Ojtoz, Bodok és Oltszem után csütörtök délután Alsólemhényben, a Dani László kertjében felállított sátrak alatt mintegy harmincöt meghívottal — a gazdakör tagjaival és helyi magánvállalkozókkal — folytatódott a Milyen Székelyföldet akarunk? című konzultációsorozat.
Lukács Róbert lemhényi polgármester és a helyi gazdakör meghívására Antal Árpád András és Tamás Sándor háromszéki parlamenti képviselő, valamint Klárik László, a Vidékfejlesztési, Halászati és Kifizetési Ügynökség országos vezérigazgatója és Dorel Banu, a Kovászna Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal aligazgatója vett részt a megbeszélésen.
A két RMDSZ-es képviselő áprilisban annak érdekében kezdeményezte a találkozósorozatot, hogy a lakosság elvárásait és a különböző intézmények vezetőinek véleményét megismerve lehessen az ősz folyamán egy koherens háromszéki, illetve székelyföldi fejlesztési elképzeléshez érveket szolgáltatni.
,,Számunkra fontos, hogy mit gondolnak az emberek egyrészt a saját életükről, másrészt a mindannyiunkat körülvevő politikai helyzetről. Fontos, hogy megismerjük véleményüket, elvárásaikat, mert a politikusok dolga, hogy a reális igényeket összegyűjtsék, azokat képviseljék, és eredményeket érjenek el a politika porondján. A legfontosabb tehát az, hogy folyamatos kapcsolatban álljanak azokkal, akik megválasztották őket" — mondotta bevezetőként Tamás Sándor képviselő. Klárik László a lassan lejáró Sapard-programról és az újabb EU-s pályázatokról tájékoztatta a gazdákat. A hozzászólások során az is elhangzott, hogy a Toro Impex Kft.-n kívül egyetlen lemhényi magáncég sem nyert Sapard-támogatást. A gazdák megtudhatták, hogy tízmilliárd euró állt a Sapard-program rendelkezésére, amiből kétmilliárdot a román állam adott. Felmerült többek között a falusi turizmus kérdése is. (Éppen a találkozó helyszínének közvetlen közelében nem is olyan régen még vízimalom működött, és halastó is van a környéken. A malomkerék az új lemhényi községcímerben is szerepel.) A gazdák a méhészet, az állattenyésztés és a mezőgazdaság terén kiírandó pályázatok felől érdeklődtek. Bármilyen pályázat esetében az igénylőnek fel kell mutatnia a szakvégzettségről szóló bizonyítványt, vagy menet közben el kell végeznie a szakképesítési tanfolyamot — hangsúlyozta Dorel Banu —, és szintén nagyon fontos a hatékonysági tanulmány elkészítése.
A másfél órás tanácskozás során politikai kérdések nem hangzottak el, csupán egy gazda kérdezte meg: mit tett az RMDSZ Lemhényért? — ám ez érdemi válasz nélkül maradt. Habár a házigazdák hasznosnak ítélték a találkozást, az volt az érzésünk, hogy vidékünkön is megkezdődött a választási kampány.