Vita az oktatási törvénytervezetrőlÉlni kell a lehetőséggel

2008. január 9., szerda, Közélet
Az egy hónappal meghosszabbított, február 17-ig tartó hozzászólási lehetőséggel élnie kell minden oktatási közösségnek, önkormányzatnak, pedagógusnak, szülőnek, civil szervezetnek — hangsúlyozták az oktatási törvénytervezetről tartott tegnapi sepsiszentgyörgyi megbeszélés szervezői.

Szabó Ilona háromszéki RMDSZ-szenátor kezdeményezésére, az RMDSZ alsó-háromszéki területi és megyeközponti szervezete, valamint a megyei tanfelügyelőség felhívására a megyei könyvtár Gábor Áron Termében összegyűlt alig hatvan-hetven érdeklődő arról tanácskozott, mi a legfontosabb annak érdekében, hogy gyermekeink, fiataljaink magyar nyelven tanulhassanak, és itthon érvényesíthessék tudásukat.

Miután Albert Álmos területi RMDSZ-elnök hangsúlyozta az itthon maradás esélyeinek oktatáshoz is kötött feltételeit, Keresztély Irma röviden ismertette a törvénytervezet újdonságait a jelenleg érvényben lévő jogszabállyal szemben, felsorolta a megyei tanfelügyelőség vezetőtanácsa által elfogadott módosító javaslatokat. Miután bemutatkozott Szabó Ilona, a szenátus oktatási és kulturális bizottságának újdonsült tagja, Tóth B. Csaba városi RMDSZ-elnök felhívta a figyelmet arra, hogy egyeztetni kellene a magyar pedagógusszövetséggel, Márton Árpád képviselő hangsúlyozta, hogy a pedagógusok jogállásáról szóló törvénytervezettel is összhangba kell hozni a vitatott oktatási törvényt, Sztakics Éva alpolgármester azzal indította el a beszélgetés fonalát, hogy leszögezte, a két legkérdésesebb cikkely a román nyelv és irodalom oktatásáról szóló, valamint az érettségi tárgyakat szabályozó.

E két téma közül az egyik képezte a továbbiakban az érdemi vitát, a javaslatok más területeket is érintettek. Abban mindenki egyetértett, hogy a román nyelv minél jobb elsajátítása érdekében az lenne a leghatásosabb, ha az első osztálytól az érettségiig megkülönböztetett program és tankönyvek szerint tanítanák a román nyelv és irodalmat, de a tanfelügyelőség arra vonatkozó javaslata, miszerint a magyarul tanuló diákok magyar nyelv és irodalomból, a románul tanulók román nyelv és irodalomból érettségizzenek az idegen nyelv, valamint a szaktárgyak mellett, nem váltott ki egységes véleményt.

Voltak, akik szerint a továbbtanulás és az érvényesülés feltétele a román érettségi, mások az ellen emeltek kifogást, hogy a nem román diákoknak eggyel több tantárgyból kell vizsgázniuk, mint román anyanyelvű társaiknak. A jelenlévők — többségében kötelességből megjelenő iskolaigazgatók, köztük olyanok is, akik a tervezett jogszabályt nem nagyon ismerték, valamint néhány igencsak tájékozott egységvezető, illetve pedagógus — sérelmezték, hogy az elemi oktatáshoz kívánják kapcsolni az előkészítő óvodai évet; az új jogszabály szerint elsorvad, illetve jelentéktelenné válik a szakképzés; a törvénytervezet nem kötelezi a vegyes tannyelvű, illetve magyar iskolákban tanító, nem magyar anyanyelvű pedagógusokat arra, hogy elsajátítsák a magyar nyelv, műveltség és hagyomány alapjait; a rászoruló középiskolás diákok állami támogatását nem köti a bentlakási kötelezettséghez; nem teszi lehetővé a többszintes érettségit; nem óvja a kis létszámú falusi V—VIII. osztályok fennmaradását; a diáklétszámhoz kötött alapfinanszírozáson kívüli költségeket nem biztosítja a közszolgálatot végző felekezeti és magániskolák számára; térítésmentesen utalja át a diáktáborokat, -üdülőközpontokat a minisztérium vagyonalapjába; a hivatalos iskolai okiratok mindenikét, még a jegyzőkönyveket is románul is ki kell állítani; nem engedélyezik a kétnyelvű diplomákat.

A javaslattevés nem ért véget a tegnapi beszélgetéssel, az RMDSZ, a tanfelügyelőség és a pedagógusszövetség folytatja a javaslatok gyűjtését, a nyilvános vitákat, de azt mindenki számára hangsúlyozzák: a törvénykezés szempontjából, amihez nem szólunk hozzá, azzal egyetértünk. A középfokú, illetve a felsőfokú oktatás, valamint a pedagógusok jogállásáról szóló törvénytervezet az oktatási minisztérium www.edu.ro című honlapján olvasható és letölthető, a javaslatokat elektronikus postán a szaktárcához, személyesen a megyei tanfelügyelőséghez kell eljuttatni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 668
szavazógép
2008-01-09: Máról holnapra - Sylvester Lajos:

A lakossági akarat súlya

Csutak István miniszteri tanácsos, volt integrációs államtitkár a széki-székelyföldi törzsi fogantatású torzsalkodások megfékezésére a Székek földje — Székelyföld? című politikai esszéjében nálunk nem szokásos és nem hagyományos módszert alkalmaz: lasszóval próbálja befogni az egymással szemben rúgkapálózó, a csikókorból már kinőtt politikusparipákat.
2008-01-09: Közélet - x:

Összehangolt fejlesztés szükséges (Beszélgetés Vajda Lajossal, a Kovászna Megyei Tanács alelnökével)

— Mi a legnagyobb akadálya annak, hogy a megye strukturális alapokat pályázzon meg?
— Amíg Háromszéknek óriási problémája a tulajdonviszonyok rendezetlensége, addig uniós pénzről nem is tudunk beszélni, még egy út esetében sem, ez alapfeltétel. De figyelnünk kell arra is, hogy országos szinten elsősorban nagyvárosok körül alakultak ki fejlődési gócpontok, oda jöttek a befektetők.