Az európai fővárosok lakossági gáz- és villamosenergia-árai rendkívül változatosak – derül ki a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) vizsgálatából. Az abszolút értékben és vásárlóerő-paritáson mért árak pedig azt mutatják, hogy Bukarest az „élmezőnyben” van, lekörözve az egyébként magas energiahordozó árakkal számoló Koppenhágát vagy Berlint, sőt, Budapestet is. Ugyanakkor a fogyasztók teherbíró képességét tekintve a román főváros toronymagasan vezeti az európai városok listáját.
A július-augusztusi árakat elemző felmérés szerint a román fővárosban a lakossági villamos energia ára az európai fővárosokéval összehasonlítva rendkívül alacsony, hiszen a valamivel több mint 13 eurócentes kilowattóra átlagnál csak Belgrádban fizetnek kevesebbet (ennek mintegy felét). Ugyanakkor a vásárlóerő tekintetében kifejezetten drága a bukaresti villamos áram, hiszen a párizsi dupláját is meghaladja. Hasonló a helyzet Budapesten.
Az októbertől havonta frissülő jelentésből kiderül az is, hogy a földgáz végfelhasználói áránál is hasonló a helyzet, bár itt Bukarest némileg „sereghajtó” szerepet játszik. A gáz kilowattóra szerinti abszolút ára ugyanis a huszonkét vizsgált főváros közül a legalacsonyabb (alig több mint 3 eurócent), míg vásárlóerő-paritáson is alig negyven százaléka a legnagyobb stockholmi áraknak. Budapest ez utóbbi mutató tekintetében a hátsó középmezőnyben található.
Érdekes megfigyelni az egyes fővárosokban alkalmazott díjelemek és adótartalmak mértékét. Míg abszolút értékben legdrágább Koppenhágában a kb. 30 centes fogyasztói ár mintegy 15 százaléka az energia díja, 30 százalékpontnyi a rendszerhasználati díj, az adó mértéke pedig több mint ötven százalék (energiaadó és áfa), addig Belgrádban nincs is energiaadó, Bukarestben pedig az adóterhek hozzávetőleg harminc százalékkal növelik az energia és a szállítás árát.
A földgáz díjelemei is rendkívüli változatosságot mutatnak. Van, ahol egyáltalán nincs energiaadó (például Bukarestben vagy Budapesten), van, ahol áfatartalma nincs az árnak (Stockholm), mégis ez utóbbinál a legmagasabb (mind abszolút, mind vásárlóerő-paritáson).
Az elemzés a fogyasztók teherbíró képessége szerinti összehasonlítást is végez. Megvizsgálják, hogy egy kiválasztott háztartás az adott országokban jövedelmének hány százalékát költi bizonyos mennyiségű villamosenergia- és földgázfogyasztásra. A választott háztartásban ketten élnek, mindketten országos szintű átlagos nettó jövedelemmel rendelkeznek, nincs gyermekük, illetve más eltartott a háztartásban. A háztartás éves szinten 2200 kWh áramot és 10 000 kWh (kb. 1162 köbméter) földgázt fogyaszt. A kiinduló árat és a háztartások jövedelmét is európai vásárlóerő-egységben mérték. Megvizsgálták, hogy az előbbi fogyasztás mellett az egyes országok a fenti módon kiválasztott háztartásai a nettó jövedelmük hány százalékát költenék villamos energiára és földgázra. A modellezett kétkeresős háztartás villamosenergia- és földgázfogyasztásának költségei és jövedelmük hányadosa tekintetében idén augusztusban Bukarest magasan vezet, a koppenhágai csaknem háromszorosa, a legolcsóbb luxemburginak több mint nyolcszorosa. Ebben a „rangsorban” egyébként Budapest a második 6,6 százalékos aránnyal, vagyis a magyar háztartásokban közel ötször annyit költenek villamos energiára és gázra, mint a „legolcsóbb” Luxemburgban.
Ezentúl egyébként bárki nyomon követheti a földgáz és villamos energia lakossági árainak nemzetközi alakulását a MEKH honlapján.