokban megszakadt az arany világpiaci árának töretlen emelkedése. Megingatja-e ez az arany iránti bizalmat? Sebők István, az Arteus Capital Ro­mánia ügyvezető igazgatója szerint az arany­ba fektetőknek nincs okuk aggodalomra.