Az erdélyi gazdaságfejlesztési program, a Mikó Imre Terv vidékfejlesztési vonatkozásairól számoltak be az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) háromszéki tanácstagjelöltjei. Nemcsak elvi elképzeléseket, de konkrét ötleteket is bemutattak.
Kovács István állatorvos – aki az EMNP megyei tanácsi listájának első helyén szerepel – részt vett a Mikó Imre Terv kidolgozásában. Elmondta: több ezer órás tájékozódás előzte meg a konkrét munka megkezdését, egy munkacsoport minden erdélyi települést bejárt, feltérképezték a gondokat, bajokat, a legkisebbek esetében is legalább 17–18 oldalas dolgozat született. Ezeket az adatokat dolgozta fel egy mezőgazdasági és állat-egészségügyi szakemberekből álló csoport, így szembesültek azzal, hogy a vidéken élő emberekhez nem jutnak el a pályázatokkal kapcsolatos információk, nem ismerik a vonatkozó törvényeket, emiatt igen nagy hátrányba kerülnek, s ezzel is magyarázható, hogy a pályázatok lehívásának aránya országosan is alig 7,4–7,6 százalék (ehhez igazodik Háromszék is). Éppen ezért megyei információs hálózat létrehozását tervezik, minden faluban helyet kapna egy iroda, ahol bármikor tájékozódhatnak az érdeklődők – ismertette az elképzelést.
Egy másik javaslat nyugat-európai mintára született, és előbb néhány községben vezetnék be kísérleti jelleggel. Közösségi felügyelet mellett kis tej- és húsfeldolgozó egységeket hoznának létre, amelyek a helyi gazdáktól felvásárolt alapanyagból, helyi, környékbeli fogyasztásra gyártanák a termékeket. Szükség lenne erre azért is, mert nagyon rossz irányban halad például az állattenyésztés, míg 1989-ben 105 000 fős volt a megye szarvasmarha-állománya, a 90-es évek közepére 40 000-re csökkent, mára pedig alig haladja meg a 20 000-et – derült ki a tájékoztatón. Az EU szigorú szabályokat állított fel, ám a helyi, kisebb közösségeket kiszolgáló egységekre, üzletekre ezek nem vonatkoznak, s ezek akár a többi, nagyobb üzlet árait is befolyásolhatják.
Más terveik is vannak, Váncsa Jenő vállalkozó, szintén megyei tanácstagjelölt arról beszélt, hogy mezőgazdasági géppark kialakítására nyertek 450 000 eurós pályázatot, és hamarosan egy 200 fős fejőstehén-istállóra is pályáznak, valós az esély eredményes projektek összeállítására. Dr. Fekete Tibor állatorvos (tizedik a megyei listán), élelmiszer-ipari szakember a fajállattartást segítő javaslatokat fogalmazott meg. Kifejtette: érdemes lenne kecske- és juhtej feldolgozásra vállalkozni, ezekre nincs EU-s kvóta, és kevésbé szigorúak a szabályok, mint a tehéntej esetében, a hagyományos székely termékek pedig nemcsak itthon, de akár külföldön is jól értékesíthetőek lennének. A vidéken termelt krumpli is sok módon felhasználható, egy chipsgyár vagy a kenyérnél használt krumplipehely, akár a fagyasztott hasábburgonya gyártására alkalmas vállalat is hasznos lenne, és újra lehetne, kellene indítani az uzoni szeszgyárat – sorolta az elképzeléseket.
Kovács István kifejtette: a Mikó Imre Terv javaslatai mind megvalósítható, hasznos ötletek, bárki nyeri meg a választásokat, annak fel kellene karolnia azokat, de összefogásra lesz szükség, mert önmagában senki nem tud eredményt elérni. Megfogalmazása szerint véget kellene vetni a politizálásnak, szakemberekre bízni az ilyen kérdéseket, majd hagyni őket dolgozni.
Ütő Gusztáv Néppárt című, interaktív akcióművészeti alkotására kerül sor ma 15 és 16 óra között a sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban. Ez alkalomra a művész szeretettel várja a bekapcsolódni vágyó, illetve a látványra kíváncsi közönséget.