Ivan Gasparovic a magyar—szlovák viszonyról szólva azt mondta, hogy ,,feledjük el a múltat, és a kedvező együttműködést keresve nézzünk a jövő felé".
Szavai szerint a magyar—szlovák kapcsolatokban nincs olyan nagy horderejű probléma, amelyet nemzetközi szinten kellene kezelni, vagy amely ütközőpontot jelentene. Mint mondta, mindkét oldalon szép számmal vannak olyan politikusok, akik minden kínálkozó problémát ,,képesek kihasználni és a saját javukra fordítani, tekintet nélkül arra, hogy elfogadhatatlan és szükségtelen lépéseik milyen kedvezőtlen módon hatnak egyik-másik ország polgáraira". ,,Szerencsére az ilyen kellemetlen lépések hatástalanításához vannak megfelelő módszerek és mechanizmusok" — mondta Gasparovic. Ezek egyikének tekinti a magyar államfővel, Sólyom Lászlóval közös fórumukat. Gasparovic a két ország kapcsolatrendszerét számba véve, a külügyminiszterek és a parlamenti házelnökök jól alakuló viszonyát említette.
A szlovák államfő egy nappal korábban felszólította a magyar politikusokat, hogy ,,ne adjanak le a határok majdani megváltoztatásának lehetőségéről szóló jeleket, mert ez igen felelőtlen és veszélyes ígérgetés", hiszen ,,az Európai Unió sosem fogja megengedni, hogy a területén új államalakulatok képződjenek".
Visegrádi leltár
Az elmúlt egy év közös munkáját értékelik a visegrádi országok kormányfői hétfői pozsonyi találkozójukon; Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök a találkozót követően kétoldalú megbeszélést folytat Robert Fico szlovák kormányfővel. A visegrádi együttműködésben részt vevő cseh, lengyel, szlovák és magyar kormányfő megbeszélésén kiemelt témaként szerepelnek az európai uniós tagságot érintő aktuális kérdések, köztük az energiapolitika, az alkotmányozási folyamat, továbbá az unió keleti szomszédságpolitikája.
Elhunyt Kurt Waldheim
Bécsben elhunyt Kurt Waldheim egykori ENSZ-főtitkár. A 88 éves politikus halálát infarktus okozta. Waldheim 1972-től 1981-ig volt a világszervezet főtitkára, 1986-tól 1992-ig pedig Ausztria köztársasági elnöke. Hírnevét beárnyékolta, hogy kiderült róla: a II. világháború alatt katonatisztként szolgált a Balkánon Hitler hadseregében, és egysége atrocitásokat is elkövetett.
Megtorpant a demokratizálódás
Megtorpant vagy visszaesett a demokratizálódás folyamata a közép- és kelet-európai rendszerváltó országokban a reformfáradtság és a politikai megosztottság miatt — állapította meg a Freedom House nevű amerikai, kormányoktól független szervezet. A különböző vizsgált területeket összesítő demokráciamutató Magyarország esetében 2,0 pontról 2,14 pontra romlott tavalyhoz képest az 1-től 7-ig terjedő skálán, amely az egyes országok szabadságjogokkal és demokratikus intézményekkel kapcsolatos teljesítményét értékeli, és a magasabb osztályzat a gyengébb eredményt jelöli. Charles Gáti politológus professzor elmondta, hogy Magyarország leggyengébb eredményei a korrupció, a média, illetve a bírói függetlenséggel kapcsolatos problémákban mutatkoztak elsősorban.