A német kormány ma ismeri el Koszovót új független államként ― erősítették meg Berlinben. Tegnapi hivatalos közlés szerint a szövetségi kormány ennek megfelelő határozatot hoz majd ülésén, s egyidejűleg kifejezi készségét a diplomáciai kapcsolatok felvételére. Ezen túlmenően a német parlamentben kilencvenperces vitát irányoztak elő Koszovóval kapcsolatban. A vita már előzetesen ,,lefutottnak" tűnik, mivel Koszovó elismerését csak az ellenzéki Baloldal Pártja utasítja el.
Moszkva számára elfogadhatatlan
Oroszország elfogadhatatlannak tartja Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltását — erről tájékoztatta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter telefonon amerikai kollégáját, Condoleezza Rice-t. A moszkvai külügyminisztérium tegnapi tájékoztatása szerint a telefonbeszélgetésre még hétfőn került sor. A közlemény szerint az orosz diplomácia vezetője a beszélgetés során hangsúlyozta, hogy ,,a lépés veszélyes következményekkel járhat, és magában hordozza az évtizedek alatt kialakult világrend és nemzetközi stabilitás lerombolásának veszélyét".
Gyújtogatások, zavargások
Felgyújtottak két átkelőt tegnap Szerbia és Koszovó között a tartomány elszakadását ellenző szerbek — közölte a koszovói rendőrség. Áldozatokról a rendőrségnek nincs tudomása, egyelőre az anyagi károk mértéke sem ismert. Az átkelők felgyújtásáról tudomást szerezve a KFOR bejelentette, hogy Koszovó függetlenségének kinyilvánítása óta először most be fog avatkozni. A térségben francia, dán, belga és amerikai KFOR-egységek állomásoznak. Néhány órával korábban gránátokkal rongálták meg vagy tették használhatatlanná a koszovói ENSZ-közigazgatás több járművét ismeretlenek Kosovska Mitrovica szerbek lakta részében. Több mint ezer szerb diák tüntetett tegnap Kosovska Mitrovicában a két napja kikiáltott koszovói függetlenség ellen. Az észak-koszovói, etnikailag megosztott városban a diákok a szerb zászlók mellett spanyol zászlókat is lobogtattak, így köszönve meg a madridi kormánynak, hogy megtagadta a független Koszovó elismerését. A diákok szórólapokon szólították fel a lakosságot azokhoz a megmozdulásokhoz való csatlakozásra, amelyeket március 17-ig, a 2004-es szerbellenes erőszakos cselekmények évfordulójáig akarnak tartani.
Lemondott Fidel Castro
Fidel Castro lemond a kubai államtanács elnöki (államfői) tisztségéről — jelentette be tegnap a kommunista párt hivatalos szócsövének számító Granma újság internetes kiadásában maga Castro. ,,Nem fogom megpályázni, és nem fogadom el, ismétlem, nem törekszem rá, és nem fogadom el az államtanács elnöki tisztségét és a főparancsnoki posztot" — írta (még hétfői keltezésű üzenetében) a kubai elnök, aki betegsége miatt már csaknem 19 hónapja nem vesz részt a hatalom gyakorlásában. Üzenetét elemzők úgy értelmezik, hogy Fidel Castro végérvényesen bejelentette visszavonulását. Louis Michel fejlesztési biztos közölte, hogy az Európai Unió kész a párbeszédre Kubával. Castro lemondását azonban nem kívánta kommentálni
Tiltakoznak a szlovákiai magyar pedagógusok
A szlovákiai oktatási reform ugyan üdvözlendő, ám annak a magyar közoktatást károsító fejleményei igencsak nyugtalanítóak — adnak hangot álláspontjuknak a felvidéki magyar pedagógusok, akik nyilatkozatukban szervezetileg szólítják fel a szlovák kormányt, hogy hagyjon fel ,,konfrontációt szító politikájával". A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének országos választmánya megállapítja, hogy az oktatási reform sem tartalmában, sem eddigi intézkedéseiben nem olyan, hogy azzal a szövetség azonosulni tudjon, ráadásul a szlovák oktatási tárca eddig kíváncsi sem volt az SZMPSZ nemzetiségi oktatással kapcsolatos álláspontjára.