Folyó tanév első felében minden hatodik V–VIII. osztályos háromszéki diák megbukott legalább egy tantárgyból, több mint ezer-száz tanulónak vonták le a magaviseleti jegyét I–XII. osztályban, közülük kilencvenhárman hetesnél is kevesebbet érdemeltek.
Míg az elemi és a középiskolai osztályokban 90 százalék fölötti a minden tárgyból sikeresen lezárt tanulók aránya a megyében, V–VIII. osztályban a 9066 tanulóból 1475-en megbuktak, 385 diákot nem zártak le, negyvenketten kimaradtak. A jelenség amiatt is aggasztó, mert ennek az oktatási szakasznak a végén morzsolódik le a legtöbb diák, tavaly több mint négyszázan nem jelentkeztek kilencedik osztályba, pedig az érvényben lévő jogszabály szerint még azok is jogosultak a középiskolai továbbtanulásra, akiknek nyolcadik osztály végén nem sikerül az egységes felmérőjük. Az elmúlt tanévben matematikából (55 százalék) és románból (42,5 százalék) buktak a legtöbben, közülük mégis sokan (de nem elegendően) beiratkoztak a IX. osztályba, olyan iskola is volt, ahol az utolsó bejutók felvételi általánosa még a négyest sem érte el.
A továbbtanulás ösztönzésére újszerű támogatási rendszert javasolt Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere: azoknak nyújtanának ösztöndíjat a IX. osztályban, akik szociálisan hátrányos helyzetű családból származnak, majd egy év után választhatják a X. osztályban induló szakiskolát, ahol a család jövedelmétől függetlenül havi 200 lejes állami támogatásban részesülnek – közölte Keresztély Irma főtanfelügyelő, aki szerint a lemorzsolódást különböző felzárkóztató programokkal kellene megelőzni, „de míg a nagy iskolák többsége minden gyermek kezét fogja, és igyekszik megtartani, a kis iskolákban nem fordítanak erre kellő hangsúlyt”. A főtanfelügyelő szerint, ha újraindítanák a hároméves szakmunkásképző iskolákat, a jelenleginél több diák választaná a gimnázium elvégzése után a továbbtanulást, és minden bizonnyal szakterületükön könnyebben el is tudnának helyezkedni, mintha csak a nyolc osztállyal maradnának.