Európai UnióGyepek fenntartásának támogatása

2008. február 5., kedd, Gazdakör

Mint ismeretes, a 2007 és 2013 közötti vidékfejlesztési tervet már több változatban kidolgozták, hiszen az unió mezőgazdasági bizottsága eddig minden alkalommal módosítást kért. A terv legutolsó változatát tavaly december végén tették le a bizottság asztalára, s nagy késéssel ugyan, de a szakemberek bíznak abban, hogy a bizottság jóváhagyja, s akkor márciusban már lehet pályázni a mezőgazdaság és a vidékfejlesztés különböző területein.

A beadott terv négy támogatási területet, úgynevezett tengelyt határoz meg. Első a mezőgazdasági és erdészeti versenyképesség növelése, itt 2013-ig összesen 3,17 milliárd euróra lehet majd pályázni. A második tengely a környezetvédelem javítása, itt 1,88 milliárd euró a megpályázható keretösszeg. A harmadik tengely a vidéki életminőség javítása és a gazdaság diverzifikálása 1,98 milliárd euróval, negyedik pedig a Leader-program, amelynek keretösszege 0,19 milliárd euró. Minden tengely a tevékenységi területek szerint különböző fejezetekből áll.

A szaktanácsadók és néhány háromszéki gazda a múlt hét folyamán a brassói legelőkutató intézetnél felkészítőn vett részt, amelyet a nemzeti vidékfejlesztési terv kidolgozásában közreműködő minisztériumi szakemberek tartottak. Itt bővebben a második tengelyhez tartozó agrárkörnyezeti kifizetések rendszerét mutatták be. A háromszéki termelők kiemelten érdekeltek e területen, hiszen egyebek mellett a gyepterületekre (legelők és kaszálók összessége) vonatkozik.

Az agrárkörnyezeti kifizetéseket négy csomagba osztották: magas természeti értékű gyepek, hagyományos mezőgazdasági gyakorlat, a madárvilág szempontjából fontos gyepek és a zöldtrágyázás alkalmazásának támogatása.

A magas természeti értékű gyepeknél megyénk előnyös helyzetben van, hiszen harmincöt község területén levő gyepet soroltak ebbe az osztályba. A fejlesztési terv egyik mellékletében a községeket is felsorolják: Nagyajta, Árkos, Bárkány, Nagybacon, Bölön, Bükszád, Bodok, Bardoc, Bereck, Csernáton, Kommandó, Kovászna, Dálnok, Dobolló, Esztelnek, Gelence, Gidófalva, Hidvég, Bodzaforduló, Lemhény, Málnás, Almás, Mikó­újfalu, Maksa, Ozsdola, Kézdiszentkereszt, Szentlélek, Szitabodza, Torja, Előpatak, Kőröspatak, Nagypatak, Vargyas, Zágon és Zabola. A felsorolt községek gyeptulajdonosai az egységes területalapú támogatáson felül kérhetik a kiegészítő támogatást, amely hektáronként 124 euró lesz. A területalapú támogatás formanyomtatványa is bővül, ugyanazon az űrlapon fel kell tüntetni a magas természeti értékű gyepterületre igényelt támogatást is.

Természetesen, a támogatásra igényt tartó gazdának néhány feltételt is kell teljesítenie: tilos lesz a műtrágyázás és a gyomirtó szerek használata a gyepeken, a kaszálást csak július elseje után szabad megkezdeni, a lekaszált zöldtömeget két hét alatt össze kell gyűjteni, a legeltetett területen a számosállat nem haladhatja meg az egy egységet hektáronként, nem szabad a területet felszántani vagy tárcsázni, és a felülvetés sem engedélyezett. Ezen feltételeket a gazdának saját felelősségre vállalnia kell.

Ha az igénylő a hagyományos mezőgazdasági gyakorlat csomagjára is pályázik, a kérvényezés mellett az előbbi feltételeken kívül még egyet teljesítenie kell: nem szabad gépesített munkálatokat (gépi kaszálás, gereblyézés, forgatás, összegyűjtés) alkalmaznia. Ebben az esetben, mivel a kézi munkálat sokba kerül, az igényelhető támogatás hektáronként további 58 euró.

A harmadik csomagban a madárvilág szempontjából fontos gyepek támogatása található. A román szakemberek megállapítása, osztályozása szerint ide sorolták a Feketeügy árterületén és a közelében található legelőket és kaszálókat. Ezeken a területeken a harismadár (Crex Crex) élőterületét és magát a kipusztuló fajt próbálják megmenteni. A Feketeügy menti gazdálkodóknak a következő feltételeket kell teljesíteniük: tilos a területeken műtrágya és gyomirtó szerek használata, kaszálni csak július 31. után szabad, a kaszálást a parcella közepétől a szélei felé haladva kell elvégezni, valamint a parcella szélén három méter szélességű sávot nem szabad lekaszálni. Ebben az esetben az igényelhető támogatás hektáronkénti gyepterületre 209 euró.

A nálunk még ritkán alkalmazott, de az unió országaiban széles körben elterjedt zöldtrágyázásra is igényelhető támogatás. A zöldtrágyázást főleg a víz által okozott talajerózió megelőzésére használják. A fejlesztési terv szerint ezt a módszert országos szinten közel 700 000 hektáron kellene alkalmazni. Zöldtrá­gyaként borsót, kukoricát, repcét, mustárt és napraforgót lehet használni. A zöldtömegre szánt kultúrát legkésőbb szeptember végéig kell elvetni, és a tápanyag-utánpótlásra nem használható műtrágya. A zöldtömeget következő tavasszal legkésőbb március végéig le kell kaszálni és beleforgatni a talajba. Akik ezt a módszert alkalmazzák, évenként és hektáronként 130 eurót igényelhetnek.

A támogatásokat a fejlesztési terv elfogadása esetében lehet igényelni, a szakminisztérium elöljárói szerint még ebben az évben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 242
szavazógép
2008-02-05: Gazdakör - Incze Péter:

A támogatási kör még nem teljes (Állattenyésztés)

Mint jeleztük, a Hivatalos Közlönyben megjelent az idei 3-as számú kormányhatározat, amely az állattenyésztésben esedékes állami támogatások rendszerét szabályozza, de információink szerint nem tartalmazza az állattenyésztésben érvényes összes típusú támogatást. A következőkben csak azokat soroljuk fel, amelyek a háromszéki tenyésztőket is érintik.
2008-02-05: Gazdakör - x:

Hírlugas

Sikerek és ígéretek
A szarvasmarha-tenyésztők országos föderációjának képviselőit a minisztérium vezetősége múlt kedden fogadta a fővárosban. A megyei egyesületet Ötvös Mózes alelnök képviselte. Tőle kapott információk szerint a felvetett problémákra csak ígéreteket kaptak, hiszen szinte minden kérésükre az volt a válasz, hogy a támogatások módosítását Brüsszelnek kell jóváhagynia.