A vasárnapi népszavazás kimenetelét értékelték tegnap az erdélyi magyar pártok vezetői. Az RMDSZ vezetősége határozottan elutasította az erdélyi magyarságot ért vádakat. Az Erdélyi Magyar Néppárt szerint a magyarság távolmaradása a közösség józan politikai értékítéletének újabb bizonyítéka.
Tőkés László EP-képviselő, az EMNP védnöke úgy véli, a magyarság a távolmaradással szerepet játszott a demokráciaellenes politikai kurzus feltartóztatásában. Az MPP szerint a magyarok a kormánypárt politikája ellen tüntettek a távolmaradással.
Elutasítják a vádakat
Az RMDSZ vezetősége határozottan visszautasít minden olyan vádat, amely a magyar közösséget okolja a népszavazás sikertelensége miatt. Kelemen Hunor szövetségi elnök úgy nyilatkozott: akik ilyen kijelentéseket tesznek, azon kell elgondolkodniuk, milyen konkrét ajánlattal fordultak az elmúlt hónapokban a magyarok felé, mit ajánlottak a magyar szavazóknak. Kelemen szerint az erdélyi magyarok szavazó kedvét az is befolyásolta, hogy „nem felejtették el azt a kormányt, amelynek az RMDSZ is a része volt, és amelyet a magyar emberek egyébként minden gazdasági nehézség ellenére értékeltek, éppen azok a szocialisták és liberálisok buktatták meg a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem miatt, akik most a magyarok részvételét, szavazatát kérték”. A magyar közösség távolmaradását az urnáktól azzal magyarázta, hogy számára a népszavazásnak nem volt tétje. A szövetségi elnök leszögezte: „minden állampolgár közös érdeke az, hogy a politikai cirkusznak vége legyen”.
Nem a kétszínűségre
„Az erdélyi magyarok józan politikai értékítéletének újabb bizonyítéka, hogy az RMDSZ hivatalos – az Európai Néppárt véleményével is szembeforduló – állásfoglalásának ellenére az Erdélyi Magyar Néppárt világos és egyértelmű álláspontjával azonosultak, és döntő többségben tartózkodtak a szavazástól” – áll az EMNP tegnapi közleményében. A néppárt szerint ezzel a magatartással a magyar szavazók „az RMDSZ kétszínűségét ugyanúgy elutasították, mint a balkáni hatalomszerzés kocsmai verekedéseiben való részvételt, felnőtt politikai közösségként mondva nemet annak a politikai kurzusnak, amely tagadni merészelte a Székelyföld létét, és amely az összes gazdasági és válságkezelő intézkedésnél fontosabbnak tartotta a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem magyar karának megszüntetését”.
A visszarendeződés ellen
Tőkés László, az EMNT elnöke úgy értékelte: „az erdélyi magyarság saját józan lelkiismeretére, és nem a nacionalista, posztkommunista visszarendeződéshez asszisztáló RMDSZ rossz lelkiismeretére hallgatott, s masszív távolmaradásával meghatározó szerepet játszott a romániai demokráciaellenes politikai kurzus feltartóztatásában”. Az EP-képviselő ugyanakkor köszönetet mondott az erdélyi magyar közösségnek azért, hogy „ez alkalommal is példás módon kiállt a huszonkét évvel ezelőtt elkezdődött demokratikus változások folytatása, egészében véve pedig a demokratikus értékek és a jól felfogott román és magyar érdekek mellett”.
Üzenet távolmaradással
A távolmaradás nem passzivitás, nem a véleménynyilvánítás megtagadása, hanem egyértelmű állásfoglalás – értékelt közleményében a Magyar Polgári Párt. Az alakulat úgy látja: a kormánypárt politikája ellen távolmaradással tüntettek a magyarlakta vidékeken, s a referendum ismételten bebizonyította, hogy az erdélyi magyar közösség képes eldönteni országos kérdéseket is. „Nemcsak a nacionalista kirohanásokra adtak frappáns választ az erdélyi magyarok, hanem egyértelműen kijelölték az irányt is azáltal, hogy nem hallgattak a részvételre biztató szirénhangokra, és elutasították a baloldali-liberális szövetség, illetve azok cinkosainak kísérletét” – összegzett az MPP közleménye.