Vizigótok Erdélyben

2013. március 9., szombat, Közélet

Bronzkori népek és vizigótok Székelyudvarhely határában címmel nyílt kiállítás csütörtök este Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban. A házigazda, Sztáncsuj Sándor József régész köszöntője után Sófalvi András, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum régésze ismertette az ásatás történetét, és tartott tárlatvezetést.
 

  • A vizigót település makettjét csodálják. A szerző felvétele
    A vizigót település makettjét csodálják. A szerző felvétele

Ilyen méretű ásatás, mint amilyet Székelyudvarhely határában végeztek másfél hektáron 2008-ban kilenc hónapon át, nem történt a Szé­kely­földön – mondta az ásatásvezető. A tárlat abban egyedi, hogy egyetlen lelőhely anya­gát mutatja be – tette hozzá.
Három történelmi korszak régészeti leletanyagát tárták fel. Az első megtelepedés a területen a középső bronzkor­ban (Kr. e. 1800–1300) történt (Wietenberg-kultúra). Ebből a korból karéjos tálak, felhúzott fülű bögrék, mészbetétes, geometrikus díszítésű edénytöredékek kerültek felszínre. Két késő bronzkori (Noua-kultúra), folyami görgetegkövekkel borított sírt is feltártak.
A 3. század végén, 4. század elején a germán eredetű vizigótok egy falusias települést hoztak ott létre. Az ásatás során feltártak 19 lakóházat, két égetőkemencét és egy vas­olvasztó kohót. Elkészítették a település makettjét, amely megtekinthető a kiállítóterem közepén. Rekonstruáltak egy kemencét életnagyságú edényekkel. Ilyen nagyméretű cserépedényeket mai fazekasoknál nem lehet látni, jegyezte meg a tárlatvezető. A házak félig földbe mélyített, négyzetes építmények voltak, falaikat cölöpökre font vessző­fonat és sártapasztás alkotta. Bejáratukkal szemben, ál­talában az északkeleti vagy északnyugati sarokban kőből épített fűtőkemencét tártak fel. Egy házrészletet rekonstruáltak, s a kiállítás részeként megtekinthető. A kemence előterében levő koponyát abban a helyzetben találták – magyarázta Sófalvi András. A házak között számos vermet tártak fel, ezekben főleg gabonát tárolhattak, illetve a mai hűtőszekrény helyett használhatták.
A feltárt germán település az ún. Marosszentanna-kultúrához tartozik. A gótok a Skandináv-félszigetről elindulva a mai Lengyelország északi részére az 1. évszázadban érkeztek meg. Innen lassú terjeszkedésbe kezdtek, és a 3. századra elérték a Fekete-tenger északi térségét, útjuk során számos barbár népet hajtva uralmuk alá. A római birodalom határaihoz érve több zsákmányszerző hadjáratot indítottak. Többek közt ennek tulajdonítható, hogy 271-ben Er­délyből, az akkori Dacia provinciából Aurelianus császár kénytelen volt kitelepíteni az itt élő római lakosságot. A feladott területeket a gótok által vezetett barbár törzsszö­vetség szállta meg. A Szé­kelyudvarhely határában feltárt település egy évszázados fennállásának feltehetőleg a hunok megjelenése vetett véget. Sófalvi András megjegyezte, a vizigótok és szövetségeseik annyira betelepítet­ték Erdélyt, hogy elvonulásuk után szinte ezer évnek kellett eltelnie, hogy újra annyi lakosa legyen a térségnek.
A kiállítás társrendezői: Körösfői Zsolt és Nyárádi Zsolt. A feltárt edények restaurálásában közreműködött Sze­les József, a Székely Nemzeti Múzeum munkatársa.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2013-03-09: Közélet - Farkas Réka:

Székelyföld életképes (A háromszéki RMDSZ régiósítási javaslata)

Napirenden Románia regionális és közigazgatási átszervezése, napról napra hallani újabb ötleteket, elképzeléseket arról, mily módon kellene átalakítani az ország államigazgatását. Hivatalos kormányzati álláspont még nem látott napvilágot, de a bukaresti ötletelések egyáltalán nem kedvezőek az erdélyi, a székelyföldi magyarság számára.
2013-03-09: Máról holnapra - B. Kovács András:

Nem maradhatunk a helyzet foglyai

Az erdélyi magyarság hosszú ideig a ’90 márciusa utáni áldatlan helyzete rabságában sínylődve politizált. Olyan kényszeres és előnytelen alkukba volt kénytelen belemenni, vagy vitték bele, melyekből kilátás nemhogy a jövőre, de még a holnapra is alig nyílt.