A megmaradás fundamentuma és szimbóluma

2013. október 5., szombat, Közélet

A magyar megmaradás fundamentumának és szimbólumának nevezte Semjén Zsolt a Sapientia Erdélyi Ma­gyar Tudományegyetemet az intézmény új, kolozsvári épületének avató­ünnepségén. A magyar miniszterelnök-helyettes kiemelt feladatnak ne­vezte a magyarság megőrzését, kimunkálását és felmutatását.

„Ez az a gazdagság, amit csak mi, magyarok adhatunk az emberiségnek. Ezért kell a magyar egyetem, a magyar oktatás” – mondotta. Semjén keresztény megközelítéssel mind a kozmopolitizmust, mind a sovinizmust antropológiai tévedésként mutatta be. Úgy vél­te, kinek-kinek nemcsak a családja, a rokonai, a szomszédjai felé vannak „állapotbeli kötelezettségei”, hanem a nemzete felé is, és az „égi hazához is hűtlen, aki a földi haza sorskérdé­sei elől dezertál”. És amiként csak az oroszság adhatta a világirodalomnak Dosztojevszkijt, és csak a németség adhatta a világ zenekultúrájának Wag­nert, ugyanúgy csak a magyarság adhatta Arany Jánost, Ady Endrét vagy Bolyai Jánost. Semjén Zsolt a magyar nyelv zsenialitásának tulajdonította, hogy a magyarság számarányán felül adott Nobel-díjas tudósokat. Ezért rendkívül fontosnak tartotta, hogy magyar nyelven folyjon a magyar fiatalok oktatása. Az egyetemre óriási szerep hárul a közösséget képviselni tudó értelmiség kinevelésében – vélekedett. A magyar állam értelme és célja, hogy a magyar nemzet fennmaradjon és az emberek életminősége javuljon, a nemzet megmaradásához azonban a magyarországi, az elszakított nemzetrészek és a diaszpóra is szükséges. „Az erdélyi magyarság le­gyen biztos abban, hogy számíthat Magyarországra, a magyar kormány­ra, és mi is számítunk önökre” – zárta beszédét Semjén Zsolt. Az egyetem szenátusa Bocskai-díjban részesítette az egyetem két korábbi rektorát, Tonk Sándort és Szilágyi Pált. Tonk Sándor posztumusz kapta meg az el­ismerést, amelyet korábban Orbán Viktornak és Németh Zsoltnak is meg­ítéltek.
Az új épület ünnepélyes át­adásán Németh Zsolt külügyi államtitkár, Répás Zsu­zsanna nemzetpolitikáért felelős helyet­tes államtitkár és Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége is részt vett. A magyarországi vendégeket Emil Boc és Horváth Anna, Kolozsvár polgármestere és alpolgár­mestere fogadta a repülőtéren. A fel­avatott épületet az erdélyi történelmi magyar egyházak vezetői áldották meg. A magyar állami támogatással felépített 5000 négyzetméteres hasznos területű kolozsvári egyetemi épü­let mintegy ötmillió euróba ke­rült.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 871
szavazógép
2013-10-05: Kultúra - Mózes László:

Délvidéki magyar tragédiánk

Mintegy húszezerre becsüli a magyar áldozatok számát Matuska Márton újvidéki újságíró, aki szerda este beszélt az 1944–1945 közötti délvidéki tragédiáról. A téma elismert kutatójaként az akkori történéseket idézte fel, ugyanakkor fontosnak nevezte a magyar egységet mind Erdélyben, mind Vajdaságban.
 
2013-10-05: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Gyűrűzik a botrány
Az igazságszolgáltatás helyzetéről kíván vitanapot rendezni a szenátusban ennek elnöke, Crin Antonescu az államfő, a kormányfő, az igazságügyi miniszter, a korrupcióellenes ügyészség és a legfelsőbb bírói tanács vezetőinek jelenlétében. „Miért ne lehetne eljutni egy országos paktum elfogadásáig az igazságszolgáltatás függetlensége érdekében, kri­tériumokkal, kötelességekkel, szabályokkal?” – magyarázta szándékát.